poniedziałek, 25 stycznia 2021

Cisternino — wyjątkowo piękne

Wszyscy zachwycają się Alberbello, a ja zachwycam się Cisternino.
W Cisternino nie znajdziesz monumentalnych zabytków, które znajdziesz w innych miasteczkach Apulii. Jednak nawet podczas krótkiej wycieczki po dolinie Itrii nie można nie odwiedzić Cisternino, ponieważ to jedno z najbardziej fascynujących miasteczek w całym regionie.

Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino może poszczycić się pomarańczową flagą TCI (Italian Touring Club). Jest to uznanie jakości przyznawane małym miasteczkom we Włoszech za doskonałość w turystyce, gościnność i ochronę środowiska. Miasteczko znajduje się również na liście najpiękniejszych miasteczek we Włoszech i miasteczek Slow Food ze względu na podtrzymywanie tradycji gastronomicznych oraz ochronę lokalnych upraw i produkcji, takich jak na przykład mięso, które można kupić w jednym z wielu sklepów rzeźniczych w historycznym centrum. Tutaj mięso jest grillowane w tym samym sklepie mięsnym i jedzone przy specjalnie ustawionych stołach na świeżym powietrzu.

Cisternino – co jest w tym miasteczku takiego niezwykłego?

Bardzo dobrze pamiętam ten pochmurny dzień z końca czerwca, kiedy przyjechaliśmy pierwszy raz do Cisternino. Wcześniej zatrzymaliśmy się jeszcze w Locorotondo, by zobaczyć je po raz ostatni tej podróży. Początkowo stare centrum miasteczko przypominało mi właśnie to Locorontodo, z bielonymi budynkami, wąskimi uliczkami i widokiem kościelnej dzwonnicy. Chociaż podobne, Cisternino ma swój własny charakter z bardziej rustykalną, zamieszkaną i powolną atmosferą. Tylko kilka mieszkańców siedziało na ławkach i rozmawiało z sąsiadami na placu.  

Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino — wyjątkowo piękne
To miasteczko jest jeszcze mniejsze niż Locorotondo. Mniej turystyczne.

Atmosfera i urok Cisternino tkwi przede wszystkim w historycznym centrum. Nie trzeba mieć skomplikowanego planu podróży, również dlatego, że piękno wizyty w tym miejscu polega na tym, że trzeba się zgubić, a następnie się odnaleźć. Z pewnością prędzej czy później dotrzecie na Piazza Vittorio Emanuele z Wieżą Zegarową — idealne miejsce na aperitif i cieszenie się nicnierobieniem. Spacerując po Cisternino, odkryjecie piękno domów opartych o siebie, połączonych łukami, przeplatanych schodami, ozdobionych balkonami pełnymi pelargonii i bugenwilli, kontrastującymi kolorowo z białymi budynkami w całym historycznym centrum — subtelne piękno tego miejsca wywarło na mnie duże wrażenie. Miasteczko szczyci się małą i uroczą starówką, która od wieków pozostała praktycznie nienaruszona. Bielone domy, wąskie, zacienione uliczki, zabytkowe kościoły i elegancki centralny plac otwierają się na panoramiczne punkty widokowe, z których turyści mogą podziwiać okoliczne krajobrazy, z pofałdowanymi wzgórzami,  kamiennymi ogrodzeniami i białymi stożkowymi dachami trulli przebijającymi zielone pola.

Cisternino — wyjątkowo piękne
Najlepiej rozpocząć zwiedzanie od Piazza Garibaldi, na którym po jednej stronie znajduje się Villa Comunale („Ogród Miejski”) z Torre Grande („Wielka Wieża”) z Porta Grande i Katedra po drugiej. Czworokątna Torre Grande została zbudowana przez Normanów — była naturalnym punktem obserwacyjnym nad całą doliną Itrii. Wspaniałą panoramę można dziś podziwiać nie tyle z wieży, ile z belwederu za Willą Comunale.

Miasteczko jest przyjemne do odwiedzenia o każdej porze dnia, chociaż w letni wieczór jest czymś szczególnie magicznym. Gdy słońce zachodzi, a miejscowi wychodzą na wieczorną passeggiatę (spacer), atmosfera staje się hedonistyczna.

To niepozorne miasteczko ma w zanadrzu wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia. Zacytuje japońskiego architekta Hidenobu Jinnai, który twierdzi, że Cisternino jest „wielkim arcydziełem architektury bez architektów”, odnosząc się do różnych typów architektury, które, choć różnorodne, dobrze ze sobą współgrają.

Centrum miasteczka podzielone jest na kilka dzielnic o ciekawych nazwach dialektalnych, malowanych na artystycznych majolikowych płytach przyklejonych do ścian ulic — l'isule.
Znajdziemy:

 • scheledde, czyli dzielnica charakteryzująca się krawężnikami, które służyły do ​​pomiaru prędkości wagonów na ulicach; 
 • u 'pantèn, tj. grzęzawisko, a więc dzielnica przygnębiona, prawdopodobnie niegdyś obszar bagienny; 
 • u bùrie lub borgo, dzielnica, która powstała poza układem murów miejskich w XVI wieku; 
 • wreszcie bére vecchia, czyli najstarsza i największa dzielnica.


Jednak Cisternino słynie nie tylko z architektonicznego piękna i czarujących widoków. Cisternino jest domem słynnej Bombette di Cisternino i rzeźników z piecem. Lokalna tradycja gastronomiczna jest ściśle związana z mięsem
jest tutaj czymś więcej niż produktem, jest częścią rodzinnego dziedzictwa. Masarnie w Cisternino to nie tylko sklepy, w których można kupić pyszne kawałki mięsa, ale miejsca, które mają przyległy piec do przygotowywania tradycyjnych potraw, którymi można się delektować przy ustawionych na świeżym powietrzu stołach. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Cisternino, koniecznie do nich zajrzyjcie. W tym uroczym lekko chaotycznym, białym miasteczku, lokalni rzeźnicy zaproszą Was do niepozornego stolika, naleją lampkę wyśmienitego czerwonego wina, a następnie u grillują ulubiony kawałek wołowiny lub wieprzowiny.

Wyobraź sobie te małe uliczki miasteczka, które wiją się wzdłuż historycznego centrum, usiane przez rzeźników z piecem, którzy oferują specjały pieczone wyłącznie na grillu. U rzeźników z piecem zjesz praktycznie wszystko! Od bardzo znanych Bombette di Cisternino, po gnummareddi, czyli bułeczki z wnętrznościami. Znajdziesz również przyprawione kiełbaski, zwane tu zampiną, żeberka i steki cielęce.
 

Oto najlepsi rzeźnicy z piecem w Cisternino:

Da Zio Pietro 

To pierwszy rzeźnik, który posiadał pierwszy piec. Miejsce powstało w 1935 roku i początkowo robiono mięso tylko na wynos. Tutaj możecie zjeść pyszne specjały w towarzystwie przepysznych lokalnych win. A gdy czekacie, możecie skosztować serów i wędlin z Val D’Itria.

Al Vecchio Fornello 

To właściwy adres, jeśli pasjonują Cię bombette. Znajdziesz kilka rodzai: nadziewane i panierowane, ale specjalnością są te pikantne lub nadziewane mortadelą.

Antico Borgo

W tym miejscu znajdziesz dania, które trudno znaleźć u innych rzeźników w miasteczku. Tutaj można spróbować gulaszu, ale także kotletów z sosem. W tym miejscu podają również orecchiette z sosem mięsnym oraz flaczki.

Butcher Braceria

To miejsce znajduje się wiosce Casalini, na obrzeżach miasteczka. Znajdziecie tutaj cielęcinę gnummareddi, słodko-pikantną kiełbasę, słynną zampinę i bombette nadziewane wędzonym serem scamorza.

Il Capriccio

Również Capriccio znajduje się poza historycznym centrum, w wiosce Caranna. To mieszanka klasycznej restauracji i steakhouse.

Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino — wyjątkowo piękne
Cisternino — wyjątkowo piękne

Cisternino — jak dojechać?

Tutaj jest wytłumaczone.

Jeśli Apulia Cię zainteresowała, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat tego regionu:

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
 • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
 • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty