To jedno z najlepiej utrzymanych średniowiecznych miasteczek we Włoszech — absolutnie cudnie położone. Znajduje się na wzgórzu nad Równiną Pontyjską na wysokości 257 m n.p.n. —parę kilometrów od słynnej Via Appia.
Jeśli jesteś w Rzymie i szukasz inspiracji na wyjazd poza stolicę, wizyta w Sermonecie bedzie dobrym pomysłem — znajduje się nieco ponad 80 km od Rzymu.
Sermoneta, jak każde włoskie miasteczko ma w sobie mnóstwo uroku. Po pierwsze nie ma tu turystów. A jak są, to jest ich mało. Ale najlepsze jest to, że stare centrum żyje i tętni energią, a liczba lokali zaskakuje. Każde jedno miejsce jest dopieszczone, zadbane, po prostu śliczne. Tu poczujesz smak prawdziwego szczęścia, które płynie z prostego życia. Miejsca prawdziwe niż jakiekolwiek inne.
Sermoneta jest zbudowana na plątaninie wąskich, brukowanych uliczek, które ni stąd, ni zowąd spotykają się na placykach. Zabudowania stanowią charakterystyczne domy z kamienia o ozdobnej i eleganckiej architekturze. Wygląda to wszystko jak gęsty labirynt alejek, z malowniczymi schodami i budynkami wdzięcznie ozdobionymi kolorowymi kwiatami, które nadają jej pocztówkowy wygląd. Duże wrażenie robi stare centrum miasteczka.
Sermoneta otoczona jest przez potężne mury — całkowicie położona wokół wspaniałego zamku nazwanego na cześć szlachetnej rodziny Caetani. Według historii początki miasteczka sięgają starożytnego miasteczka Sulmo, wspominanego w Eneidzie przez Wergiliusza.
Począwszy od XIII wieku, Sermoneta stała się lennem rodu Caetani, historycznej rodziny z Lacjum, z którą to miasto prawie zawsze było związane.
Ród Caetani, szlachetny i potężny, zarządzał Sermonetą przez długie lata, z wyjątkiem krótkiego okresu panowania Borgiów. W rzeczywistości Caetani zarządzali całym południowym Lacjum, dzięki bliskości Via Pedemontana — bardzo ważnej arterii łączącej północne i południowe Włochy. Cudowna wioska Sermoneta ulegała powolnemu upadkowi pod koniec XVI wieku, kiedy to rekultywacja terenów Agro Pontino przeniosła uwagę ludności na równinę. Równiez rodzina Caetani przeniosła się do pobliskiej miejscowości Cisterna di Latina, a powstanie nowych osad położonych na równinie spowodowało stopniowe wyludnianie się historycznego centrum, które dziś pozostaje perłą tej części Lacjum.
Jako ciekawostkę moge dodać, ze od XIII do XVI wieku Sermoneta była siedzibą kwitnącej społeczności żydowskiej. Ślady pozostały w dzielnicy „Portella”, gdzie nadal można rozpoznać budynek dawnej synagogi (obecnie część prywatnego domu).
SERMONETA — CO WARTO ZOBACZYĆ?
Pierwszą rzeczą, która cię uderzy po dotarciu do Sermoneta, jest wspaniały widok z drogi prowadzącej do miasteczka. Główna droga jest jedna, ale jest też druga, która prowadzi od tyłu. Zwiedzanie Sermonety to bardzo przyjemny spacer. Budynki, które Cię otaczają, choć budzą wrażenie rustykalności dzięki zastosowaniu surowego kamienia, wznoszą się z elegancją, sprawiając, że alejki są zacienione i faliste, raz pokryte brukiem, innym razem schodami. Można tu chodzić i scerować pomiędzy budynkami co najmniej 2-3 godziny i bez przerwy napotykać miejsca, w jakich się jeszcze nie było. To wymarzone miejsce do długich spacerów. Można się zgubić, by po krótkiej chwili się odnaleźć. Można iść w dół, by zaraz pójść do góry.Pierwsza atrakcja, która przykuła naszą uwagę, jest bardziej cudem natury niż dziełem człowieka — gdy dotrzecie do długich schodów prowadzących do zamku, zachwyci Was panorama. Na panoramicznym placu, znajduje się niezwykły punkt widokowy. Widok na Agro Pontino z tego miejsca to coś ekscytującego — spektakularny taras, z którego można podziwiać równinę poniżej, która rozciąga się na Latynę i Morze Tyrreńskie. Z pewnością zasługuje na wizytę w opactwo Valvisciolo i zamek Caetani.
Zamek Caetani to imponująca forteca zbudowana w najwyższym punkcie z widokiem na miasteczko i okolice. Zamek został zbudowany w XIII w. przez rodzinę Annibaldi. Spacer tutaj jest bardzo sugestywny, warto zabrać ze sobą coś, co uchroni cię przed wiejącym silnym wiatrem i po raz kolejny pozwoli ci docenić widok i zrozumieć strategiczną wartość, jaką miała w przeszłości Sermoneta. Zarówno w miasteczku, jak i na zamku kręcono różne filmy.
To by było na tyle. Jeśli nie byliście, pojedźcie i sami zobaczcie. Mówię Wam: warto! Dolne Lacjum położone między jałowymi i surowymi Apeninami na południe od Rzymu a plażami Morza Tyrreńskiego nie jest na głównym szlaku turystycznym, a szkoda, bo kryje w sobie prawdziwe klejnoty. Od malowniczych miasteczek na wzgórzu, takich jak Sermoneta, po jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeża we Włoszech, który rozciąga się na 10 km od Gaety do Sperlonga wzdłuż Via
Flacca, od cudów naturalistycznych wydm Sabaudia wciśniętych między morzem a Monte Circeo, do trzech bardzo ważnych opactw: San Faustino, Certosa di Trisulti i Monte Cassino. Dolne Lacjum to obszar do odkrycia.
SERMONETA – CO KUPIĆ?
Polecam kupić lub spróbować tarty z wiśniami typowa dla obszaru Lepini, których receptura wydaje się sięgać 1600 r.
SERMONETA – JAK TU DOJECHAĆ?
Najłatwiej oczywiście samochodem. Można do niego dojechać w około 45 minut samochodem ze zjazdu z autostrady Valmontone (autostrada A1), niedaleko Rzymu.
Jeśli Lacjum Cię zainteresowało, zapraszam Cię pozostałych
artykułów na temat tego regionu:
- Ariccia, fraschetta i porchetta — gdzie jadają Rzymianie ?
- Artena — nieznana perła Lacjum
- Calcata - magiczna dusza włoskich artystów
- Castel San Pietro Romano – miasteczko kina
- Civita di Bagnoregio - umierające miasteczko
- Gaeta — perła Morza Tyrreńskiego
- Infiorata w Genzano di Roma
- Ogród Nimfy — najbardziej magiczny ogród świata
- Orte. Gotowi zobaczyć, co jest poniżej ?
- Ostia Antica - starożytny rzymski port
- Vitorchiano - wierny sojusznik Rzymu i strażnik Moai
- Zamek w Santa Severa
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło,
jeśli zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
- Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
-
Otrzymuj
‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Renata
4 komentarze
Super widoczki :)
Cudowną pracę,Pani wykonuje😊👍, Czytam, oglądam zdjęcia, a serce, bije coraz mocniej. Dziękuję😍
Piękne miasteczko! Niezapomniane wspomnienia.
Byłem dziś, wspaniałe miejsce, widoki o bardzo czyste. Polecam
Prześlij komentarz