piątek, 3 lutego 2023

Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!

Jedną z większych atrakcji Jeziora Como są bez wątpienia wille, jedne z najpiękniejszych we Włoszech.
Każdziuteńka ma coś wyjątkowego do zaoferowania, od wykwintnych ogrodów po piękną architekturę, fascynującą historię i niesamowite widoki na jezioro.
Już od czasów rzymskich te piękne posiadłości i ich wspaniałe ogrody przyciągały znamienitych gości, od arystokratów po artystów i pisarzy.
Uważam, że zwiedzanie tych pięknych zabytkowych willi jest obowiązkiem podczas każdej wycieczki nad Como, ale rozumiem, że może większość z was ma tylko jeden lub dwa dni na zwiedzanie okolicy i musi ustalić priorytety, więc pomyślałam, że podzielę się z wami tymi najpiękniejszymi.
Według mnie dowolnie wybrana będzie miała w sobie coś naprawdę wyjątkowego. Trudno było mi zdecydować, która zachwyciła mnie najbardziej. Podobają mi się wszystkie! Każda z nich oferuje wyjątkowe widoki, cuda natury i klimatyczne zakątki. Nie łatwo powiedzieć, która jest najpiękniejsza. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie miała swojej ulubionej, jestem ciekawa czy zgadniesz, która podoba mi się najbardziej?

Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!

Villa del Balbianello w Lenno

To prawdopodobnie najbardziej znana ze wszystkich willi nad jeziorem Como. Miejsce to do dziś wzbudza zachwyt turystów i nie inaczej było w moim przypadku. Można się tu rozmarzyć!
Villa del Balbianello usytuowana jest na szczycie stromego zalesionego cypla otoczona z trzech stron przez wody jeziora. Żeby naprawdę docenić jej wyjątkową lokalizację, koniecznie trzeba ją zobaczyć z łodzi. Została zbudowana pod koniec XVIII w. na pozostałościach dawnego klasztoru franciszkanów. Pierwotnie była miejscem ekskluzywnych rekolekcji literackich kardynała Angelo Marii Duriniego.
Ostatnim właścicielem był słynny odkrywca hrabia Guido Monzino, włoski przedsiębiorca i zapalony podróżnik, lider pierwszej włoskiej wyprawy na Mount Everest. To on nadał willi obecny splendor.
Kiedy zmarł w 1988 r., willa przeszła w ręce FAI włoskiej organizacji zajmującej się ochroną i opieką nad zabytkami we Włoszech. To właśnie dzięki tej organizacji we Włoszech udało się nie tylko ocalić wiele bezcennych zabytków, ale także udostępnić je tysiącom ludzi, którzy co roku odwiedzają należące do nich atrakcje.
Dziś ta niesamowita willa nad jeziorem Como jest otwarta dla zwiedzających i stała się ulubieńcem międzynarodowych reżyserów, którzy nakręcili tu między innymi takie filmy, jak Casino Royale i Gwiezdne wojny – Atak klonów.
Imponująca posiadłość składa się z kilku budynków i malowniczych ogrodów. Wewnątrz głównego budynku można zobaczyć francuskie meble z XVII i XVIII w. oraz piękne obrazy na szkle. Górne piętra są wypełnione artefaktami zdobytymi przez Guido Monziniego podczas jego przygód. Należą do nich etniczne rzeźby, obrazy i flagi. Możesz nawet zobaczyć jeden z psich zaprzęgów, którym dotarł na biegun północny wraz z kolekcją 4000 tomów poświęconych wyprawom polarnym i alpinistycznym.
Ale to, co wzbudza na pewno największy zachwyt podczas zwiedzania willi to ogrody pełne stylu i finezji. 
Zwiedzając, spojrzenie szybko przyciągnie dorodny dąb o szerokiej koronie przycięty w nietypowy kształt parasola, jakiego nigdzie do tej pory nie widziałam. To nietypowe ostrzyżenie było pomysłem Guido Monziniego, który chciał spoglądać na jezioro ze swojego biurka. Rezultat jest przepiękny, ale można sobie tylko wyobrazić akrobacje ogrodników, kiedy ten olbrzym potrzebuje okresowego przycinania! Oprócz fotogenicznego dębu w willi Balbianello znajdziesz panoramiczne tarasy z widokiem na jezioro, romantyczne aleje wysadzane kolorowymi kwiatami i posągami oraz oszałamiającą loggię z łukami porośniętymi pięknymi Ficus repens. To właśnie w tej loggii znajdują się prochy słynnego podróżnika. Uczciwie przyznam, że w tych ogrodach samo się wyrywa: „łaaaał!

Informacje

Villa del Balbianello czynna jest niemal przez cały rok – od połowy marca do stycznia z wyjątkiem poniedziałków i środy. Pamietaj jednak, że to jedna z najpopularniejszych willi nad jeziorem Como, więc jeśli chcesz zwiedzić wnętrze, musisz wcześniej zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem, najlepiej za pośrednictwem strony internetowej (w sezonie zrób to kilka tygodni wcześniej!). Bilet do parku i willi kosztuje 23 €, do samego parku 12 €.
Villa del Balbianello znajduje się nieco poza miasteczkiem Lenno, spacer zajmuje ok. 20 minut w jedną stronę. Alternatywnie możesz skorzystać z transferu łodzią. Łodzie kursują przez cały dzień, ale tylko przy sprzyjającej pogodzie (koszt 5 € w jedną stronę lub 7 € w obie strony). Natomiast jeśli wybierzesz się pieszo, musisz wiedzieć, że do willi prowadzą dwie ścieżki. Ta po lewej jest krótsza i łatwiejsza a ta po prawej ciut dłuższa… jeśli lubisz wędrówkę, to wiesz co wybrać!

Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!

Willa Carlotta w Tremezzina

Villa Carlotta to rozległy kompleks o powierzchni 17 akrów. Jest to jedna z najwspanialszych posiadłości nad jeziorem Como. Jej historia sięga XVII w., kiedy to markiz Clerici z Mediolanu, którego rodzina dorobiła się fortuny na handlu wełną i jedwabiem, zleca budowę wakacyjnej rezydencji nad brzegiem jeziora. Na początku XIX w. willa przechodzi w ręce Giovanniego Battisty Sommariva, który był znanym politykiem, biznesmenem i mecenasem sztuki oraz przewodniczącym komitetu rządowego Republiki Przedalpejskiej powołanej przez Napoleona Bonaparte w północnych Włoszech. To dzięki jego zamiłowaniu do sztuki dziś w Villa Carlotta możemy podziwiać prestiżowe prace Antonio Canovy i Berthela Thorvaldsena.
Z biegiem lat posiadłość staje się jednym z głównych przystanków Grand Tour – tradycyjnej europejskiej wycieczki młodych Europejczyków z wyższych sfer. W 1843 r. posiadłość od spadkobierców kupuje księżna Mariannie z Nassau jako prezent ślubny dla swojej córki Carlotty. To od niej willa bierze swoją obecną nazwę. Kiedy księżniczka umiera przedwcześnie, posiadłość przejmuje jej mąż Jerzy z Sassonia-Meiningen, zapalony botanik. Jerzy wzbogaca willę o starannie wypielęgnowany ogród, wprowadza szeroką gamę gatunków botanicznych i tworzy kilka ogrodów tematycznych. Dziś Villa Carlotta to muzeum, które przyciąga turystów z całego świata, którzy doceniają fascynującą mieszankę sztuki i naturalnego piękna. Obiekt jest pełny posągów i cennych arcydzieł, takich jak Ostatni pocałunek Romea i Julii. Wyjatkowo piękne są prywatne apartamenty księżniczki Charlotty z Saksonii-Meiningen, wyposażone w oryginalne meble w stylu neoklasycystycznym.
Ogród botaniczny otaczający willę jest ogromny. Słynie ze 150 rodzajów rododendronów i azalii, wiosną mieni się feerią barw. Robi wrażenie również latem i jesienią, dlatego warto przyjechać tu o każdej porze roku.
Park przecina kilka ścieżek; możesz wybrać spośród różnych tras, w zależności od tego, ile masz czasu lub jak długo chcesz spacerować. Ogród jest położony na wzgórzu, więc do pokonania jest kilka stromych ścieżek i stopni, ale spacer nie należy do trudnych. Warto jednak o tym pamiętać, jeśli masz problemy z poruszaniem się lub masz ze sobą wózek. W willi mieści się również winda, która jeździ z wejścia na poziomie głównym do domu i ogrodów.

Informacje

Villa Carlotta znajduje się w Tremezzina, po zachodniej stronie jeziora Como. Tuż przed willą znajduje się przystanek promowy, z dwoma dodatkowymi portami (Cadenabbia i Tremezzo) w odległości 10 minut spacerem. W szczycie sezonu można tu łatwo dostać się promem z Bellagio, Varenny i innych pobliskich miejscowości.
Villa jest czynna od marca do pierwszego tygodnia listopada. Bilet obejmuje wstęp do muzeum i ogrodów. Polecam zaplanować co najmniej 1,5-2 godziny na wizytę. Możesz zarezerwować bilet bez kolejki online z wyprzedzeniem lub po prostu ustawić się w kolejce i kupić bilet na miejscu. Bilet kosztuje 12,00 
€.

Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!

Villa Melzi w Bellagio

Villa Melzi d'Eril jest jedną z najpopularniejszych willi nad jeziorem Como. Prawdopodobnie dlatego, że można do niej dotrzeć pieszo z miasteczka Bellagio, które z kolei jest najczęściej odwiedzanym miejscem nad jeziorem Como. Willa została zbudowana przez architekta Giocondo Albertolli w latach 1808-1813. Pierwotnie była letnią rezydencją Francesco Melzi d'Eril, wiceprezydenta Republiki Włoskiej w okresie napoleońskim. Gościło tu wiele ważnych osobistości. Należą do nich austriacki cesarz Ferdynand I i jego żona Maria Anna Sabaudzka. Bywał tu często również kompozytor i pianista Franciszek Liszt, co niektórzy uważają, że to właśnie podczas pobytu w małej kaplicy willi napisał Symfonię Dantejską.
Obecnie willa jest własnością rodziny Gallarati Scotti, która przejęła ją własność od rodziny Melzi. Jej wnętrza są pełne wszelkiego rodzaju artystycznych skarbów, w tym niesamowitych fresków i rzeźb takich mistrzów jak Antonio Canova i Giovan Battista Comolli. Obecnie willa jest własnością prywatną, wiec nie można zwiedzać jej wnętrz. Można jednak podziwiać jej architekturę z zewnątrz, a potem zatracić się w zapierających dech w piersiach ogrodach botanicznych, które należą do najpiękniejszych nad jeziorem Como. Od alei platanów nad jeziorem lub kolorowych rododendronów i azalii otaczających rezydencję, po sztuczny staw japoński i ukrytą jaskinię.
Znajdziesz tu również wiele ławek, na których możesz odpocząć i podziwiać wspaniałe krajobrazy. Otoczenie jest tak piękne, że opisał je sam pisarz Stendhal w swoim dzienniku „Rzym, Neapol i Florencja” oraz w powieści „Pustelnia Parmeńska”. Ponadto można odwiedzić imponującą kaplicę rodzinną, pawilon mauretański i oranżerię, w której mieści się małe muzeum pełne pamiątek napoleońskich. Wszystkie z nich są otwarte dla publiczności i są wliczone w bilet.

Informacje

Ogrody Villa Melzi mają dwa wejścia, z których jedno znajduje się dość blisko centrum Bellagio, ok. 10 minut. Na wizytę będziesz potrzebować co najmniej 1-1,5 godziny, więc jeśli masz mało czasu, to nie ma sensu. Ale jeśli masz przynajmniej 2-3 godziny na Bellagio, to na pewno warto tu przyjść. Ogrody Villa Melzi w sezonie są otwarte codziennie, w sezonie letnim również w weekend. Możesz dostać bilety przy każdym z dwóch wejść, a też wychodzić i wchodzić do ogrodów tyle razy, ile chcesz tego samego dnia.

Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!

Willa Monastero w Varennie

Willa Monastero położona jest w Varennie — delikatnie mówiąc — w jednym z najbardziej urokliwych miasteczek na wschodnim brzegu jeziora Como. W XIII w. willa Monastero była żeńskim klasztorem poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, który prawdopodobnie został założony przed 1200 r. zaraz po zniszczeniu wyspy Comacina podczas wojny między Mediolanem a Como. W 1567 r. klasztor zostaje zamknięty, a willę i tereny kupuje szlachecka rodzina Mornico z Cortenova w Valsassinie. W 1645 r. Lelio Mornico przekształca stary klasztor we wspaniały dwór, dokonując zmian i interwencji architektonicznych.Przez ponad trzy wieki posiadłość przechodzi z rąk do rąk, aż w 1869 r. kupuje go słynna mediolańska szlachcianka Karolina Maumari, wdowa po Seufferheldzie z Frankfurtu i szwagierce Massimo d’Azeglio. Później to miejsce ma kilku innych właścicieli, aż w 1918 r. zostaje zarekwirowane przez państwo włoskie. Począwszy od lat 50. XX w, posiadłość staje się miejscem kongresów, w których uczestniczą wybitne osobistości włoskiej i europejskiej sceny kulturalnej. Obecnie w willi mieści się muzeum i międzynarodowe centrum konferencyjne, w którym regularnie odbywają się szkolenia i zjazdy wielu prestiżowych instytucji.W jej zachwycającym i wyjątkowym wnętrzu można zwiedzać 14 sal, w których jest możliwe podziwiać elegancję oryginalnego wyposażenia, wspaniałe dekoracje i kolekcje dzieł sztuki gromadzone przez wieki przez różnych właścicieli.
Główną wizytówką jest jednak ogród, który ciągnie się przez prawie 2 km, aż do małej wioski Fiumelatte. Ogród jest zaaranżowany tarasowo. Płaskorzeźby i posągi zdobią chodniki, a widoki na jezioro należą do najpiękniejszych, jakich można doświadczyć. Różnorodność flory w połączeniu z łagodnym klimatem sprawia, że ogrody wyglądają i pachną bosko praktycznie przez cały rok! Tak jak już wcześniej wspomniałam, naprawdę trudno jest mi wybrać tę naj, ale Villa Monastero wraz z ogrodem należą do najbardziej imponujących! Jeśli miałabym odwiedzić choć jedną willę nad jeziorem, to chyba wybrałbym tę. Na pewno jest jedną z najłatwiejszych do odwiedzenia willi nad jeziorem Como, poprzez bezpośrednie połączenie kolejowe z Mediolanem. Jest też otwarta przez cały rok i jest też jedną z nielicznych willi, w których można zobaczyć wnętrze i ogród bez wcześniejszych rezerwacji.

Informacje

Możesz wybrać bilet tylko do ogrodów lub kupić dodatkowy bilet, aby zobaczyć pokoje willi. Jeśli masz ograniczony czas, ogród sam w sobie jest więcej niż wart zobaczenia. Ale jeśli masz dodatkowe 15-20 minut, gorąco polecam wizytę w środku. Ogrody Villa Monastero i dom-muzeum są otwarte przez cały rok, ale godziny otwarcia różnią się znacznie w zależności od miesiąca, w którym je odwiedzisz. Latem ogrody i willa są otwarte codziennie. Więcej informacji i dokładne godziny otwarcia można znaleźć na stronie internetowej. Jeśli chcesz mieć pewność, że odwiedzisz to miejsce w określonym czasie bez stania w kolejce, możesz kupić bilety z wyprzedzeniem, ale nie jest to tak naprawdę konieczne. Odwiedziłam willę w szczycie sezonu letniego i weszłam bez koleki. Bilet kosztuje € 19.

Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!

Willa Cipressi w Varennie

Villa Cipressi to przepiękna posiadłość z widokiem na jezioro Como, otoczona wspaniałymi tarasami i bujnymi ogrodami. Obiekt ma bogatą historię, która sięga prawie sześciu stuleci. Na willę składają się trzy główne budynki, z których każdy był kiedyś prywatną rezydencją. Najstarszy z nich został zbudowany w XV w. Drugi pochodzi z XVIII w., natomiast najnowszy z nich powstał w XIX w. W minionych wiekach posiadłość należała do znamienitych właścicieli, w tym rodziny szlacheckiej Serponti, barona Isimbaldiego, rodziny Andreossi, Sir Astleya i Sir Saltona i wreszcie wydawcy Accame. W 1980 r. zostaje zakupiona przez mieszkańców Varenny do użytku publicznego. Obecnie w willi mieści się hotel zarządzany przez firmę Engie. Jedną z głównych atrakcji Villa Cipressi jest wspaniały ogród botaniczny, w którym rośnie wiele różnych pięknych roślin, w tym amerykańskie agawy, palmy, cyprysy, drzewa truskawkowe, tamaryszek, kamelie, hortensje, kielichowce, sarkokoka i wiele innych gatunków.

Informacje

Można zwiedzać ogrody willi. Bilety kosztują 8 € za osobę dorosłą. 
Najpiękniejsze wille nad jeziorem Como, które warto zobaczyć!

 
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter
  • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę

Pozdrawiam 


Renata
Share:

6 komentarzy

Anonimowy pisze...

Wspaniale opisane.
Bardzo zachecajaco💛

Anonimowy pisze...

Dziękuję za ten wpis i piękne zdjęcia

Anonimowy pisze...

Ładnie

Agata pisze...

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki.

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki

Anonimowy pisze...

Wspaniały opis. Właśnie wybieram się do Varenny

Kalejdoskop Renaty