poniedziałek, 6 stycznia 2014

Befana

We Włoszech nie świętuje się świętego Mikołaja, ale za to obchodzi się święto Befany, które wypada 6 stycznia. 
Kto to jest Befana ?
Co to jest Befana ?
Befana to złośliwa wróżka o wyglądzie wiedźmy, rozdająca dzieciom prezenty. Odgrywa tę samą rolę, co święty Mikołaj w Polsce. Postać istnieje tylko w kulturze włoskiej. 

Befana to staruszka z długim i zakrzywionym nosem, ubrana w stare rzeczy. Na głowie nosi spiczasty kapelusz albo ma głowę przewiązaną szalem lub chustką. Lata na miotle, wdziera się do domów przez komin i zostawia prezenty w skarpecie. Mimo straszliwego wyglądu dość przypominającego Babę Jagę, jest to postać dobroduszna. 
Dzieci, które chcą się jej przypodobać, powinny zostawić na stole przed snem jej poczęstunek, który różni się w zależności od regionu (mandarynkę, pomarańczę lub kieliszek wina). Mówi się dzieciom, że jeżeli nie będą grzeczne, to Befana włoży im do świątecznej skarpety bryłę węgla z cukru albo czosnek lub cebulę (w zależności od regionu). 
Dzieci oczekują prezentów od Befany w przeddzień Święta Trzech Króli, tj. 5 stycznia. Pochodzenie jej imienia ma prawdopodobnie związek z epifanią, czyli aktem objawienia się. 

Istnieje wiele legend opisujących Befanę. Według jednej z nich w nocy 5 na 6 stycznia Trzej Królowie niosący dary Jezusowi zatrzymali się w chacie starej kobiety, z prośbą o wskazanie im drogi do stajenki. Zachęcali ją, żeby wyruszyła z nimi odwiedzić narodzone dzieciątko, ale ona była zbyt zajęta czyszczeniem domu, więc odrzuciła propozycję pójścia z nimi. Tej samej nocy zobaczyła wielkie światło na niebie i zdała sobie sprawę, że popełniła duży błąd. Zabrała ze sobą worek pełen prezentów i postanowiła dołączyć do Mędrców, jednak nie zdążyła, ponieważ się zgubiła. 
Od tego czasu Befana, lata na miotle, zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko, w nadziei, że spotka Dzieciątko Jezus. 

6 stycznia wieczorem zapala się wielkie ognisko, na którego stosie umieszcza się figurkę Befany. Palenie ma symbolizować pożegnanie starego roku, a wydobywający się dym prognozować aktualny. 
Legenda głosi, że jeśli dym idzie prosto w górę, zapowiada dobry rok, jeśli na boki to zły. 

Przybycie Befany oznacza koniec świątecznego sezonu wakacyjnego we Włoszech. Mówi się, że Epifania (Trzech Króli) tutte le feste porta via – kończy okres świąteczny.

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata


Share:

8 komentarzy

Anonimowy pisze...

Chyba jednak wolę prezenty od sympatycznego dziadzia w czerwieni :D

Unknown pisze...

U nas (Sycylia) nie zapala sie ogniska, ale jest wspolne swietowanie na placu. No i prezenty dla dzieci tez sa :)
Pozdrawiam.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Ja też :-)

Pozdrawiam serdecznie

Kalejdoskop Renaty

EM pisze...

Nigdy nie słyszałam o Befanie. Dziękuję Renato!

Kalejdoskop Renaty pisze...

Nie ma za co.

Pozdrawiam serdecznie

Kalejdoskop Renaty

Moni pisze...

Ja też nie słyszałam ale bardzo mi się to spodobało. Lubię czytać o innej kulturze i o porównywać co jest u nas a co u innych. Czytam i oglądam to co pani udostępnia. Bardzo dziękuję i czekam na więcej. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę i pozdrawiam serdecznie Monika ��

Unknown pisze...

W Bari chyba jest tradycja św Mikołaja,ale Befana to też sympatyczna postać.

Kalejdoskop Renaty pisze...

To, że znajdują się tam relikwie św. Mikołaja, nie oznacza, że nie obchodzi się tam Befany. Befana jest w całych Włoszech!

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty