wtorek, 26 kwietnia 2016

Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów

Wybrzeże Amalfitańskie to kraina gór, jasnoniebieskiej wody, świeżych i pysznych owoców morza, przepięknych luksusowych nadmorskich hoteli. Ale nie ma znaczenia, czy jesteś bogaty, czy biedny, to co najlepsze do zrobienia nad wybrzeżem jest całkowicie darmowe — szlak Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów — jedna z najbardziej malowniczych pieszych tras włoskich. 
„Ścieżka Bogów” - jaki romantyczny tytuł, nawet przy włoskich standardach, wydawałaby się trochę przesadzone! Co nie ?


Cóż, po ukończeniu tego szlaku, muszę przyznać, że całkowicie zgadzam się z tą nazwą. Nie bez powodu ten szlak został nazwany Ścieżką Bogów, widoki na zatokę, wybrzeże i góry są po prostu spektakularne. Fotografie nie oddają piękna tego wybrzeża. 
Tak naprawdę nie można oddać tego rodzaju magi aparatem. Żadne z moich zdjęć umieszczonych powyżej i poniżej odzwierciedlą sprawiedliwe to, co widziałam. 

Ścieżka Bogów biegnie pomiędzy Positano i Bomerano. Rozpocząć szlak można na kilka sposobów. Od Positano do Bomerano – jest to jednak trudniejsza opcja – w Positano trzeba pokonać 1700 schodów w górę do Nocelle i stamtąd są dwie możliwości: można zakończyć wędrówkę w górach w Bomerano lub skierować się na Praiano, które znajduje się nad morzem. Ścieżka do Bomerano jest równie imponująca, jak na odcinku między Positano i Praiano, choć na początku mniej tutaj widoków nad morze. Możemy też zacząć na odwrót, czyli z Bomerano lub Praiano do Positano i na koniec pokonać 1700 schodów w Nocelle, ale tym razem w dół. Jest też trzecia krótsza opcja: zacząć szlak w Bomerano, zatrzymać się na lunch w Nocelle, następnie złapać lokalny autobus do Positano. 
Czy ja tak zrobiłam ? Oczywiście, że nie! Moje oczy nie mogły przegapić takich widoków. Oczywiście zatrzymałam się na obiad w Nocelle, ale później podążyłam dalej szlakiem w dół do Positano. Kontynuując w kierunku Positano, jesteś dosłownie w chmurach. 
W podejmowaniu decyzji, gdzie rozpocząć wędrówkę najprawdopodobniej będzie zależało od tego, gdzie wzdłuż wybrzeża stacjonujecie. 
My zaczęliśmy w Bomerano — małe miasteczko położone w głębi lądu wybrzeża Amalfitańskiego. Mieszkaliśmy niedaleko. 

Pierwsza część wędrówki zaczyna się w górach. Można podziwiać dzikie zioła i faunę rosnące na bokach skalistych klifów.... zapach tymianku i rozmarynu czuć niemal wszędzie. Nie trwa długo, gdy dociera się do prawdziwego wybrzeża, tam, gdzie można podziwiać turkusowy kolor wody biegnący wzdłuż kilometrowego górzystego wybrzeża....można nawet zobaczyć wyspę Capri.
W oddali Capri
Trudno było nie zatrzymać się i zrobić zdjęcia, co kilka minut.

Będąc na szczycie tych gór, które do tej pory podziwiałam z wybrzeża, myślałam sobie: „Jak, do cholery, ktoś mógł się tam dostać?”. 
Ogarnęło mnie niesamowite uczucie i myśl: „A teraz jestem tutaj ja”. Doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę.
Czujesz się tutaj jak w jednym z najspokojniejszych i naturalnych miejsc do życia. 
Czasem zdjęcia potrafią przemówić mocniej niż tysiąc słów, dlaczego warto pokonać ten szlak — zapraszam na migawki ze szlaku ;-)
Zabudowanie w skale
 Opuszczone zabudowania
Rozstaj dróg i początek przepaści 
 I takie widoki przez kilka kilometrów
Na każdym kroku widoki są coraz bardziej dramatyczne
Pierwsze widoki na Positano
Widoki na wybrzeże
Droga która prowadzi wzdłuż wybrzeża
Pausa na obiad w Nocelle z widokami na Positano  
 Szczęśliwa
 Schodząc do Positano
Positano w telebiektywie
Cały spacer zajmie około 6 -7 godziny, ale jeśli zatrzymasz się w Nocelle zajmie troszkę więcej.
Wszystko zależy od wybranej ścieżki, postoju na obiad i fotografowania.
Najlepiej poświęcić na to cały dzień, kończąc w Positano!
 

Po naszym kilku godzinnym spacerze udaliśmy się do tętniącego życiem Positano na spritz. Wróciłam do domu zmęczona, ale szczęśliwa.

ŚCIEŻKA BOGÓW JAK DOJECHAĆ Z NEAPOLU?

W Neapolu wsiadamy do metro i kie­ru­jemy się do sta­cji Muni­ci­pio. Stam­tąd idziemy w kie­runku Portu. Do Ter­mi­nal Sita Napoli, gdzie kupujemy bilety auto­busowe do mia­sta Age­rola. 
Z Age­roli kie­ru­jemy się pieszo do mia­steczka Bome­rano, gdzie zaczyna się szlak Sen­tiero degli Dei. Po przej­ściu Ścieżki Bogów wylą­du­jemy w Posi­tano, gdzie wsiadamy w powrotny autobus(bilet trzeba kupić wcze­śniej) do Sor­rento. Tutaj wsia­damy w pociąg Cir­cu­mve­su­viana i wra­camy do Neapolu (Piazza Gari­baldi). Wszystko zajmuje około 10 godzin. W auto­bus do Age­roli pole­cam wsiąść nie póż­niej jak do godziny 10.00.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Szlak jest nieodpowiedni dla osób z lękiem wysokości i zawrotami głowy.
Co potrzebne ?
Ścieżki są stosunkowo dobrze utrzymane, ale dobre buty do chodzenia są ważne, jak krem, kapelusz i woda. Na trasie nie ma żadnego sklepu, więc trzeba mieć ze sobą zapas wody i coś do jedzenia.
Czy potrzebny przewodnik?
Nie jest potrzebny. Jeśli macie dobrą mapę, możecie sobie poradzić sami.
W Informacji Turystycznej możecie zapytać mapę. Są na niej oznaczone charakterystyczne punkty, na szlaku są też specjalne, ponumerowane, punkty bezpieczeństwa. Jeśli będziecie zwracać na nie uwagę, będziecie w stanie określić swoje położenie z dużą dokładnością.

Nam udało się trafić do celu bez mapy, szlak jest oznaczony w miarę dobrze. 

 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Uściski

Renata

 
Polecam również:
Amalfi
Atrani - małe cudo
Capri - wyspa pięknych pejzaży
Furore - ukryte piękno
Neapol miasto kontrastów
Positano = Raj
Ravello
Wezuwiusz
Widoki wybrzeża Amalfitańskiego
Wycieczka na Capri
Share:

6 komentarzy

Renata Górska pisze...

Fajne zdjęcia i ten klimat :) Dzięki

calara pisze...

wspaniale, że opisałaś ten szlak

Unknown pisze...

ale, się rozmarzyłam!dzięki!!!

Anonimowy pisze...

Wpis bardzo konkretny. Wszystkie najważniejsze informacje praktyczne, co cieszy i powoduje, że być może też zdecyduję się na przejście tego szlaku.

Po przejrzeniu kilkudziesięciu stron z atrakcjami w Campanii, pierwszy raz trafiam na coś o czym nie było wzmianki nigdzie indziej.
I zdjęcia cudowne!

Unknown pisze...

Moje marzenie...cuuudna trasa

Anonimowy pisze...

Bylem w 2019 roku.piekne miejsce.

Kalejdoskop Renaty