piątek, 9 lutego 2018

Orte. Gotowi zobaczyć, co jest poniżej ?

Jadąc autostradą w stronę Rzymu, na pewno wielu z Was podziwiało Orte.
Mijając słynne Orvieto, kilkanaście kilometrów dalej, pojawia się przed oczami przepiękne miasteczko na tufie.

Z autostrady nie zobaczycie wiele, nie ma zbyt wielu punktów widokowych. Trzeba zboczyć z drogi.
Jestem pewna, że miasteczko urzeknie Was, nie tylko patrząc na nie z daleka.

Jest to miejscowość zupełnie oderwana od życia turystycznego, w której można odpocząć i w spokoju rozkoszować się obłędnymi widokami. 
Mieliśmy przyjemność gościć w niej jeden dzień podczas naszych wakacji w Lacjum.
Orte znajduje się w regionie Lacjum w prowincji Viterbo.
Jest to ostatnia z dziesięciu gmin regionu Lacjum starożytnej Via Amerina, drogi zbudowanej przez Rzymian, która miały połączyć Valle (dolina) del Baccano i miasto Nepi z Amelią (starożytna Ameryka, stąd nazwa drogi).
Historyczne centrum miasteczka, położone jest na wysokim wulkanicznym tufie dominującym pobliską okolicę. 
Średniowieczne miasteczko z uroczo wąskimi uliczkami i domami często połączonymi łukami.
Ciche uliczki, sklepiki, kawiarnie, restauracje, koty grzejące się na słońcu. Dużo spokoju oraz kilka ciekawych zabytków, sprawią, że pobyt w Orte, nawet kilkugodzinny, zagwarantuje przyjemne wspomnienia. 

Jedną z najsłynniejszych rzeczy do zobaczenia w Orte jest „tajemnicze” podziemne miasto — seria niesamowitych tuneli, które wciąż są przedmiotem badań. Tunele, które kiedyś tworzyły akwedukt pochodzenia prerzymskiego.
Idąc od Piazza del Plebiscito u podnóża schodów bazyliki Santa Maria Assunta, pod posadzką placu, znaleziono rzymską podłogę nałożoną napoprzednie znaleziska etruskie. Wśród resztek ścian i kanalizacji znajdują się grobowce z ludzkimi kośćmi. 
Wszystko jest widoczne dzięki odrestaurowaniu placu. 
Nieco dalej, jeszcze na placu, widać schody, które prowadzą do podziemnej fontanny.
Wykopana jeszcze w czasach rzymskich, jest końcówką starożytnego akweduktu, którego kanalizację można przypisać Etruskom. Od stuleci jest jedynym źródłem zaopatrzenia w wodę w miasteczku. Polecam zwrócić uwagę na znaki pozostawione na kamieniach — dzbanki kobiet, które od wieków ustawiały się w szeregu po wodę. 
Starożytna fontanna została zbudowana na początku XVII wieku. Ale to dopiero początek bardziej fantastycznego odkrycia. Zwiedzając z przewodnikiem podziemne miast, dowiadujemy się, że zapas wody płynną pod centrum miasta.
Aby rozwiązać dopływ wody, Etruskowie wykorzystali charakterystyczny wulkaniczny kamień — tuf, zdolny do gromadzenia i przechowywania wody pod ziemią. Rzymianie wykorzystali cenne etruskie dzieło — połączyli jeden z ich akweduktów, doprowadzając wodę do sieci źródeł w okolicznych wzgórzach. Kilka migawek z podziemnego miasta.

CO ZOBACZYĆ?

Warto zobaczyć romański kościół świętego Sylwestra z XII wieku, zbudowany na ruinach świątyni rzymskiej i ozdobiony starożytnymi kolumnami. Trochę odizolowaną i nieco pochyloną piękną romańską dzwonnicę, gdzie w środku znajduje się Muzeum Diecezjalne Sztuki Sakralnej z ważnymi dziełami sztuki: mozaikę z VIII wieku, obrazy z XV wieku i krzyż Vannuccio da Siena z 1352 roku. Ciekawie prezentuje się XVIII-wieczny Palazzo Comunale, z pięknymi freskami i katedrą Assunty pochodzącej z XVIII wieku, której fasada została odnowiona w 1901 roku. Opuszczając miasteczko, możemy podziwiać pozostałości starożytnego akweduktu. Miasteczko nie jest duże (ok. 8 tys. mieszkańców), ale oferuje wszystko, czego potrzeba do szczęścia.


GDZIE SPAĆ ?

Polecam La Locanda Della Chiocciola.
Urocze miejsca otoczone zielenią, pośród której kryje się basen oraz restauracja z ogródkiem oferująca zróżnicowane menu (wszystko było bardzo dobre).

JAK DOJECHAĆ ?

Najlepsza opcja to samochód. U podnóża miasteczka jest parking, gdzie można zostawić auto.
Inną opcją jest pociąg z Rzymu. Wsiadamy do pociągu na stacji kolejowej Roma Termini. Trasa trwa około 60 minut.

Jeśli Lacjum Cię zainteresowało, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat tego regionu:  

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Pozdrawiam


Renata
Share:

3 komentarze

Anonimowy pisze...

Właśnie przejeżdżamy koło tego miejsca i dzięki temu blogowi dowiedziałam się tego, co turysta powinien wiedzieć. Wikipedia, pierwsze źródło wyszukiwania, nie podaje żadnych informacji. Zdjęcia dopełniają informacji. Dzięki:)

Ewa pisze...

Przed chwilą minęliśmu Orte w drodze do Rzymu. Artykuł bardzo ciekawy. Na pewno wracając zjedziemy do Orte.

Anonimowy pisze...

Super artykuł. Zawiera cenne wskazówki informacje przydatne w podróży. Ja właśnie wracam z Lacjum i mam nadzieję tu wrócić. Pani pisze ciekawie🙂🙂

Kalejdoskop Renaty