poniedziałek, 13 listopada 2017

10 muzeów na świecie, które moim zdaniem warto zobaczyć

Muzea są miejscem, gdzie można podziwiać obiekty o wielkich walorach artystycznych, historycznych i naukowych. Jeśli starasz się dodać trochę kultury do swojego życia, moja lista może być właśnie tym, czego szukasz. 
Które wybrać, skoro i tak wszystkich miejsc nie zdołamy odwiedzić? 
Podpowiadam Wam, kierując się tym, co do tej pory widziałam i co mi się spodobało. 
Mój subiektywny ranking. Może się komuś podoba albo i nie. Poniżej przedstawiam Wam 10 muzeów na świecie, które moim zdaniem warto zobaczyć.

1.GUGGENHEIM W BILBAO

Muzeum Guggenheima w Bilbao to hiszpańskie muzeum sztuki współczesnej, obecnie jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Muzeum zostało zaprojektowane przez Franka Gehry'ego. Budynek uznawany jest za architektoniczny geniusz, a także zaliczany jest do najważniejszych budowli naszych czasów. Muzeum jest zbudowane na brzegach rzeki, w miejscu, które kiedyś były przemysłowym pustkowiem, obecnie stanowi centrum i duszę miasta. Jest bez wątpienia główną atrakcją turystyczną miasta. W muzeum możemy znaleźć olbrzymie zbiory sztuki XX wieku oraz sztuki współczesnej.

Muzeum Guggenheim w Bilbao2.GUGGENHEIM W NOWYM JORKU

Budynek projektu Franka Lloyd Wrighta jest sam w sobie arcydziełem współczesnej architektury. Przyciąga turystów i fotografów z całego świata. Budowla ma kształt odwróconej piramidy babilońskiej lub spirali. Jest zlepkiem różnych kształtów, trójkątów, owali, łuków, kół i kwadratów. Znajdziemy tu owalne kolumny, kształty fontann i schodów, oraz okrągłe i spiralne wzory na podłogach. Niektórzy, krytykują Wrighta za jego muzeum, którego kształt na zewnątrz dla niektórych przezwycięża sztukę wewnątrz. Faktem jest, że według mnie jest w tym trochę prawdy. Muzeum robi niesamowite wrażenie. Zwiedzający muzeum najpierw są zawożeni windami na najwyższe piętro, a następnie oglądając eksponaty, schodzą w dół po łagodnym zboczu. W muzeum możemy znaleźć sztukę współczesną, w której zderzają się nurty od impresjonizmu, aż po modernizm.
Guggenheim w Nowym Jorku

3.MUZEA WATYKAŃSKIE

Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie zaliczają się do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych turystów zwiedzających Rzym. Na terenie Muzeów Watykańskich znajduje się najważniejsza kolekcja klasycznych rzeźb i sztuki renesansowej — w tym kaplica Sykstyńska Michała Anioła, która przyciąga co roku 4 miliony zwiedzających. Muzea Watykańskie powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży.
Muzea Watykańskie

4.GALLERIA UFFIZI WE FLORENCJI

Galleria degli Uffizi to jedno z największych włoskich muzeów, kryjących w sobie niezliczone skarby malarstwa i rzeźby. To słynne muzeum jest jednym z najczęściej odwiedzanych we Włoszech. Znajdziemy tutaj najcenniejsze na świecie kolekcje dzieł sztuki, wśród nich arcydzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła i Rafaela. Galeria odwiedzana jest każdego roku przez 1,5 miliona osób.
Galleria degli Uffizi we Florencji

5.MUZEUM CENTRO DE ARTE REINA SOFIA W MADRYCIE

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii znane też jako Muzeum Królowej Zofii. Jest to jedno z najlepszych i najbardziej uczęszczanych muzeów w Madrycie. Co roku odwiedza go ponad 2 miliony turystów. Na stałą ekspozycję muzealną składają się dzieła wybitnych artystów hiszpańskich, takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Joan Miro czy Antoni Tapies oraz zagranicznych, takich jak: Max Ernst, Rene Magritte, Yves Tanguy i Francis Bacon.
Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii znane też jako Muzeum Królowej Zofii

6. METROPOLITAN MUSEUM OF ART W NOWYM JORKU

The Metropolitan Museum of Art (w skrócie: The Met) jest największym muzeum w Nowym Jorku i jednym z największych na świecie muzeów sztuki. Należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji w Nowym Jorku — prawie 5 mln gości rocznie. Niesamowita ilość eksponatów, począwszych od legendarnych dzieł holenderskich mistrzów takich jak Rembrandt i Van Gogha, przez ekscytującą sztukę nowoczesną (np. Pollock i Noguchi), do olśniewających pokazów biżuterii i kostiumów oraz całej egipskiej świątyni.
The Metropolitan Museum of Art (w skrócie: The Met)

7.AMERYKAŃSKIE MUZEUM HISTORII NATURALNEJ

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalne w Nowym Jorku jest jednym z najbardziej znanych muzeów historii naturalnej na świecie. Muzeum należy do największych muzeów na świecie. Jest też bardzo stare – istnieje od 1869 roku i obecnie składa się z 25 połączonych budynków, w których zebrano około 33 miliony eksponatów, od makiet zwierząt, przez kości dinozaurów i minerały. Rocznie obiekt odwiedza około 5 mln osób.
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalne w Nowym Jorku

8.NATIONAL AIR AND SPACE MUSEUM W WASZYNGTONIE

Niesamowite miejsce dla wszystkich, a w szczególności dla wszystkich miłośników lotnictwa i podboju kosmosu. Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych i kosmicznych. W Muzeum można obejrzeć także statki kosmiczne — sputniki, legendarne konstrukcje, przeżyć proste doświadczenia z fizyki. Jeśli jest to temat, który Cię interesuje, to spędzisz cały dzień i wrócisz kolejnego dnia. Jak większości muzeów w Waszyngtonie wstęp darmowy.
National Air And Space Museum w Waszyngtonie

9.LUWR W PARYŻU

Luwr to najsłynniejsze i najchętniej odwiedzane muzeum świata. Znajduje się w centrum Paryża i jest ogromne. Mieści się w dawnym pałacu królewskim Palais du Louvre. Jego zbiory liczą ok. 35,000 dzieł sztuki i rozmieszczone są w siedmiu działach: Starożytny Egipt; Starożytny Bliski Wschód, Starożytna Grecja, Starożytny Rzym, Sztuka Islamu, Rzeźba, Malarstwo, Rzemiosło Artystyczne, Rysunek i Grafika. To w Luwrze znajduje się najbardziej znany obraz świata – Mona Lisa Leonarda da Vinci.
Luwr w Paryżu

10.VAN GOGH MUSEUM W AMSTERDAMIE

Amsterdamskie Muzeum tego niesłychanie popularnego i kontrowersyjnego malarza.
Nie mogłam nie umieścić go w mojej liście. 
Holenderskie muzeum ma największą na świecie kolekcję obrazów artysty – około dwustu.
W Amsterdamie nigdy na dłużej nie zabawił, ale to właśnie w stolicy Holandii znajduje się najwspanialsza kolekcja jego dzieł. 

Van Gogh Museum W Amsterdamie
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Uściski

Renata
Share:

13 komentarzy

Africangamesafari pisze...

Nigdy nawet sobie nie pomyślałem że muzeum może być tak pięknie zbudowane. Nie musi być nudne. Czy Pani zwiedziła wszystkie te muzea? Podoba mi się obraz ten po prawej stronie z muzeum w Nowym Jorku. Taki sam jest w moim kościele. Wychodzi więc na to że obrazy do kościołów malowano seryjnie.

Kalejdoskop Renaty pisze...

To prawda. Zgadzam się z Tobą. Muzeum nie musi być nudne :-) A niektóre są wręcz przepiękne na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Tak, miałam szczęście, widziałam już wszystkie z wymienionych. Mój subiektywny przewodnik, o muzeach, które warto zobaczyć na świecie.
Prawdobodobnie tak. Mam nadzieję, że mówisz o obrazie Luca Giordano "Annunciazione"(Zwiastowanie).

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Podróże Wulkanologa pisze...

W żadnym z tych miejsc póki co nie byłam.

Kalejdoskop Renaty pisze...

No to lista może się przyda :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Hanna pisze...

Świetne zestawienie. Z tych wszystkich miejsc najbardziej kręcą mnie Metropolitan Museum of Art, Luwr i Muzea Watykańskie. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się je odwiedzić :)

Goga pisze...

Bardzo fajny przegląd najciekawszych muzeów :) Na pewno do kilku się wybiorę :)

Sylwia pisze...

Bardzo chciałabym kiedyś mieć możliwość zobaczyć Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej :) Bardzo fajny pomysł na ranking :)

Africangamesafari pisze...

Jak do tej pory, znam podobne muzeum historii naturalnej, ale w Pretorii.
Zresztą znam to muzeum z filmu, z takiej komedii z takim marnym aktorem w roli głównej. Nie sądzę że taki głupi film był grany w Polsce. Mnie udało się to obejrzeć, bo był na torrentach. Tytuł filmu, to "Night in museum", czy coś w tym stylu. Film dziadowski, ale można przy okazji zobaczyć muzeum, a to jest najważniejsze.

Hanys Pudelek w podróżach pisze...

Na razie tylko 2 pozycje ;)

Z listy do obejrzenia to chyba bym wziął te "Air and Space" w Waszyngtonie :)

reniasak@gmail.com pisze...

A ja wolę chybaniejsze muzea.I muzea sztuki współczesnej to nie moja bajka.Najbardziej cenie sobie muzea typu...dom Rafaela w Urbino we Wloszech czy bazylikę są.Eufemii w Poreciu na Chorwacji ( V wiek,!)Do dziś pamiętam też wspaniale Muzeum Narodowe w Budapeszcie,ogrom dzieł sztuki na M2 mnie powalił ale nie widziałam muzeów w Ameryce,może dlatego 😉

Kalejdoskop Renaty pisze...

Super wybór!
Choć nie jestem miłośniczką lotnictwa, o dziwo bardzo polubiłam to muzeum :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

W rankingu chciałam pokazać znane muzea, może kiedyś zrobię ranking mniej znanych. Musiałabym się zastanowić, bo jest ich naprawdę dużo.

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Unknown pisze...

7 na 10 to chyba niezły wynik..??

Kalejdoskop Renaty