poniedziałek, 6 listopada 2017

Włoskie przesądy

Nie od dziś wiadomo, że Włosi to naród przesądny. 
Nigdy nie zapomnę mojego pierwszego spotkania z przesądną stroną Włoch. Stojąc na przystanku autobusowym, patrzę jak kilku Włochów, łapie się w tym samym momencie za krocze, gdy przez drogę przejeżdża karawan pogrzebowy (nie można było tego nie zauważyć!). 
Dopiero w domu mąż mi wytłumaczył dlaczego. 
Jeśli mężczyzna nie chce, żeby go spotkał taki sam los, powinien złapać się za swoje klejnoty. Zapytałam go: a co powinna zrobić kobieta? Położył moją prawą rękę na lewej piersi. 
I tak dowiedziałam się o pierwszym włoskim przesądzie. 
Tak zaczęła się moja przygoda z włoskimi przesądami.
Najpopularniejsze włoskie przesądy. Co przynosi pecha?

NUMER 13

W niektórych krajach 13 jest uważana za liczbę pechową, natomiast we Włoszech jest liczbą szczęśliwą. Numer 13 jest powiązany z boginią płodności i cykli księżycowych. Trzynastka  przynosi dobrobyt i nowe życie.

PECHOWY NUMER TO 17

Trzynastka we Włoszech jest szczęśliwa, natomiast 17 dla Włochów jest numerem pechowym.
Włosi są spadkobiercami kultury starożytnego Rzymu, dla Rzymian pechowa była właśnie 17-stka!

CZARNY KOT

W niektórych miejscach na świecie, jeśli czarny kot przekroczy twoją drogę, uważane jest to za oznakę szczęścia. Ale nie we Włoszech, tutaj czarne koty przynoszą pecha.
Jeśli podczas jazdy samochodem kot przejdzie Ci drogę, natychmiast włącz światła awaryjne i zaparkuj na poboczu, dopóki ktoś za tobą nie przekroczy drogi. 

ŻYCZENIA URODZINOWE

Nie wolno dawać prezentów urodzinowych czy składać życzeń wcześniej, wróży to wcześniejszą śmierć.

TOAST

Kiedy wznosisz toast we Włoszech, niefortunne jest czynienie go wodą. To samo, jeśli wznosisz toast, zawsze musisz patrzeć Twojemu partnerowi (partnerce) w oczy. W przeciwnym razie siedem lat złego seksu. Nie mów później, że cię nie ostrzegłam.

KAPELUSZ

Gdziekolwiek położysz swój kapelusz, upewnij się, że nie leży on na łóżku. Dla Włochów położenie kapelusza na łóżku jest pechowe — może dlatego, że wiąże się ze śmiercią. Gdy chorzy znajdowali się na łożu śmierci, ksiądz przychodził, by ich namaścić. Kapłan zdejmował kapelusz i kładł go na łóżku, by móc założyć szatę. Przez to położenie kapelusza na łóżku wiąże się z wiecznym spoczynkiem.

POWITANIE

Jeśli kiedykolwiek podpatrzyłeś grupę Włochów, na pewno zauważyłeś, że nie krzyżują oni rąk przy witaniu. Krzyżowanie rąk, grozi pechem.

ILE OSÓB NA KOLACJĘ ?

Przenosi pecha, jeśli przy stole gości się 13 osób. Odnosi się to, do Ostatniej Wieczerzy, do 12 apostołów i Jezusa, który został zdradzony przez Judasza, który był 13 osobą przy stole.

MIEJSCE PRZY STOLE

Jeśli jesteś osobą samotną i chcesz uniknąć pecha, nie siadaj nigdy na rogu stołu, ponieważ oznacza to, że nie wyjdziesz za mąż.

NIE KRZYŻUJ SZTUCÓW

Przy stole należy być uważnym i np. nie krzyżować sztuców — wróży to cierpienie.

OLIVA

Ostrożnie z oliwą z oliwek — wszyscy wiedzą, że Włosi uwielbiają oliwę z oliwek i wiadomo, że butelka z oliwą wyślizguje się często z rąk. Włosi wierzą, że to pech i niedola. Przesąd ten wynika z faktu, że olej był jedną z najcenniejszych rzeczy dla przeciętnego Włocha, a rozlewanie go, oznaczałoby marnowanie zbyt dużej ilości pieniędzy.

SÓL

Cokolwiek robisz we Włoszech, nie rozsypuj soli. Inaczej będziesz miał pecha. Ten przesąd ma swoje korzenie w czasach, kiedy sól była droga.

UNIKAJ MIOTEŁ

W szczególności panny muszą być ostrożne, przy sprzątaniu domu. Jeśli ktoś zamiata podłogę, zawsze trzeba podnieść stopy. Jeśli jesteś samotna i masz nadzieję, znaleźć swojego księcia z bajki, to unikaj ludzi, którzy zamiatają podłogę. Jeśli miotła dotknie twoich stóp, nigdy go nie znajdziesz, dlatego radzę podnieść stopy.

ZAKONNICE

Należy wystrzegać się także spotkania zakonnic, szczególnie jeśli są w 3 lub 4 jest to bardzo zły znak dla samotnych osób.

PARASOL

Nie otwieraj parasola w domu. Otwarcie parasola w domu przynosi pecha.

DRABINA

Nie przechodź pod drabiną. Cokolwiek robisz, nigdy nie przechodź pod drabiną. Obejdź ją ... ale nigdy pod. Wróży to pecha.

ŻELAZO

W niektórych krajach ludzie dotykają lub pukają do drewna, aby uniknąć złego losu. We Włoszech dotykanie żelaza służy temu samemu celowi.

OBSERWUJ GDZIE STAWIASZ LEWĄ STOPĘ

Ten przesąd jest trudny do naśladowania, jeśli śpisz po lewej stronie łóżka. Ale jeśli możesz tego uniknąć, pamiętaj, gdy wstajesz rano, najpierw postaw prawą nogę.
Nigdy nie należy trzymać łyżki lewą ręką. Dlaczego?
Mówi się, że lewa strona jest powiązana z diabłem.

NIGDY NIE WYCHODŹ ZA MĄŻ W PIĄTEK

Niezależnie od tego, czy jest to letnia ceremonia na plaży w Sycylii, czy zimowy ślub we włoskich Alpach, każda pora roku ma swoje zalety. Każdego miesiąca, każdego roku, każdego tygodnia ... ale nie w piątek! Cokolwiek zrobisz, pamiętaj, nie wychodź za mąż w piątek, inaczej twoje małżeństwo będzie nieudane. Prawdopodobnie dlatego, że Jezus zmarł w piątek. 

JAK SOBIE POMÓC? 

Jednym ze sposobów na zapewnienie szczęścia we Włoszech jest noszenie cornicello tzw. talizman przypominający rożek czerwonej papryczki, który powoduje oddalenie wszystkiego, co złe. 
Jeśli chcesz odeprzeć nieszczęście, możesz też zrobić rękoma rogi lub znak rogów. Oznacza to odpędzenie czegoś złego. Często tego gestu używa się, widząc cyganki, które proszą o jałmużnę. 
Pamiętaj o soczewicy w sylwestra — zapomnij o szampanie, soczewica jest obowiązkowa w sylwestra. Im więcej jej zjesz, tym więcej zarobisz pieniędzy w nowym roku. 
W sylwestra Włosi noszą czerwone majtki — ponoć przynosi to szczęście w nowym roku.

Polecam również:
10 włoskich słówek ekspresyjnych bez których nie można żyć we Włoszech
Anatomia włoskiego posiłku
Co oznacza coperto we włoskiej restauracji?
Fare la Scarpetta ? Co to właściwie oznacza ?
Parkowanie we Włoszech

Vademecum turysty, czyli wskazówki dla podróżujących po Italii
 
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.


Pozdrawiam

Renata

 

 

 
 

Share:

4 komentarze

Ewelina pisze...

Świetnie zabrałaś i opisałaś przesądy z cudownego kraju południa! Uśmiałam się :-) pozdrowienia!

Podróże Wulkanologa pisze...

Niektóre są naprawdę nietuzinkowe. :)

Unknown pisze...

Świetne informacje 😊

Anonimowy pisze...

Świetny materiał.
Zaskoczyły mnie te informacje, nie miałam o tym wszystkim pojęcia.
Pozdrawiam serdecznie.
Udostępniłam🙂

Kalejdoskop Renaty