piątek, 17 listopada 2017

Jezioro Garda #1 - region Wenecja Euganejska

Jezioro Garda to jedno z najpiękniejszych jezior we Włoszech. Jezioro wielkie jak morze — największe we Włoszech.
Leży aż w trzech regionach: Wenecja Euganejska na wschodzie, Trentino na północy i Lombardia na zachodzie.
Ma ogromnie dużo do zaoferowania.
Sądzę, że przyjeżdżając tu na miesiąc lub dwa każdego dnia można byłoby odwiedzać inne miejsca, spacerować innymi uliczkami i jeść obiady w innych restauracjach.
Okazuje się, że napisać co zobaczyć nad jeziorem Garda nie jest takie proste, jak się wydaje.
Jezioro jest zbyt duże na jeden artykuł.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie możecie tu zobaczyć. Liczba polecanych miejsc przerosła moje oczekiwania. Ponieważ materiału jest bardzo dużo, musiałam podzielić go na części. Postanowiłam podzielić wpis na trzy artykuł tak jak trzy regiony. Na pierwszy odstrzał idzie oczywiście mój region: Wenecja Euganejska.

widok z zamku w Malcesine na jezioro

CO ZOBACZYĆ NAD JEZIOREM GARDA W REGIONIE WENECJA EUGANEJSKA ?

 • 1. Wyrusz na malowniczą całodniową przejażdżkę po wschodniej części jeziora. Zatrzymaj się, gdzie masz ochotę! Nasyć oczy, bo warto. Wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora biegnie droga licząca ok. 60 km.
 • 2. Zajrzyj do malowniczych miasteczek jeziora. Niektóre są znane mniej, inne bardziej. Zajrzyj do:

PESCHIERA DEL GARDA

Peschiera del Garda to miejscowość leżąca na samym dole jeziora, z pięknymi murami i kanałami. Z Peschiery startuje 40 km ścieżka rowerowa prowadząca wzdłuż rzeki przez park Minicio. Jest tutaj również stacja kolejowa, z której odchodzą pociągi do Wenecji i Mediolanu.

LAZISE

Lazise to malownicza miejscowość zbudowana wewnątrz zamku. Głównymi atrakcjami są: starówka i otaczające ją mury, warowny zamek
Scaligerich z XII wieku (własność prywatna, niedostępna dla zwiedzających) oraz kościół San
Nicolò z XII wieku, z odrestaurowanymi freskami (ze szkoły Giotta).

GARDA

Garda zachwyca swoim klimatem i spokojem. Miasteczko mieści się we wschodniej części jeziora w zatoce między Punta San Vigilio i Roccą. Polecam przespacerować się brzegiem jeziora (jedną z najpiękniejszych ścieżek spacerowych wokół jeziora).
Pomimo bardzo turystycznego charakteru, miejsce nie straciło swojej autentyczności. Jednym z ładniejszych zabytków Gardy jest Villa Albertini (przy Via San Carlo, po drodze z centrum do Punta San Vigilio) - niewielki pałac zbudowany w drugiej połowie XVI w. przez rodzinę
Becelli.

centrum miasteczka Garda, co zobaczyć w miasteczku Garda

promenada nad jeziorem w miasteczku Garda

TORRI DEL BENACO

Jedno z mniejszych miasteczek jeziora, można powiedzieć w zasadzie wioska. Obowiązkowy punkt programu. Miasteczko jest małe, ale urocze. Klimatyczny mały port z zacumowanymi łódkami. Nad miasteczkiem góruje potężny zamek warownia. Warto przespacerować się nadmorską promenadą.
Promenada w miasteczku Torri del Benaco

Port w miasteczku Torri del Benaco, co zobaczyć w Torri del Benaco

BARDOLINO

Wyrabiana w okolicy oliwa nie ma sobie równych. Jadąc w górę, na północ warto zatrzymać się w Muzeum Oliwy (Museo dell’Olio) w Bardolino (po prawej stronie drogi) w miejscowości Cisano oddalonej o 3 km od Bardolino. Oprócz oliwy sprzedają tu też kawior z octu balsamicznego w połączeniu z kremem cytrynowym — polecam! 
Nieopodal znajduje się także winiarnia ze zbiorem starych urządzeń do produkcji i rozlewu wina. 
Łagodny klimat w Bardolino sprawia, że jest idealnym miejscem na produkcję wina — więc nic dziwnego, że jego górzysty (i malowniczy krajobraz) wytwarza słynne czerwone wino Bardolino. 
W Bardolino warto zobaczyć malutki kościółek San Severo z zachwycającymi freskami z pierwszej połowy XIII wieku. 
Nawet w lecie miasto jest stosunkowo spokojne i sprawia, że idyllicznym miejscem na relaks.
Port w Bardolino
Polecam w Bordolino sagra del vino Bardolino — święto wina Bardolino, które odbywa się w ostatni weekend września. Podczas święta, jak sama nazwa wskazuje, główną atrakcją jest wino Bardolino — jedno z najlepszych win prowincji Werony. Święto jest doskonałą okazją do poznania tego wina i lokalnych specjałów kuchni.
Festa del vino w Bardolino

MALCESINE

Malcesine znajduje się w północno-wschodniej części jeziora. To bardzo przyjemne miasteczko z urokliwą starówką, a także zamkiem warownym wybudowanym przez rodzinę Scaligerich.
Wewnątrz znajduje się dzisiaj muzeum, w którym można podziwiać wystawy poświęcone: florze i faunie góry Monte Baldo, historii XV w. kiedy to Wenecjanie panowali nad jeziorem, a także rysunki przedstawiające Gardę autorstwa Goethego.
Widok na miasto, szczególnie ze szczytu zamku, jest niesamowity.

Widok z zamku w Malcesine na miasteczko


nad brzegiem w Malcesine, co zobaczyć w Malcesine
 • 3. Jeśli zajrzysz do Malcesine, to polecam wjechać kolejką linową na Monte Baldo. Można stamtąd podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na jezioro i Alpy z lodowcami. Atrakcją kolejki jest fakt, że kręci się ona wokół własnej osi — widoki na 360 stopni. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
widok z Monte Baldo
Musisz zwrócić uwagę na pogodę – warto się wybrać tylko wtedy gdy powietrze jest przejrzyste, a szczyt nie tonie we mgle. 
widok z Monte Baldo
Pamiętaj, by zabrać ze sobą ciepłą bluzę. 
Jeśli chcesz wybrać się na monte Baldo pieszo, w okolicach miejscowości Madonna della Neve (jadąc drogą SP3 od strony Nago-Torbole lub SP9 i SP8 od strony miasteczka Garda) na wysokości 1617 m n.p.m. położony jest parking, z którego prowadzą szlaki na szczyt Monte Baldo. 
Warto więc zaopatrzyć się w takich okolicznościach w lepsze buty – trekkingowe będą najlepszym rozwiązaniem. O Monte Baldo pisałam tutaj.
 • 4. Warto zajrzeć na punta San Vigilio, czyli przylądek półwyspu na zachód od Gardy.
Nazwa miejscowości pochodzi od św. Wirgiliusza, biskupa Trydentu w latach 385-402. Na półwyspie możemy podziwiać przepiękną willę, zbudowaną w XVI wieku przez Michele Sanmicheli. Willa została zbudowana dla arystokraty Agostino Brenzoniego, prawnika i humanisty z Werony.
Na przylądek można dostać się spacerkiem z miejscowości Garda. Biegnie do niej droga wśród cyprysów oraz śródziemnomorskiej roślinności.

punta San Vigilio
 • 5. Polecam szlak Eremo dei Camaldolesi (szlak kamedułów).
Szlak prowadzi do leżącego na wzgórzu, pochodzącego z XVII w. klasztoru kamedułów.
Szlak rozpoczyna się na stacji pożarowej w Bardolino.
Spacerując wzdłuż promenady nad jeziorem w kierunku Gardy, zaraz po kempingu Continental, skręcamy w prawo w drogę prowadzącą do drogi regionalnej. Idziemy dalej, pod górę w kierunku zamku, następnie skręcamy w prawo. Po 400 metrach po prawej znajduje się Instytut Tusini salezjanów. Skręcamy w lewo w drogę prowadzącą bezpośrednio do zamku San Giorgio, gdzie znajduje się klasztor mnichów kamedułów.

 • 6. Jeszcze lepszą atrakcją jest podziwianie widoków z promów, które regularnie kursują po jeziorze i dopływają do każdej większej miejscowości.
Rozkłady oraz ceny biletów na promy znajdziecie tutaj http://www.navigazionelaghi.it/eng/g_orari.asp.
 • 7.To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsce w okolicach Werony i Jeziora Garda - Sankturium di Madonna della Corona.
Wspominałam o tym miejscu już tutaj. Będąc we wschodniej części jeziora warto się tam wybrać.
Sankturium di Madonna della Corona
 • 8. Niedaleko jeziora znajdują się parki przygód. 
Dwa, które warto odwiedzić to: park przygód Gardaland (http://www.gardaland.com) i wielki park wodnych zabaw Canevaworld (http://www.canevaworld.com).
W okolicy znajduje się również zoo z safari parkiem. Jedziesz przez park swoim samochodem, a wokół biegają zwierzęta np. tygrysy.

Gardaland
 • 9. Jeśli lubisz ogrody botaniczne, warto zobaczyć Park Sigurta w Valeggio sul Mincio.
Znajduję się niedaleko jeziora Garda, 20 km na południe od Peschiery. Można go zwiedzać na nogach, na rowerze, ciuchcią lub małym autkiem golfowym. Więcej tutaj http://www.sigurta.it/index.php.
Park Sigurta w Valeggio sul Mincio
 • 10. Cmentarz wojenny w Costermano.
Jeśli lubicie historyczne wątki, możecie zajrzeć do Costermano. Znajdziecie tam niemiecki cmentarz wojskowy.
Costermano leży na wzgórzach na wschodnim brzegu jeziora Garda.
Na ogromnej przestrzeni pochyłych stromo tarasów pochowanych jest 21.951 żołnierzy. Tysiące płyt kamiennych, ukształtowanych w kształcie germańskiego krzyża, oddzielonych w precyzyjnych odstępach.

TARGI

Poniedziałek

Colombare di Sirmione - Moniga del Garda -Peschiera del Garda – Pozzolengo - San Zeno di Montagna - Torri del Benaco

Wtorek

Campione di Tremosine - Castelletto di Brenzone - Castelnuovo del Garda - Cavaion Veronese
Desenzano del Garda - Limone – Prevalle - Ponti sul Mincio - Tignale - Torbole (2° e 4° tydzień - IV-IX)

Środa

Arco 1º miesiaca (V-IX również 3º) – Bogliaco (co piętnaście dni w lecie) – Gargnano - (co piętnaście dni w lecie) – Gavardo - Guidizzolo – Lazise - Riva d/G. 2ºmiesiąca (VI-IX również 4º) – Roè Vociano (co piętnaście dni w lecie) - San Felice del Benaco

Czwartek

Bardolino – Bussolengo – Capovalle - Lonato - Toscolano

Piątek

Garda - Manerba del Garda - Montichiari - Pastrengo (popołudniu) - Soiano del Lago – Sirmione in Località Lugana - Volta Mantovana

Sobota

Calmasino di Bardolino -Caprino Veronese - Castiglione delle Siviere - Cavriana – Malcesine - Medole - Pacengo di Lazise
Padenghe sul Garda (popołudniu) - Polpenazze - Salò - Solferino - Valeggio sul Mincio.

Niedziela

Goito – Monzambano - Rivoltella di Desenzano (IV-IX)

GDZIE NOCOWAĆ ?

Okolica oferuje noclegi w każdym standardzie i zakresie cenowym. Kempingi, apartamenty, hostele, hotele, B&B. Co ważne, w wielu miejscach we Włoszech najkorzystniejsza jest rezerwacja zakwaterowania w systemie tygodniowym, od soboty do soboty.
Polecam stronę Gardalake.com . Posiadają ciekawe oferty.

GDZIE ZJEŚĆ ?

Malcesine

Taverna dei Capitani
Corso G. Garibaldi 23
37018 Malcesine VR
 

Pizzeria Ristorante Al Marinaio
Piazza Magente 12
37018 Malcesine VR

Peschiera del Garda

Vecchio Mulino Beach
strada Bergamini 14
+39 045 923 3082


Gwarantuję Wam, że nad Gardą nie można się nudzić. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt nad jeziorem, to będzie to świetna baza wypadowa, do zwiedzania Werony czy Mediolanu. Będziecie zachwyceni pięknem jeziora Garda i śródziemnomorską roślinnością drzew oliwnych, cyprysów, magnolii, oleandrów i drzew cytrynowych.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o jeziorze. Już teraz możecie poczytać:
- 6 miasteczek nad jeziorem Garda, które trzeba zobaczyć
- Jezioro Tenno — jedno z najpiękniejszych jezior północnych Włoch
- Monte Baldo - must see nad jeziorem Garda
- Szlak Busatte - Tempesta nad jeziorem Garda
- Średniowieczna wioska Canale di Tenno

 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Uściski

Renata
Share:

9 komentarzy

Aleksandra Załęska pisze...

Prześliczne zdjęcia, aż chce się ta pojechać! I mnóstwo pożytecznych informacji, które przydadzą się każdemu, kto wybiera się nad Jezioro Garda

Krakers pisze...

Matko Reniu wpis petarda, nie byłam tam :-( Zdjęcia i informacje kusza niesamowicie, kto wie może kiedyś tam dotrę.

www.naszebabelkowo.pl pisze...

Ależ tam pięknie! Trochę kojarzy mi się z moją ukochaną Chorwacją. Stworzyłaś bardzo wyczerpujący przewodnik - na pewno wiele osób z niego skorzysta :)

Bookendorfina Izabela Pycio pisze...

Jak przejrzyście i czytelnie wszystko przedstawione, bardzo ciekawe informacje. Teraz już wiem, że koniecznie muszę zobaczyć Sanktuarium, niesamowite wrażenie. :)

alex subiektywnie pisze...

Aż trudno coś napisać, przepiękne miejsce. Wspaniałe widoki!

Unknown pisze...

Byłem, podziwiałem, oliw różnych kosztowałem, no i oczywiście wspaniałe winko popijałem. Polecam wszystkim - warto pojechać.

Jola pisze...

Mieszkałam w Bardolino ponad rok. Po przeczytaniu tego artykułu łezka zakręciła mi się w oku :( Najpiękniejszy okres mojego życia :) Tam tez poznałam mojego obecnego narzeczonego, z którym obecnie mieszkamy od ponad roku w Krakowie i mamy ślicznego, 9 miesięcznego synka. Za kilka lat planujemy jednak powrót na stałe nad Gardę ��

Mali pisze...

Rozmarzyłam się 🥰

Anonimowy pisze...

Zanim kupicie bilety na kolejkę Monte Baldo sprawdźcie, gdzie są chmury.Bardzo często bywa, że nad jeziorem jest czyste niebo a nad górami gęste obłoki. W tym momencie wjazd mija się z celem, podobnie gdy w powietrzu jest dużo pary widoki mogą być takie sobie. Raczej wycieczka na wiosnę lub jesień. Ta "zakręcona" kabina to taki bajer, bo po drodze nic się nie dzieje. Gorąco polecam spacer nadbrzeżem w Malcesine w kier.południowym- piękne widoki, ławeczki etc. Pozdrawiam,

Kalejdoskop Renaty