środa, 15 listopada 2017

Włoska autostrada - co musisz wiedzieć ?

Autostrada to najszybszy sposób na poruszanie się po Włoszech.
Jeżdżenie autostradą we Włoszech jest praktyczne.
Kręte i powolne wiejskie drogi, czasem potrafią doprowadzić do szaleństwa, szczególnie jeśli naprawdę potrzebujesz szybko dotrzeć do celu.
Jeśli planujesz podróżować po Włoszech, oto co musisz wiedzieć o włoskich autostradach:


1. OZNAKOWNIE

Jeśli jesteś na drodze oznaczonej zielonymi znakami, jesteś na autostradzie.

2. PŁATNOŚĆ

Autostrady we Włoszech są płatne. Gdy wjeżdżasz na włoską autostradę, musisz pobrać bilet przy wjeździe i zapłacić przed wyjściem.
W niektórych częściach Włoch nie musisz pobierać biletu, płacisz ustalone kwoty.
Jeśli chcesz wiedzieć wcześniej przybliżoną kwotę kosztów za przejazd autostradą, polecam dwie strony internetowe www. Viamichelin.com lub www.autostrade.it
Po opuszczeniu autostrady musisz zapłacić za przejazd.
Żeby ułatwić klientom, koncesjonariusze autostrad oferują różne metody płatności za przejazd autostradą.


Gotówka

Gotówką można zapłacić w budce gdzie siedzi „casellante” lub za pośrednictwem automatycznych bankomatów. W przypadku płatnością gotówką, nawet jeśli europejską walutą jest euro, akceptowane są również waluty obce, takie jak korona norweska, korona szwedzka, korona duńska, dolar amerykański, dolar kanadyjski, frank szwajcarski i funt szterling. Reszta jest wypłacana w euro.

Telepass

Nie wjeżdżaj na pas Telepass. Tam mogą przejeżdżać samochody posiadające specjalny odbiornik, na którym zapisywane są dane pojazdu. Jeśli go nie masz, nie wjeżdżaj.
Jeśli wjedziesz przypadkiem na Telepass (co niektórzy się cofają, nie polecam tego robić. Nie jest to zgodne z prawem), trzeba nacisnąć guzik i rozmawiać z obsługą. Poproszą o nr rejestracji i gdzie wjechałaś na autostradę, jeśli to zrobisz przy wyjeździe. Jeśli zrobisz to, wjeżdżając na autostradę, dadzą Ci bilet.

Skalowanie Viacard i rachunek bieżący

Możliwe we wszystkich zjazdach oprócz dedykowanych telepass.

Karty kredytowe i debetowe

Mogą być używane we wszystkich zjazdach z wyjątkiem dedykowanych zjazdów Telepass. W odniesieniu do tej metody płatności za przejazd nie przewiduje się prowizji ani opłaty za przejazd.

Jeśli na bramce z płatnością pójdzie coś nie tak, nie panikuj. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że opłata nie zostanie uiszczona. W tych okolicznościach przy drzwiach automatycznych naciśnij przycisk zgłoszenia serwisowego i poczekaj, aż operator odpowie. Jeśli problem nie może być rozwiązany przez personel stacji, dostaniesz rachunek do zapłaty. Musisz zapłacić w ciągu 15 dni. Zapłać niezwłocznie, to unikniesz dodatkowej opłaty. Można to zrobić przy wyjściu, il punto blu, online lub płatność za pomocą przekazu pocztowego. Po tym terminie opłata za przejazd zostanie powiększona o koszty oceny, równe 2,58 € zgodnie z postanowieniami art. 176 / 11 bis kodeksu drogowego.

3. PRĘDKOŚĆ

Zwróć uwagę na ograniczenie prędkości podczas jazdy po włoskiej autostradzie.
Błędnym przekonaniem jest to, że ograniczenia prędkości we Włoszech są wysokie lub że można jeździć szybko, jak się chce. To nie Niemcy!!!
Prędkość jest monitorowana na autostradach przez kamery, a mandaty są wydawane automatycznie i wysyłane do kierowców (lub agencji wynajmu samochodów) pocztą. Agencje wynajmu samochodów dodają własną opłatę manipulacyjną za każdy mandat, który otrzyma kierowca. Jeśli nie ma znaku, to zazwyczaj nie można przekraczać 130/h na włoskiej autostradzie. Pamiętaj, że jeśli wyjdziesz z autostrady, ale dalej jedziesz drogą szybkiego roku, prędkość jest inna. Trzeba patrzeć na znaki. Zazwyczaj jest to 90/h, ale spotkałam również 70/h.
Uważaj, jest dużo zainstalowanych kamer, które notują przekroczenia.

4.PORUSZANIE SIĘ PO WŁOSKIEJ AUTOSTRADZIE

Jeśli chcesz jechać wolniej, jedź na prawym pasie. Poruszaj się na lewym pasie, jeśli kogoś wyprzedzasz. Jeśli nie wyprzedzasz, możesz spotkać się z agresywnym zbliżaniem się do Ciebie. To sposób włoski, który sygnalizuje, że masz zjechać na prawy pas. Jeśli samochód zbliża się od tyłu, zjedź na prawy pas.

5. AUTOGRILL

Stacja odpoczynku Autogrill nie jest starym, nudnym przystankiem. Ma wspaniałe panino (kanapki), wspaniałą kawę, świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy, a nawet fajne pamiątki. Możesz również zatankować samochód i skorzystać z toalety.

6. PALIWO

Tankowanie benzyny na autostradzie jest całkiem proste.
Możesz zostać obsłużony, ale licz się z tym, że zapłacisz więcej. Polecam pompy samoobsługowe. Są łatwe w użyciu. Pamiętaj, paliwo na włoskiej autostradzie jest dużo droższe. Zawsze lepiej zatankować, zanim wjedziesz na autostradę.

7.AUTOSTOP

Autostop na autostradzie: co mówi prawo?
Nieregularność autostopu jest dobrze określona w Kodeksie drogowym w art. 175. Paragraf 7, list b, mówi, że: „Na jezdniach, na rampach, na skrzyżowaniach, na obszarach usługowych lub parkingowych oraz w każdej innej infrastrukturze autostrady zabrania się proszenia, lub udzielania autostopu”.
Jeśli więc znajdziesz się osamotniony wzdłuż autostrady, spróbuj dotrzeć do strefy serwisowej lub przynajmniej miejsca parkingowego (po czym natychmiast wezwij pomoc drogową), ale nie próbuj pytać o przejazd do pojazdów, które mijają.
I nie jest to tylko dla twojego bezpieczeństwa (kierowca nie wie, kim jesteś, w ten sam sposób, Ty nie wiesz, kim jest kierowca), ale również dlatego, że ryzykujesz grzywnę.
Każdy, kto prosi lub udziela autostop na drogach, rampach, skrzyżowaniach, obszarach usługowych lub parkingach oraz w każdej innej nieruchomości na autostradzie, grozi mu grzywna w wysokości od 41 do maksymalnie 169 euro.
Autostop na autostradzie jest nielegalny, poza autostradą może być przyznany i zażądany.
W przeszłości Trybunał Kasacyjny (orzeczenie nr 10462/1991) faktycznie ustalił, że obwodnicy nie można utożsamiać z autostradą i nie można zakazać tam autostopu. Dlatego obwodnice należy traktować jako zwykłe drogi, dlatego autostopowicz może poprosić kogoś o przejażdżkę. 

Polecam również:
10 włoskich słówek ekspresyjnych bez których nie można żyć we Włoszech
Anatomia włoskiego posiłku
Co oznacza coperto we włoskiej restauracji?
Fare la Scarpetta ? Co to właściwie oznacza ?
Parkowanie we Włoszech
Vademecum turysty, czyli wskazówki dla podróżujących po Italii
Włoskie przesądy


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Pozdrawiam

Renata


Share:

3 komentarze

Ucando pisze...

Przydatne wskazówki. Świat stoi przed nami otworem. Posiadamy coraz lepsze samochody i częściej możemy pozwolić sobie na zagraniczne podróże. Warto wówczas odpowiednio się do nich przygotować. Nie tylko pod kątem spakowania najpotrzebniejszych rzeczy, właściwego przystosowania auta na wypadek wszelkich awarii, ale i znajomości przepisów drogowych obowiązujących w innych państwach.

Izabella Nowotka pisze...

Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Dagmara Fafińska pisze...

Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

Kalejdoskop Renaty