poniedziałek, 18 grudnia 2017

10 filmów do obejrzenia przed wizytą w Rzymie

Rzym to cudowne, magiczne miejsce, do którego lubię powracać. Jedno z najbardziej legendarnych i rozpoznawalnych miast na świecie. Co takiego jest niezwykłego w tym mieście?
Może klimat, ludzie, tradycja i sposób życia.
Wielu reżyserów czerpało korzyści z piękna Wiecznego Miasta.
Rzym ma naturalną predyspozycję do bycia kinematograficznym tłem, z jego niezliczonymi zakamarkami i miejscami przesiąkniętymi ponadczasowym pięknem.
Dzięki fascynacji filmowców, na wielkim ekranie możemy podziwiać urokliwe uliczki, fontanny i piękne pałace włoskiej stolicy.
Poniżej wybrałam kilka filmów, które zostały nakręcone w Rzymie i które warto zobaczyć przed wizytą w Wiecznym Mieście.

1. WIELKIE PIĘKNO

Duszę współczesnego Rzymu poznamy, oglądając Wielkie Piękno. Podobnie jak Fellini, Paolo Sorrentino jest człowiekiem, który postrzega Rzym przez pryzmat outsidera, ponieważ pochodzi z Neapolu. Pomaga to wytłumaczyć piękny, ale niemal przesadnie stylizowane przedstawienie miasta w jego filmie, nadaje mu niesamowicie bajkowy wizerunek, którego piękno można sobie tylko wyobrazić na dużym ekranie. Film stał się szybko klasykiem, do tego stopnia, że Agencja Turystyczna miasta Rzymu utworzyła trasę turystyczną oprowadzającą po miejscach z filmu.
Wielkie piękno to zwycięzca najlepszego filmu obcojęzycznego podczas ceremonii rozdania Oscarów w 2013 roku.

2.LA DOLCE VITA

La Dolce Vita Felliniego mówi sama za siebie. Jeśli myślisz o Rzymie i kinie, Anita Ekberg od razu przyjdzie Ci do głowy.
Ten film jest niczym list miłosny do Rzymu i jego mieszkańców. Włoskie życie nie jest oczywiście wcale takie słodkie – Fellini udowadnia nam, że w równym stopniu potrafi nas fascynować, co obrzydzać.
Światową sławę fontanna di Trevi zawdzięcza nie tylko swojemu urokowi, ale także aktorce Anicie Ekberg, która w filmie Federica Felliniego zażywa w niej nocnej kąpieli.
Słynna scena w fontannie przeszła do historii kina.
Wiele osób chciałoby ją powtórzyć, ale każda próba skutkuje zatrzymaniem i grzywną — fontanna patrolowana jest 24 godziny na dobę.
Niektóre sceny filmu zostały również nakręcone Via Veneto.

3.ANIOŁY I DEMONY

Anioły i Demony to amerykański film z 2009 r. w reżyserii Rona Howarda oparty na bestsellerze Dana Browna. Film jest kontynuacją Kodu da Vinci, również tego samego reżysera.  
Anioły i demony z Tomem Hanksem to wciągający thriller, który rozwija się wzdłuż ulic od Piazza del Popolo do Fontanny di Trevi. Szybki wyścig został nakręcony na Corso Vittorio Emanuele II. Oprócz tego zobaczysz w filmie sceny nakręcone na Piazza San Bernardo, Santa Maria della Vittoria, Via Torino, w kościele św. Augustyna i w bibliotece Angelica, niedaleko Piazza Navona. Znajdziemy również sceny wewnątrz Castel Sant'Angelo.

4.JEDZ, MÓDL SIĘ, KOCHAJ

Czasami w życiu pojawia się chwila, gdy życie staje w miejscu i nie chce ruszyć. Nie każdy zdecydowałby się na tak odważny krok, jak bohaterka filmu Jedz, módl się, kochaj. Liz — wspaniała Julia Roberts rzuca całe swoje dotychczasowe życie i rusza w podróż w głąb siebie i nie tylko. To właśnie pierwsza część Jedz to podróż do Rzymu. Autorka poświęca się tutaj nauce języka włoskiego oraz zgłębia filozofię życiową Włochów. Jak sam tytuł wskazuje, największe znaczenie w tym przypadku ma dla niej jedzenie. Włoskie sceny tego filmu przypominają, że zawsze (a zwłaszcza we Włoszech) należy jeść, co tylko zechcesz, nawet jeśli twoje dżinsy stają się trochę ciasne. Ten film przypomina także o znaczeniu il dolce far niente słodyczy nicnierobienia. Ulubiony cytat z filmu: „Ruina jest darem. Ruina jest drogą do transformacji (mówiąc o ruinach Rzymu, ale także o ruinach czyjegoś życia)”. 
Julia Roberts w większości scen widziana jest w rzymskich knajpkach, jednak reżyser pokazuje także zabytki Wiecznego Miasta podczas spacerów głównej bohaterki. 
Bohaterka filmu mieszka w centrum miasta, w pobliżu Via di Ripetta. Oprócz tego zobaczysz w filmie sceny nakręcone w Rzymie na placu Navona, widoki ze Schodów Hiszpańskich, Campo deFiori, aleje Trastevere, Villa Borghese i via Condotti.

5.UTALENTOWANY PAN RIPLEY

Utalentowany Pan Ripley to wyrafinowany film w reżyserii Anthony'ego Minghella, z niesamowitą obsadą. Występują Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow i Philippe Seymour Hoffman. 
Utalentowany Ripley oferuje niesamowite lokalizacje w Rzymie takie jak Schody Hiszpańskie, Piazza Navona i Piazza Lovatelli. 
Oprócz tego sceny w Rzymie zostały nakręcone w Forum Romanum, Muzeach Kapitolińskich, Piazza Mattei (z piękną Fontanną Żółwi), Palazzo Taverna i Piazza Navona.

6.OCEAN'S TWELVE

Ocean's Twelve reżyserii Steven Soderbergh z Georgem Clooneyem, Bradem Pittem i innymi hollywoodzkimi gwiazdami filmowymi.
Film jest kontynuacją Ocean's Eleven, również tego samego reżysera.
Sceny w Rzymie nakręcono na dworcu Termini, na piazza Navona, na ulicy Santa Maria dell'Anima, następnie Campo de 'Fiori, między ulicą dei Cappellari i del Pellegrino.
Kilka scen nakręcono również na placu w pobliżu Wzgórza Kapitolińskiego, gdzie obok przystanku znajduje się mały ogródek.
Brad Pitt i Catherine Zeta-Jones filmowali sceny na lotnisku, w Panteonie, Pałacu Sprawiedliwości, Zamku Świętego Anioła, wzdłuż brzegów rzeki Tybru i w Watykanie.
Matt Damon zostaje postrzelony na schodach Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej.

7. ZAKOCHANI W RZYMIE

Zakochani w Rzymie autorstwa Woody'ego Allena to nierealistyczny obraz współczesnego Rzymu. Nie jest to najlepszy jego film. Alen pokazuje nam w filmie jego Rzym.
We Włoszech film wywołał wiele krytyki w prasie.
Film ukazuje cztery różne epizody. Każdy z nich opowiada nieprzewidywalne przygody, które na zawsze zmienią życie różnych postaci.
Widzimy w filmie postać znanego amerykańskiego architekta przeżywającego swoją młodość. Postać przeciętnego rzymianina z klasy średniej, który nagle staje się słynną osobistością Rzymu. Młodą prowincjonalną parę wciągniętą w osobne romantyczne spotkania oraz amerykańskiego reżysera operowego starającego się umieścić na scenie śpiewającego aktora pod prysznicem.
Sceny z aktorką Ellen Page zostały sfilmowane przez Allena w moim ukochanym Trastevere, a także w Termach Karakalli. W filmie możemy znaleźć sceny nakręcone w Villa Borghese (nad jeziorem przy Świątyni Eskulap), strefy archeologicznej Villa Quintili i wielu centralnych dzielnic Rzymu.
Sceny z Antonio Albanese i Alessandra Mastronardi nakręcono na Piazza Mattei z ładnym widokiem na fontannę żółwi.
Pozostałe zostały sfilmowane na Piazza Venezia, Via dei Fori Imperiali, Koloseum, na Schodach Hiszpańskich, Piazza del Popolo i Piazza Navona.

8. RZYMSKIE WAKACJE

Klasyk z Audrey Hepburn i Gregory Peck.
Film jest romantyczną komedią z 1953 roku w reżyserii Williama Wylera.
Piękna Anne (Hepburn), księżniczka z nieokreślonego kraju, podróżuje po kilku europejskich stolicach. Ostatnim przystankiem jest Rzym.
Rzymskie wakacje to prawdziwa wizytówka Rzymu, od Fontanny di Trevi do Panteonu, od Forum Romanum po malowniczą Via Margutta.
Najsłynniejsze sceny zostały nakręcone na Piazza Barberini, Koloseum, Usta prawdy, kościół Santa Maria w Cosmedin, Caffè Rocca, Piazza della Rotonda, Panteon, Castel Sant'Angelo, kościół Trinità dei Monti, Via dei Fori Imperiali oraz mieszkanie przy via Margutta 134, elegancka ulica gdzie Joe wita się z księżniczką Anną.
Najbardziej niewiarygodna scena w filmie: kiedy księżniczka Anna zjada gelato na Schodach Hiszpańskich i wyrzuca wafelek. Jeśli kiedyś jadłaś lody we Włoszech, wiesz, że nie zmarnowałbyś ani jednego kęsa.
Za jedną z najważniejszych scen, uważana jest ta rozgrywana w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin. W tej zabawnej scenie Gregory Peck udaje, że Usta Prawdy, z wiadomych powodów, pozbawiły go dłoni. Pisałam o tym tutaj.

9.AMERYKANIN W RZYMIE

Rzym jest tłem udanej włoskiej komedii Alberto Sordi.
Nando Moriconi, bohater, to młody mieszkaniec rzymskiej dzielnicy Zatybrze, bezkrytyczny wielbiciel Ameryki, który nie może odżałować, że nie urodził się w Kansas City.
Najsłynniejsza scena filmu została nakręcona między Portico d'Ottavia i Teatro Marcello w sercu rzymskiego getta.
Imponujące dachy Via Margutta stanowią tło dla nagiego Alberto Sordi.

10. ZŁODZIEJE ROWERÓW

Arcydzieło Vittorio De Sica opowiada hisorię bezrobotnego Antonio Ricci (Lamberto Maggiorani) i jego młodego syna Bruno (Enzo Staiola). Bohaterowie filmu polują na skradziony rower w Rzymie.
Zgodnie z kanonami neorealizmu De Sica kręcił tylko na miejscu i zatrudniał wyłącznie nieprofesjonalnych aktorów, co idealnie portretowało warunki życia ubogiej części społeczeństwa (Maggiorani był pracownikiem fabryki).
Akcja filmu rozgrywa się w powojennym Rzymie, mieście biednym i zniszczonym.
To obraz Wiecznego miasta z lat 40. XX w., kiedy nie przypominało współczesnego, pokazywanego w folderach turystycznych miejsca. 


Polecam również:
10 filmów do obejrzenia przed wizytą w Rzymie
10 zabytków w Rzymie, których nie można pominąć
Gianicolo czyli 180 stopni widoku na wieczne miasto
Jak zwiedzać Rzym ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną
Malownicze Campo de' Fiori
Najpiękniejsze widoki z góry na Rzym
Najsłynniejsza dziurka od klucza w Rzymie
Noclegi w Rzymie
Quartiere Coppedè - bajkowa dzielnica w Rzymie
Rzym na talerzu czyli czego nie można przegapić kulinarnie w Rzymie
Rzym śladami Caravaggia

Rzymskie ciekawostki. Kościół klasztorny San Cosimato
Rzymski wykrywacz kłamstw - z wizytą w Bocca della Verità
Termy Karakalli
Via dei Coronari — jedna z najpiękniejszych uliczek w Rzymie
 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata

Share:

17 komentarzy

Iga i Kamila pisze...

Ojej jestem z siebie dumna! Widziałam połowę z tych filmów, jeszcze drugie 5 i będę mogła jechać do Rzymu!

Izabela Witorzeńć pisze...

Uu widzialam 6 na 10 więc chyba niezły wynik, co? :)

Wiola z bloga Mam na to plan pisze...

Rzymskie wakacje to dla mnie klasyk wszechczasow.

dobraporadnia pisze...

Myślę, że to pozycje warte obejrzenia nawet bez zaplanowanej podróży do Rzymu :)

Jaga pisze...

Kilka z tych filmów widziałam ... Byłam w Rzymie kilkadziesiąt razy :) nawet na blogu opisałam swoje wrażenie (oczywiście z przymrużeniem oka) ale polecam też POD SŁOŃCEM TOSKANII

ladymamma.pl pisze...

Z tych wszystkich oglądałam tylko "Jedz, módl się i kochaj". Chyba muszę nadrobić!;)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Nie mogę sie nie zgodzić :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Koniecznie :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dla mnie też :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Tak myślę :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Unknown pisze...

"Wielkie piękno" po raz pierwszy widziałam w Rzymie, w kinie pod gołym niebem na Isola Tiberina...to była miłość od pierwszego "obejrzenia"...nie wiem czy to zasługa lokalizacji, czy geniuszu Sorrentino, ale myślę, że obu! ;) kocham ten film!

Unknown pisze...

Czytając tekst tych 10 filmów mam wrażenie ze jestem znów tam..chodzę po ulicach i żyje rytmem wiecznego miasta.Dla mnie życie tam jest jak druga skóra. .żyłam i pracowałam tam prawie połowę życia. .Piękne miasto Rzym i piękne miasto Catania obydwa punkty bogactwa i historii Włoch.

Unknown pisze...

Wspaniałe miasto i wieczne życie które tętni filmy wszystkie są wizytówką życia i historii włoskiej.

Sąsiad pisze...

Wspaniały blog!

Obecność 3 pisze...

Rewelacyjny blog!

Justyna pisze...

Jejku a ja pojechałam do Rzymu bez oglądania tych filmów😱 ale to było dawno to jeszcze siedem filmów i jadę znowu😀 dzięki za tekst😍 jest super

Anonimowy pisze...

Super artykuł. Wybieram się do Rzymu I tego właśnie szukałam:)

Kalejdoskop Renaty