wtorek, 2 marca 2021

Jak zorganizować wyjazd na Lampedusę? – praktyczne wskazówki

Podróżując Mehari po wąskich uliczkach Lampedusy było więcej niż wspaniałe.
Wyjazd na Lampedusę był dla nas strzałem w 10. Miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie i bardzo przypadło nam do gustu. Lampedusa to niezwykła wyspa. Nie jest to taka oczywista jak inne włoskie krajobrazy. Tu mało co jest wymuskane i eleganckie, ale za to ma super klimat, który nas ujął i skradł nasze serca.

Lampedusa ma bardzo żywą kulturę i historyczną przeszłość — na przestrzeni wieków zamieszkiwało ją wiele różnych narodowości i plemion, w tym Rzymianie, Arabowie i Grecy. Budynki, kultura i architektura nadal zachowały wpływy tych wszystkich różnych kultur. 

Lampedusa leży bliżej Afryki niż Europy, tak blisko, że z geologicznego punktu widzenia jest częścią Afryki. Wyspa jest włoska, ale na pewno nie jest już tak włoska, jak inne miejsca we Włoszech — poczujesz się tutaj trochę jak w Afryce Północnej, od zakurzonych dróg po krajobrazy. Oprócz kuchni, która tak jak na sycylijską przypada, jest wspaniała. Tu jadłam najwspanialsze owoce morza — czerwone krewetki skradły moje serce.

Jednak wyspa znana jest głównie z nielegalnej imigracji, na którą cierpi w ostatnich latach. Większość osób, które nawet słyszeli o Lampedusie, zna ją tylko jako miejsce, do którego uciekają uchodźcy, udający się w podróż z Libii czy Tunezji. To oczywiście zaszkodziło turystyce na Lampedusie w ciągu ostatnich kilku lat. Teraz Lampedusa z całą pewnością zboczyła z utartych ścieżek miłośników Włoch. I dopóki nie wróci na stare tory, polecam pomyśleć o wakacjach w tym małym raju.

Być może nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę jej położenie, na Lampedusie nie ma zbyt wielu turystów, którzy przyjeżdżają, aby cieszyć się krajobrazami i pięknymi plażami. Wyspa jest bardzo popularna wśród płetwonurków, ze względu na wyjątkowo czystą wodę oraz różnorodność występujących tu ryb i organizmów morskich.

Od kiedy wróciłam z tej magicznej wyspy, zostałam zasypana mnóstwem pytań, w których najczęściej mnie pytacie jak zorganizować wyjazd na wyspę Lampedusa?
Chciałabym odpowiedzieć na Wasze pytania i wątpliwości, dlatego też przygotowałam ten wpis. Wyjaśnię jak najlepiej się tam dostać, czym podróżować, gdzie spać i gdzie jeść. I odpowiedzieć na najczęstsze zadawane przez Was pytanie, czy na Lampedusie jest niebezpiecznie?

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Lampedusa jest najbardziej wysuniętą na południe częścią Włoch, tak daleko na południe, że technicznie rzecz biorąc, znajduje się w Afryce, jeśli chodzi o płyty kontynentalne. Znajduje się około 110 km od wybrzeża Tunezji, 175 km od wybrzeża Malty i 205 km od wybrzeża Sycylii. Lampedusa jest największą i najbardziej zaludnioną z grupy wysp Pelagie na Morzu Śródziemnym.
Na wyspie jest tylko jedno miasto, zwane także Lampedusą — mieszka tam około 4000 mieszkańców. Stary port mieści się w chronionej zatoczce, ale nadal zachowuje swój tradycyjny charakter - port i miasto są dość proste w porównaniu z wieloma śródziemnomorskimi kurortami. Do Lampedusy jedziesz ze względu na plaże, krajobrazy i nurkowanie, a nie centrum miasteczka.
Lampedusa to skalista wyspa o jałowym wnętrzu. Flora składa się z agaw, ostów, niskich kolczastych krzewów, mirtów i kilku palm posadzonych w pobliżu tak zwanych „dammusi”, kamiennych domów z kopułą, które są szeroko rozpowszechnione na Pantellerii.
Prawdopodobnie odwiedzisz je ze względu na plaże, krajobrazy i nurkowanie, a nie centrum miasta.

WYSPA LAMPEDUSA NA ILE I KIEDY PRZYJECHAĆ?

Myślę, że tydzień wystarczy, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje wyspy i się nie nudzić. Byłam tam końcem września i początkiem października — nie napotkaliśmy żadnych problemów: wolne miejsca na plaży, bez czekania w restauracji, bez specjalnych rezerwacji, bez kolejek na ulicy czy z problemami ze znalezieniem parkingu. Koniec września okazał się wspaniałym okresem, trafiliśmy na stabilne 30 stopni. Nie powiem, było to małym zaskoczeniem. O ile w ciągu dnia może być gorąco, w wieczór prawie zawsze ubierałam sweterek — wiej wiatr.
Kiedy jechać?:
Na pewno nie w sierpniu! Niektórzy wyspiarze powiedzieli nam, że w sierpniu jest 40-50 000 turystów. Nie mam dowodów, ale w przypadku wyspy o powierzchni około dwudziestu kilometrów kwadratowych można sobie wyobrazić, co to oznacza. Na Lampedusie czerwiec-sierpień to szczyt sezonu, podobnie jak we Włoszech i w Europie. Od czerwca do sierpnia to najbardziej zatłoczony okres i drogi czas na wizytę, ale z największą liczbą opcji transportu, aby się tam dostać. Moim zdaniem jesień, szczególnie koniec września, października i początek listopada to najlepsze miesiące na wizytę, ponieważ tłumów już nie ma, a temperatury są jeszcze przyjemne.

WYSPA LAMPEDUSA – JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Najlepszym sposobem poruszania się po Lampedusie jest własny transport. Jeśli chcecie poznać całe terytorium, dotrzeć do najpiękniejszych miejsc i nie przegapić najbardziej autentycznych widoków, musicie wynająć samochód lub skuter, który pozwoli Wam poruszać się w dowolnym momencie z pełną autonomią. Myślę, że nie można nie wynająć własnego transportu. Działa tam kilka wypożyczalni i z odbiorem kluczyków na miejscu nie ma problemów. Ceny w zależności od sezonu. Innym świetnym sposobem na poruszanie się jest rower, który można wypożyczyć w głównym miasteczku. W sumie wyspa ma tylko 3 km szerokości i 12 km długość, więc nie jest zbyt duża.
Lampedusa to dość mała wyspa i następną opcją jest zwiedzanie wyspy pieszo. Główne atrakcje wyspy są centralnie położone i skupione w jednym miejscu, co ułatwia zwiedzanie ich pieszo. Dla tych, którzy nie chcą jeździć samochodem, rowerem czy pieszo, w ciągu dnia dostępny jest autobus wahadłowy między miastem Lampedusa a Spiaggia dei Conigli. Inną opcją jest zwiedzanie plaż i grot na wyspie podczas dziennego rejsu. Już na wyspie Pantelleria żałowałam, że nie wynajęłam Citroena Mehari, więc na Lampedusie nie mogłam popełnić tego samego błędu.
Nie mieliśmy z nim jednak żadnych większych problemów. Za wypożyczenie samochodu za tydzień z pełnym ubezpieczeniem zapłaciliśmy 140 euro. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Na wyspie kursują również autobusy, ale my z nich nie korzystaliśmy. Z tego, co czytałam, wiem, że nie jeżdżą one na tyle często, by łatwo można było sobie zaplanować zwiedzanie na własną rękę przy ich udziale. Zdecydowanie polecam własne auto, bo tylko ten środek daje Wam pełną niezależność.

WYSPA LAMPEDUSA – JAK SIĘ DOSTAĆ?

Jedynym sposobem na dotarcie na wyspę jest prom i samolot. Duże łodzie i promy odpływają z Porto Empedocle, które znajduje się dość blisko Lampedusy i stamtąd wypływa większość promów przypływających na wyspę. Latem zamiast promów na ogół używa się wodolotów. Wodoloty są znacznie szybsze niż tradycyjne promy, ale są one również dużo wiecej zatłoczone z powodu hordu turystów, którzy odwiedzają wyspę w miesiącach letnich. Bilety są niedrogie, a dotarcie na wyspę nie zajmuje dużo czasu. Najlepiej unikać podróżowania w godzinach szczytu.
Loty Przez cały rok są bezpośrednie loty na Lampedusę z Rzymu, Katanii i Palermo. W miesiącach letnich są loty z kilku europejskich miast spoza Włoch. Lotnisko na Lampedusie jest dogodnie położone nieco ponad kilometr od głównego miasta, więc spacer do miasta nie stanowi problemu, jednak większość miejsc noclegowych oferuje odebranie cię.
Najdogodniejszy sposób podróży zależy od tego, jaki środek transportu wybierzecie. Jeśli podróżujecie samochodem, autokarem lub pociągiem, w każdym z tych przypadków musicie dojechać do Włoch. Na razie nie ma bezpośrednich lotów z Polski.
 • Ja dostałam się na wyspę z Wenecji z przewoźnikiem Volotea. Zapłaciłam za dwie osoby 254 euro, w cenie była mała walizka i wybór siedzenia. Loty na wyspę Lampedusa przewoźnikiem Volotea są z: Wenecji, Werony, Genui, Turynu i Bergamo.
Oprócz tego Lampedusę obsługują przewoźnicy:
 • https://dat.dk/ z Palermo i Katanii; 
 • Alitalia z Rzymu (lotnisko Fiumincino) i Mediolanu (lotnisko Linate); 
 • Neos Air z Mediolanu (lotnisko Malpensa), Bolonii i Werony. 
 • Blue-Panorama z Mediolanu (lotnisko Malpensa), Bolonii, Bergamo, Werony i Rzymu.
Oprócz tego na Lampedusę bezpośrednio można polecieć z Londynu, Paryża, Lugano i Genewy.

Warto wiedzieć!

Na wyspę można się dostać również promem i wodolotem z Port Empédocle.
Prom
Prom Siremar
Prom Siremar wypływa z Port Empédocle na Sycylii każdej nocy o 23.00, docierając do Lampedusy o 8:45. Bilety kosztują poza sezonem 34,40 - w sezonie 40,10 € w jedną stronę. Poza sezonem: od 01.10 do 31.05 - w sezonie: od 01.06 do 30.09. Promem można również przewozić samochody za 114,18
euro. Prom zatrzymuje się na wyspie Linosa około 6.15 rano.
Prom Compagnia delle Isole
Prom Compagnia delle Isole wypływa z Port Empédocle na Sycylii o 9.30, docierając do Lampedusy o 18.40. Prom zatrzymuje się na wyspie Linosa około 15.30.
Bilety kosztują 34,39 € w jedną stronę. Promem można również przewozić samochody za 33,61 do 69,60 euro. Ceny w zależności od długosci samochodu.
Wodolot
Liberty Lines to firma zajmująca się trasą Porto Empédocle-Lampedusa. Szczegółowe informacje na stronie.
Wskazówka: dotarcie drogą morską na wyspę jest dużo tańsze, ale zajmuje więcej czasu. Jeśli podróżujesz własnym samochodem, prom jest jedynym odpowiednim pojazdem. Wypłynięcie statku lub wodolotu, jest uwarunkowane prognozą pogody: często silny wiatr uniemożliwia dokowanie na wyspie. Przed przybyciem do Porto Empédocle dobrze jest sprawdzić warunki pogodowe i zadzwonić do firm spedycyjnych telefonicznie, w przypadku złej pogody możesz utknąć w miejscu.

WYSPA LAMPEDUSA – GDZIE SPAĆ?

Nasze mieszkanie okazało się strzałem w dziesiątkę! Byliśmy nim zachwyceni od pierwszego momentu i kolejne dni pobytu potwierdzały to przeświadczenie. To był doskonały wybór i gdybym kolejny raz się tam wybierała, to też rozważyłabym tę lokalizację. Szukałam noclegu, żeby mieć wszędzie blisko. Nie zależało nam być w centrum, bo mając do dyspozycji samochód, mogliśmy, pojechać gdzie chcemy.
Znalazłam kilkanaście propozycji, które jednak znacząco różniły się cenowo. W końcu za niezwykłą cenę bodajże 320 Euro znalazłam apartament u wspaniałych właścicieli. Do naszej dyspozycji był taras. Z którego korzystaliśmy w każdy posiłek. Idealna lokalizacja na spędzenie wakacji.

Jeśli interesuje Cię to miejsce, napisz do mnie na mail: kalejdoskoprenaty@gmail.com.

WYSPA LAMPEDUSA – GDZIE JEŚĆ?

Ogólnie rzecz biorąc, mogę powiedzieć, że na Lampedusie, jak na całej Sycylii, je się dobrze. Ceny są typowe jak dla małych wysp, gdzie trzeba wszystko „importować”! A w konsekwencji wszystko jest trochę droższe.

BAR PARADISE

Adres: Via Vittorio Emanuele 20
Bez wątpienia mój ulubiony bar na wyspie. IdealnY na śniadanie rano — duży wybór wypieków, wyjątkowe lody. To miejsce jest najpopularniejsze na wyspie, ale jakość produktów i sycylijska atmosfera wyjaśniają dlaczego. Tutaj znajdziecie najlepszą granitę.
Byliśmy w innych miejscach, ale są mniej „spektakularnie” niż Bar dell’amicizia.

GASTRONOMIA MARTORANA

Adres:Via Roma 64
Zapomnij o obsłudze stolików, ponieważ miejsce jest bardzo „spartańskie”. Wchodzisz, zamawiasz to, co chcesz zabrać lub zjeść na plastikowych stolikach na zewnątrz. Pierwsze dania wszelkiego rodzaju, caponata, drugie dania na bazie ryb i przepyszne arancine. Krótko mówiąc, wybór jest i wszystko jest przygotowane po mistrzowsku. Jeśli chcesz szybki i niedrogi obiad lub kolację, to jest miejsce dla Ciebie.

O’SCIA’

Najbardziej charakterystyczne miejsce na wyspie. To małe miejsce jest bardzo urocze i dobrze znane na Lampedusie, znajduje się na panoramicznej drodze, która ciągnie się od latarni morskiej w kierunku Capo Ponente i ozdobione przedmiotami związanymi z morzem i wieloma stolikami, na których można wypić aperitif. Tutaj można podziwiać spektakularne zachody słońca. Koszt aperitifu to 7 €, podczas gdy apicena kosztuje 20-25 €. Często organizują specjalne wieczory, takie jak grille, wieczory muzyczne itp. Niedługo napiszę coś więcej.

FUORI ROTTA

Miejsce znajduje się na 35. równoleżniku, praktycznie między O’Scia i Sprizzato na panoramicznej drodze. Klimat spartański: drewniane stoły, palety, kolorowe poduszki i zapalone świece na zachód słońca o tysiącach odcieni. Koszt aperitifu 5-7 €. Koszt deski 10-15 €.

RISTORANTE LA CAMBUSA

Adres: Via Vittorio Emanuele, 1.
Doskonała lokalizacja. Typowa włoska tawerna. Bardzo dobre jedzenie, wspaniała przystawka, domowe wino i inne pyszności. Tatar z tuńczyka przepyszny. Lokal zawsze jest pełny, więc najlepiej zarezerwować wcześniej. Byliśmy tutaj trzy razy. 

 SCAMPETTI

Adres:Via Roma 34
Doskonały makaron z pistacjami i czerwoną krewetką. Przyjemność dla podniebienia! Doskonałe dania z grilla.Nie polecam tym, którzy dużo jedzą, aby nasycić żołądek, ale tylko smakoszom: wspaniały dobór składników, jakość, świeżość i kreatywność. 

LA DOLCE VITA

Adres: Via V. Emanuele 53
W „Dolce Vita” znajdziesz szeroki wybór apetycznych kanapek z produktami na każdy gust oraz apetyczne smażone potrawy z pysznymi dodatkami i nadzieniami. Uliczne jedzenie. Bogaty wybór desek do krojenia i sałatek, wspaniałe domowe desery. 

SARACENO

Spektakularne. Oprócz widoku, bucatini alla Saraceno są niezwykłe! Nieco droższe niż inne, ale jakość warta swojej ceny. Nieco mniej obfite porcje drugich dan w porównaniu z pierwszymi, które są bardzo obfite. Spróbuj też deseru z kuskusu.

IL MERCATINO DEL PESCE

Adres:Lungomare 159/161
Dobre dania na bazie świeżych ryb i owoców morza oraz doskonałe wino. 

WYSPA LAMPEDUSA – BEZPIECZEŃSTWO

Wyspa Lampedusa to bezpieczna wyspa. Byłam na Lampedusie tydzień. Fizycznie ich nie widziałam, na pewno nie błąkają się po ulicach miasta. W porcie zauważysz kilka zacumowanych zatopionych łodzi. Wyspa i wyspiarze to dyskretni i gościnni ludzie, zasługują na inne traktowanie niż „kampanie” antyturystyczne. Inwazja, której w rzeczywistości nie ma, grozi bumerangiem dla tej wyspy i niszczeniem turystyki. Nigdzie nie spotkałam tyle policji, co na Lampedusie.
Lampedusa to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na świecie: polecam!


Więcej przeczytacie w dotychczasowych wpisach z tej wyspy. Zajrzyjcie do sekcji WYSPA LAMPEDUSA.

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
 • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
 • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty