wtorek, 2 sierpnia 2022

Kopuła Bazyliki Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji

Chyba nie ma nic piękniejszego i przyjemniejszego od możliwości podziwiania Wenecji z perspektywy „lotu ptaka”. A ja mam dla was dziś nową ciekawostkę. Od miesiąca w mieście otwarto nowy punkt widokowy, z całkiem niespodziewanego miejsca, z którego można podziwiać absolutnie niezwykłą panoramę na Canale Grande. A jeszcze lepszą nowiną jest to, że zrobiono to przeszło po 300 latach od wybudowania tego miejsca.
O czym mowa?

O bazylice z białą kopułą umiejscowioną u wylotu Canale Grande — Basilica della Salute.
Jest to nie lada gratka dla osób, które lubią fotografować miasta z różnych perspektyw. Bo z tego punku widokowego można uwieczniać zarówno Plac św. Marka, jak i most Accademia. Widok dostojnie zestrojony w garnitur pałaców wspaniale komponujący się z lazurem nieba i lustrem wody.
Od zawsze druga strona Canal Grande jest dużo mniej zatłoczonym miejscem. Uliczki po tej stronie kanału są senne, nieświadome całego turystyczno światowego zamieszania jakie dzieje się po drugiej stronie, żyją sobie swoim życiem.
Nie oznacza to jednak, że nie ma tu czego zobaczyć, przeciwnie, bazylika wygląda zjawiskowo, sam plac i cypel jest otoczony wodą, przez co prezentuje się bardzo malowniczo.

A teraz wyobraź sobie, że można wejść na górę i podziwiać miasto z tarasu. Pisze z tarasu, bo wszędzie piszą, że to kopuła, a to tylko taras na uboczu bazyliki, ale nie oznacza to, że nie warto się tam wspiąć. Przeciwnie, widoki zapierają dech w piersi.

Barokowa bazylika została zbudowana jako wotum dziękczynienia po epidemii dżumy, która pozbawiła życia ok. 1/3 mieszkańców miasta. Kościół ze swoją wspaniałą kopułą stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Wenecji. Budowla ta posiada sześć kaplic oraz prostokątne prezbiterium z dobudowanymi po bokach dwiema apsydami, oraz wieżyczkami. W skład głównego ołtarza wchodzi grupa rzeźb z Matką Boską z dzieciątkiem, mająca ochronić Wenecję. W ołtarzu umieszczono też bizantyjską ikonę Matki Boskiej zwanej Madonną della Salute przywieziona z Krety w 1670 r. W  zakrystii kościoła za niewielką opłatą można podziwiać obrazy Tycjana. 
Godne pochwały jest podejście opiekunów kościoła: wejście jest za darmo, świadkiem są tabliczki z napisami, że żadnych opłat nie ma, a kiedyś ponoć był napis „Kimże jesteśmy, aby pobierać opłatę za wejście do domu Pana”.  

Kopuła Bazylika Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji
Kopuła Bazylika Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji

Kopuła Bazylika Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji
Kopuła Bazylika Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji
Kopuła Bazylika Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji

Kopuła Bazylika Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji

Informacje

Przejście do tarasu widokowego na szczycie kopuły to 150 schodów. Wejście nie jest ani szczególnie wąskie, ani pochyłe, jak to ma miejsce w innych kopułach. Tylko w dwóch miejscach trzeba się pochylić pod drzwiami.
Zwiedzanie Kopuły jest możliwe od środy do niedzieli w godzinach od 10.00 do 11.30 i od 14.30 do 17.00, maksymalnie dla 5 osób jednocześnie. Zaczyna się o 00 i 30 minut każdej godziny otwarcia. Wejście do środka bazyliki nie kosztuje, ale na kopułę już tak, trzeba zapłacić 8 euro (ulgowy dla rezydentów). Najlepiej zarezerwować tutaj.
 

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata


Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty