23 maja 2014

Amarone - wino stworzone przez pomyłkę

Dziś znowu po długim czasie pisze o winie. Po Prosecco chciałabym Wam przybliżyć następne ciekawe wino, wino Amarone.

Amarone (właśc. Amarone della Valpolicella) – klasyczne czerwone wytrawne wino włoskie klasy DOC, produkowane w apelacji Valpolicella na północ od Werony. 
Nazwa Amarone zastrzeżona jest dla win produkowanych z pracochłonnej techniki appassimentotechniki suszenia winogron
Technika, która znana jest głównie z produkcji win słodkich. Polega ona na kilkumiesięcznym suszeniu zebranych winogron, które fermentują kompletnie, dając w ten sposób dużą zawartość alkoholu. 
Technika suszenia winogron ma swoje korzenie w okresie rzymskim. Przez wieki jednak była udoskonalana. Aby stworzyć wino o tak typowej strukturze trzeba mieć wielkie doświadczenie. Kluczem do tego jest więdnięcie. To bardzo krytyczny i delikatny etap, związany również z cyklem pór roku. Winogrona muszą być całkowicie zdrowe i dojrzałe, i są wybierane w czasie zbioru ręcznego. Wybiera się najcieńsze bukiety owoców, gdzie owoce nie są zbyt blisko siebie, co pomaga cyrkulacji powietrza. Kiście winogron leżą w dużych i dziurawych pojemnikach.

W ten sposób mają zapewnioną doskonałą wentylację. Skrzynki ułożone są zazwyczaj na poddaszu lub w dużym przestronnym pokoju albo piwnicy gdzie są regularnie monitorowane, w ten sposób suszenie odbywa się doskonale. 
Woda znajdująca się w winogronach odparowuje, pozostawiając wino wytrawne o niepowtarzalnej głębi. 
Zdecydowanie na smak Amarone wpływa też teren, mikroklimat, skład gleby, odmiany roślin uprawnych i drożdże. 
Dziś wina produkowane w ten sposób należą do apalecji Valpolicella. Są to Amarone, Recioto i przede wszystkim Ripasso di Valpolicella. 
Nie ukrywam, że te wina należą do moich ulubionych. 

Amarone wytwarzane jest w 19 gminach w prowincji Werona. Jest winem znane na całym świecie, o bardzo krótkiej historii. Mimo to nie należy do tanich win. Za butelkę trzeba zapłacić minimum 15 euro. 

Amarone jest bratem słodkiego Recioto. Oba wina wytwarzane są z suszonych winogron Corvin, Corvinon, Rondinella, Negrara i Oseleta. 
Główną różnicą między Amarone i Recioto leży w fermentacji. W Amarone cukier przekształca się w alkohol i uzyskujemy wino o dużej strukturze alkoholu. Natomiast fermentacja w Reciotto jest przerywana, w ten sposób uzyskujemy wino deserowe z dużą ilością cukru. Stąd też nazwa Amarone. 

Wino Amarone powstało przez prawdziwą pomyłkę ! 
Mówi się, że w latach trzydziestych, a dokładnie w 1936 szef lokalnej Cantina Sociale przypadkowo znalazł beczkę Recioto, którą zapomniał w piwnicy przez kilka lat. 
Naturalne drożdże obecne w winie zaczęły fermentować i przekształciły cały cukier w alkohol.
Zaskoczony smakiem winiarz, wykrzyknął: „To wino jest gorzkie!”. 
I stąd nazwa Amarone, która pochodzi od słowa „amaro”, czyli gorzki. Słowo, które zaczęło być używane w celu odróżnienia go od wina Recioto, które było słodkie. 

Do najbardziej znanych winnic należą: Quintarelli i Dal Forno, których ceny wahają się od 200 € w górę, lub mniej kosztowne, jak Masi, Musella, Zenato, Bertani, których butelki kosztują od 25 do 50-60 €, w zależności od tego, czy baza, czy rezerwa. 
Rocznie produkowane jest 9 mln butelek.

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Pozdrawiam

Renata
Share:

2 komentarze

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.

Kalejdoskop Renaty