czwartek, 15 września 2022

Szlak do kaplicy Santa Barbara

Kościół św. Barbary wygląda jak przyklejony do skał. Patrząc z dołu ma się wrażenie, że nie ma tam żadnej drogi, takiej niewspinaczkowej! Przygladając się z oddali zastanawiasz się, czy jego niezwykłe położenie nie jest po prostu optycznym złudzeniem?
Santa Barbara położona jest niezwykle malowniczo na wysokości 610 m n.p.m. U jej stóp jezioro i miasteczko Riva del Garda.

Szlak do kaplicy Santa Barbara w Riva del Garda
Jeśli interesuje Was Jezioro Garda to zapraszam do lektury: Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek. To moja najnowsza książka.

Szlak do niej jest wspaniałą propozycją dla tych, którzy kochają naturę, ciszę i wędrowanie.
Widok z progu kaplicy jest niezapomniany. Człowiek czuje się tu jak na dachu świata.

Szlak do kaplicy Santa Barbara w Riva del Garda
Planując wyjazd w te okolice naprawdę warto ułożyć podróż tak, aby mieć czas odwiedzić kaplicę.

Opis szlaku

Wycieczkę można podzielić na dwie części: pierwsza do bastionu, łatwa i odpowiednia dla każdego, druga, z bastionu do kościoła, bardziej wymagająca i stroma.
Dotarcie do bastionu Riva del Garda jest bardzo proste. Szlak zaczyna się od małego portu i przy rondzie pomiędzy ulicą Bastione i Monte Oro, koło parkingu Monte Oro lub jeśli chcesz zaoszczędzić sobie trochę drogi, możesz skorzystać z windy, która zabierze cię do twierdzy. Początkowo czeka na ciebie dość nużące podejście, może nieco monotonne ze względu na ciągły zygzak z krętymi zakrętami.
Ten odcinek trasy jest wygodny. Droga jest utwardzona, dzięki czemu możemy wjechać tam także z wózkiem.
Do bastionu dociera się po mniej więcej trzydziestu minutach spaceru. 

Szlak do kaplicy Santa Barbara w Riva del Garda

Budynek powstał na początku XVI w., aby chronić miasto i jego mieszkańców tuż po zakończeniu weneckiej dominacji Rivy. Uchodzi za symbol miasta i znajduje się na zboczach góry Rocchetta. W 1703 r. został zniszczony przez wojska francuskie pod dowództwem generała Vendôme.
Obecnie można go podziwiać po konserwacji. Sam obiekt jest raczej niewielki, ale prezentuje się wspaniale, a jeszcze lepszy jest widok na miasto, port i jezioro. Wejście do środka jest za darmo. Dla zinteresowanych, obok znajduje się także restauracja i ostatnie miejsce, gdzie można kupić zapas picia na drogę.
Po zwiedzeniu bastionu można zejść albo kontynuować szlakiem nr 404, który jest już bardziej wymagający i zdecydowanie należy go zaliczyć do górskich wycieczek.
Po niecałej godzince leśnego spaceru dochodzimy do schroniska św. Barbary, które wydaje się nie być ostatnio zamieszkane, gdzie możemy odpocząć – ustawiono tu ławki, stoły i kosze na śmieci. Stąd do kościółka pozostaje 10 min marszu, ale stąd już go widzisz, bo do tej pory będziesz się zastanawiać, gdzie on się podziewa.
Gdy w końcu dotrzesz na szczyt i spojrzysz na okolicę zapomnisz o wszystkim. Twoim oczom ukaże się budynek przyczepiony do skały, z zapierającym widokiem na błękitne jezioro. 

Szlak do kaplicy Santa Barbara w Riva del Garda

Takich widoków nigdy nie ma się dosyć. Cisza i spokój są w tym miejscu najbardziej ekspresyjne.

Szlak do kaplicy Santa Barbara w Riva del Garda
Jeśli nadal nie będziesz mógł złapać tchu, to tylko z powodu otaczającego cię piękna.
Kaplica Santa Barbara jest widoczna z miasteczka, trzeba zerkać ponad Bastione. Powstała podczas budowy hydroelektrowni w 1925 roku na wysokości 620 m n.p.m. Jest poświęcona patronce strażaków, górników i nurków.

Gdzie zjeść?

Panem (Viale Roma 11, Riva del Garda).
Tu zjesz tanio i pysznie. Byliśmy dwa razy podczas naszego pobytu i mogę szczerze powiedzieć, że jedzenie było smaczne. Wszystko w tym miejscu jest starannie zrobione — Panem to miejsce, do którego należy się udać, jeśli szukasz fantastycznego jedzenia (i dobrego wina).
W menu kanapki regionalne wykonane z typowych produktów. Warto spróbować wszystkich.

Jak dotrzeć?

Najlepiej kierować się na parking Monte Oro. Parking jest płatny, 1 € za 30 min. Można również wybrać parking koło portu, kosztuje 1 € za 1 h. Należy pamiętać, że w pogodne weekendy jest to miejsce bardzo popularne, i bardzo ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe.

Informacje

Cała trasa do kaplicy w dwie strony ma długość 5,8 km. Jeśli chodzi o dojście, to trzeba się liczyć, że nie jest to trasa spacerowa. Ścieżka jest dość wymagająca i męcząca, dotarcie na miejsce w szybkim tempie z parkingu nie licząc przystanków, zajmuje ok. 1,5 h (jeśli chcesz, możesz również skorzystać z windy panoramicznej do bastionu, o ile funkcjonuje). Trasa jest dobrze oznakowana.
Zdecydowanie należy być w butach z grubą podeszwą. Cały czas pod górę, miejscami po kamieniach i korzeniach drzew. Do pokonania jest ok. 590 m przewyższenia, więc osobom bez kondycji może być po prostu ciężko. Nie zalecam osobom z obolałymi kolanami lub kontuzjami kostek, ponieważ ścieżka jest bardzo kamienista. Zejście na dół jest szybsze, ok. godziny, ale trzeba być ostrożnym. Skały/żwir mogą być śliskie.
Zalecam dobre buty, wodę, bo nie ma kranów i brak zbędnych bagaży. Dodam, że na szlaku jest wystarczająco dużo ławek, aby odpocząć. Na szczęście większość drogi jest zacieniona, ale polecam wyjść wcześnie rano, aby uniknąć południowego upału.

Dzielę się z Tobą moimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych Jezior we Włoszech. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Jezioro Garda po mojemu - informacje, ciekawostki, porady.... Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o jeziorze. Już teraz możecie przeczytać:
- 6 miasteczek nad jeziorem Garda, które trzeba zobaczyć
- Cassone di Malcesine — śliczne miasteczko, które zainspirowało Gustawa Klimta
- Jezioro Garda — jak dojechać, jak się poruszać?
- Jezioro Garda #1 - region Wenecja Euganejska
- Jezioro Tenno — jedno z najpiękniejszych jezior północnych Włoch
- Monte Baldo - must see nad jeziorem Garda
- Najpiękniejsze widoki z góry na jezioro Garda 
- Punta Larici — wspaniały taras na szczycie nad jeziorem Garda!
- Szlak Busatte - Tempesta nad jeziorem Garda
- Średniowieczna wioska Canale di Tenno

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata


Share:

2 komentarze

ClaudiaMorningstar pisze...

O matko boska. Jakie cudowne widoki.

Anonimowy pisze...

Dziękuję za wiadomości.podczas pobytu zawsze ciekawiło mnie to miejsce widoczne podczas podróży brzegiem Gardy.Moja ciekawosc zostala zaspokojona.ale nie chęć odwiedzenia osobiście tego miejsca

Kalejdoskop Renaty