środa, 31 sierpnia 2022

Weneckie ciekawostki. Regata Storica

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbywa się w Wenecji jedna z najbardziej oczekiwanych i spektakularnych imprez oferowanych przez miasto Regata Storica. 
Etymologia słowa nie jest pewna, ale prawdopodobnie wywodzi się od terminu aurigare (uczestniczyć) z XVI wieku, który był synonimem zawodów. Termin ten trafił do większości języków europejskich jako oznaczenie wyścigów łodzi. Regata storica jest uważana za najważniejszą regatę weneckiego wioślarstwa. Przez długi czas, zanim Wenecja stała się częścią reszty Włoch, był to głównie sposób zachęcania gondolierów do zachowania swoich umiejętności. Przez wiele lat był nawet finansowany prywatnie. Jednak po tym, jak Wenecja stała się częścią Włoch, regaty zmieniły się w sposób celebrowania tradycji Republiki Weneckiej i są ponownie finansowane ze środków publicznych.
Mówi się, że regaty powstały podczas treningu kuszy na Lido już w XIII wieku, ale niektórzy uważają, że rozpoczęły się dużo wcześniej.
Wioślarze wielkich łodzi spędzali czas ścigając się, czekając na swoich panów w San Marco. Gdy ok. 1300 roku groziła wojna, rząd zorganizował oficjalne regaty w dniu święta Maryi, aby zwerbować najemników wśród widzów. Były też regaty kobiet, które po raz pierwszy odbyły się w 1493 roku na cześć Beatrice d'Este, żony księcia Mediolanu. Wzięło w nch udział 50 młodych dziewcząt. Wraz z upadkiem Republiki Weneckiej w 1797 r. regaty zostały przerwane. Dopiero w 1841 r., za zgodą rządu austriackiego, ponownie odbyły się regaty na Canal Grande. Wraz z przyłączeniem Wenecji do Królestwa Włoch wyścig połączono z festiwalem upamiętniającym chwalebną historię Wenecji. W 1899 roku imprezie nadano nazwę Regata storica.

Regaty odegrały również znaczącą rolę w artystycznych interpretacjach Wenecji, po raz pierwszy pojawiły się na obrazie Jacopo de'Barbari ok. 1500 r.
Od tego czasu stały się jednym z ulubionych tematów pejzażystów reprezentujących świętującą Wenecję.

Regaty zawsze składały się z różnych wyścigów z przeróżnymi rodzajami łodzi, początkowo były to galery, peatoni i barche, a także lżejsze łodzie wiosłowane przez dwóch lub więcej wioślarzy. Obecnie jest dużo mniej odmian łodzi, ale nadal istnieje wiele różnych kategorii.

Dzień regat rozpoczyna się od historycznej parady. Wszystko to przypomina regatę 1489 r. — powitanie zarezerwowane dla Cateriny Cornaro, żony króla Cypru, która zrzekła się tronu na rzecz Wenecji. Najpierw parada szesnastowiecznych łodzi z załogą w wielobarwnych kostiumach, gondolierów ze związków wioślarskich (Voga alla Veneta). Fascynująca parada która przecina cały basen San Marco i Canal Grande.
Później na wodzie ścigają się dzieci i młodzież, a późnym wieczorem — wyścigi dorosłych, które przyciągają jeszcze większy tłum.

Najlepszy widok jest z góry z pięknego tarasu, ale też wśród tłumu przepychających się i podekscytowanych ludzi. Spodziewaj się, że Wenecja podczas wydarzenia będzie bardzo zatłoczona wokół Canale Grande. Wielu mieszkańców ogląda wyścig ze swojej łodzi, więc jeśli nie masz hotelu z widokiem na Canal Grande czy własnej łodzi, zacznij szukać w zaułkach głównego kanału już od wczesnego rana. A jak chcesz, to możesz sobie zapewnić miejsce i kupić bilety —przed Campo San Vio ustawia się pływającą trybunę z miejscami siedzącymi, które można zarezerwować online (pełny bilet 60 euro).
Warto też pamiętać, że miasto w dniu Regata Storica zapełnia się turystami, o nocleg trzeba zadbać więc wcześniej.


Wszystko kończy się u podnóża Palazzo Ca Foscari, gdzie tradycyjnie żona Doży siedziała wraz z kilkoma ważnymi szlachcicami. Dziś wszystkie nagrody są rozdawane tutaj.
To naprawdę wyjątkowe przeżycie, w którym można poczuć dumę, która całkiem słusznie wypełnia miasto.
Malownicze regaty są uwielbiane przez turystów, ale doceniają je także Wenecjanie, uznając za jedno z wydarzeń, jest historią przodków poprzecinanego kanałami miasta.

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:

Kopuła Bazyliki Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

Share:

3 komentarze

Alicja pisze...

Będziemy właśnie w przyszłą niedzielę w Wenecji 😃

OdnowionaJa pisze...

Nie wiedziałam, że Wenecja kiedyś nie była częścią Włoch, fajnie się czegoś nowego nauczyć. :) Śliczne, kolorowe, pełne radochy zdjęcie. Zdecydowanie chciałabym tam kiedyś pojechać, kraj ten jest niesamowicie baśniowy. Pozdrawiam serdecznie. :)))

ClaudiaMorningstar pisze...

Bardzo podobała mi się Wenecja.

Kalejdoskop Renaty