czwartek, 22 sierpnia 2013

Błedne skały

W Błędnych skałach byłam jak byłam bardzo mała. W tym roku będąc w Polsce chciałam wrócić i zobaczyć je na nowo, no i oczywiście pokazać mężowi. Według mnie to miejsce należy do magicznych, jest fantastyczne. Dla spragnionych świeżego powietrza, idealne miejsce na niedzielną wycieczkę.
Błędne Skały(historyczna nazwa Dzikie Dziury) to najbardziej znane i najbardziej spektakularne atrakcje Gór Stołowych W Polsce. Znajdują się na wysokości 852m n.p.m.. Jest to zespół bloków skalnych położony na krawędzi grzbietu Skalniaka, tworzący malowniczy labirynt tuneli, zakamarków i wąwozów.
Zachwycają niespotykanymi formami i klimatem tajemniczości. Skałki mają swoje nazwy np. Okręt, Dwunożny Grzyb czy Skalne Siodło. Można tu zobaczyć skały z naturalnymi oknami, zwane Kasą. 

Okręt
Kasa 

Skały w większości porośnięte są mchami. Niektóre korytarze są tak wąskie, że trudno jest przecisnąć się przez nie, są kręte i pogrążone w półmroku. W upalne dni jest tu przyjemnie chłodno. Część podłoża jest wilgotna - przechodzi się więc po pomostach z desek. 

Błędne Skały spodobały się również twórcom filmu "Opowieści z Narnii - Książe Kaspian". To właśnie tutaj, nakręcono wiele scen plenerowych do tego filmu.
Dużo można by było pisać i mówić o tym miejscu, ale i tak najważniejsze jest jak zobaczycie je osobiście.
 

Warto wiedzieć !

Szlaki w Błędnych Skałach czynne są od maja do końca października.
W Kudowie Zdrój trzeba jechać w kierunku Karłowa drogą " Stu Zakrętów"(inaczej nazywana jest drogą Nr 387)by po ok. 6 km skręcić w tzw. Drogę Puszczańską. Droga ta jest płatna 10zł od samochodu osobowego. Wjazd do górnego parkingu odbywa się zawsze o pełnej godzinie (od 8 do 18) natomiast zjazdy z góry zawsze o półgodzinach. Zwiedzanie tego miejsca zajmuje ok. godzinę. Rezerwat czynny jest 9.00-18.00.
Kto chce zaoszczędzić 10zł może pozostawić samochód na bezpłatnym dolnym parkingu i podejść do góry ok. 4km (50min). Na górze jest kasa do rezerwatu -bilet normalny 6 zł, ulgowy 3 zł. 


Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny:)


Share:

5 komentarzy

Sznupkowie pisze...

aj dziękuje za sentymentalną podróż. W błednych skaląch byłąm jako 12latka..:)

pola pisze...

Ależ miejsce! Pierwsze słyszę i żałuję, że tam nie byłam :)

Wiewióra pisze...

Na Błędnych Skałach nie byłam niestety ale za to kocham Góry Stołowe podobne w klimacie :) rozumiem Twój zachwyt doskonale :)

Unknown pisze...

Byłam tam 3 lata temu. Dość niespodziewanie i totalnie nieprzygotowana, bo w japonkach. Bardzo lubię błędne skałki, kotlinę kłodzką. Przepiękne miejsca!

Kris Beskidzki pisze...

Polska, a szczególnie Sudety po obu stronach granicy są ok :)

Kalejdoskop Renaty