niedziela, 4 sierpnia 2013

Linguine alle telline

Scroll down for English

Wczoraj jak zawsze w lato wybraliśmy się do Pellestriny, którą ja uwielbiam. Pisałam o niej tutaj.
W tym roku jak nigdy na dnie, przy brzegu było pełno jadalnych muszelek o nazwie telline. Tellina (Donax trunculus) jest to gatunek małża z rodziny rogowcowatych(Tellinidae), o trójkątnym kształcie muszli, lekko zaokrąglonej i wypukłej, o kolorze białym z odcieniami koloru czerwono-brązowego. Wnętrze muszli jest białe z dużą ilością plam fioletowych. Tellina jest powszechna w regionie Morza Czarnego, Morza Czerwonego, Oceanu Atlantycznego i Morza Śródziemnego, zwłaszcza w strefach morza Tyrreńskiego. W Polsce nie ma nazwy polskiej. Telline na ogół żyją w koloniach, zagrzebane w piasku, w morzu o dnie piaszczystym w sąsiedztwie trawy morskiej, niedaleko od brzegu, gdzie głębokość wody nie przekracza 2 metrów. Do ich połowu używa się rodzaju ręcznego pługu z siatką, który przesuwa się po dnie przy nabrzeżu. Wczoraj nawet widziałam coś takiego, widziałam jak jeden miejscowy z Pellestriny przesuwał tym narzędziem po dnie morza.
Natomiast ja z mężem zwyczajnie siedliśmy sobie w wodzie przy brzegu, garściami przekładaliśmy piasek i wybieraliśmy telline. Po paru godzinach nazbieraliśmy około 1 kg.
To danie napewno będzie ciężko zrobić w Polsce, bo ciężko zdobyć telline w polskich sklepach. Nie jest też łatwo zdobyć je we Włoszech, s
ą one rarytasem. Może kiedyś będziecie mieli okazję być we Włoszech, kupicie, bądź sami nazbieracie, albo jak będziecie w restauracji we Włoszech ktoś Wam zaproponuje będziecie wiedzieć co konsumujecie. Ten post jest napisany bardziej jako ciekawostka.
Kupując telline musicie zwrócić uwagę na ich zapach. Powinien być zapach morza, a nie rozkładającej się ryby. Tellina musi być sprzedawana żywa, w workach siatkowych z etykietą, która wskazuje źródło i datę produkcji.
Jeśli muszle sa otwarte, pęknięte lub nawet rozdrobnione oznacza to, że wewnątrz tellina umarła i wtedy nie mo
żna ich konsumować.
Telline można przygotować na wiele sposobów. Tym razem proponuję danie z makaronem, linguine alle telline z pomidorkami koktajlowymi. Danie bardzo aromatyczne, sycące a przede wszystkim smaczne. 

Składniki na 4 osoby:
 • 400 gr makaronu linguine 
 • 1 kg telline
 • 50 pomidorków koktajlowych
 • 4 ząbki czosnku
 • kieliszek białego wina
 • natka pietruszki
 • peperoncino (chili w platkach)
 • sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
 

Kiedy przyniesiecie telline do domu a macie zamiar użyć ich dopiero na drugi dzień włóżcie je do lodówki. Należy je opłukać kilkakrotnie. Następnie moczymy je w osolonej, zimnej wodzie. Tak zostawiamy je na 4 godziny w lodówce, w cześci gdzie temperatura jest wyższa. Telline wtedy samodzielnie oczyszczają się z ewentualnych pozostałości piasku.


Na patelnie wylewamy obficie oliwę i podsmażamy na złoto ząbki czosnku i 2 galazki pietruszki. 


Kiedy czosnek będzie złocisty, wyrzucamy pietruszkę i dodajemy pomidorki pokrojone na polowę. Dusimy parę minut, az pomidorki lekko zmiękną. 


Jeśli lubimy pikantne dania to rowniez szczyptę peperoncino. Wrzucamy odcedzone z wody telline i dodajemy wino. Doprawiamy sola i pieprzem. Przykrywamy pokrywka na parę minut. 


Po jakiś 3 - 4 minutach lub do czasu kiedy telline się otworzą i ściągamy z ognia. Nie otwarte muszle wyrzucamy! Nie lekceważmy tej czynności - bardzo łatwo o zatrucie martwym małżem!
W międzyczasie gotujemy w osolonej wodzie makaron al dente. Odcedzamy. Dodajemy do gotowego sosu. Posypujemy natką i na zapalonym gazie mieszamy całość. Natychmiast podajemy.

Warto wiedzieć !

Linguine z małżami telline jest daniem, które lepiej niż inne identyfikuje kuchnię z nad wybrzeża rzymskiego, a zwłaszcza Ostii. Co roku w Borghetto dei Pescatori odbywa się specjalny festyn gdzie w standach gastronomicznych można zjeść telline na różny sposób.

Nasz połów;-) 

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny:) 

In the English version

Delicious linguine alle telline(wedge shells)


Ingredients for 4 people:

 • 400 gr of pasta linguine
 • 1 kg Telline(Donax trunculus) 
 • 50 cherry tomatoes 
 • 4 cloves of garlic 
 • glass of white wine 
 • parsley 
 • chili 
 • salt and pepper to taste
Directions:

To prepare the telline: To clean the telline put them into fresh water with salt for about 4 hours. They will open up slightly and expel the sand that they have inside. Scrub the telline to clean them of any debris and repeat the process until no more stuff is coming of them. Wash telline with cold water. Start heating the pasta water as usual. When the pasta water is close to the boil, start heating the oil over a medium flame in in a large high-sided sauté pan over high heat. Once the oil is hot but not smoking, add the garlic and the parsley. Bake until garlic is very translucent, discarded the garlic and parsley and add the cherry tomatoes. Season with salt and cook the cherry tomatoes until softened. As soon as the cherry tomatoes softened , turn the heat up to the maximum and add the telline. Shake the pan to distribute the telline as good as possible. Add the wine. The telline should all open in the first two three minutes, any that keeps shut should be discarded. As soon as the pasta is cooked, drain it and add it to the telline. Share the plates. Serve warm.Share:

1 komentarz

Marta pisze...

A ja muszę przyznać, że małży jeszcze nigdy nie próbowałam, ale w takim wydaniu nawet bym się nie wahała... :)

Kalejdoskop Renaty