wtorek, 29 października 2013

La Venaria Reale w Turynie

Czy wiecie, że region Piemontu ma około pięćset zamków ?
Nie byłam zaskoczona, kiedy to odkryłam!
Jednym z nich jest Venaria Reale. Pałac Venarii, znajduje się na obrzeżach miasta Turynu.

Rezydencja Savoyów została zapomniana przez ponad dwa wieki. Dopiero w 2007 roku po starannej renowacji wróciła do swojej dawnej świetności i została otwarta dla publiczności.
Wszystko zaczęło się w 1562 roku, kiedy książę Savoye Emanuele Filiberto postanowił przenieść stolicę do Turynu. Rezydencja został zbudowana 1658/79 na życzenie księcia przez architekta Amedeo Castellammare.
Jest to jedna z największych rezydencji królewskich na świecie i nie ma nic do pozazdroszczenia innym słynnym pałacom, z którymi konkuruje pod względem wielkości i piękna, tak bardzo, że jego struktura jest często jest porównywalna do Pałacu Versailles, który jest inspiracją pałaców w stylu francuskim.
Ten ogromny kompleks obejmuje barokowy Pałac Królewski i ogrody. Pierwotnie była to baza wypraw łowieckich księcia Karola Emanuela II.
Pałac w środku jest piękny, o eleganckim wystroju.
Zwiedzanie rozpoczyna się od piwnicy, gdzie dzięki multimedialnej instalacji można się wgłębić w atmosferę przeszłości. Przechodzi się przez różne pokoje, w których można poczytać ciekawą historię pałacu Savoyów. Następnie przechodzi się na pierwsze piętro, gdzie można wejść do pałacu Diany, apartamentów księcia i księżnej, apartamenty króla i królowej, i wreszcie do wspaniałej Wielkiej Galerii zwanej Galerią Diany.
Mi najbardziej podobała się właśnie ta galeria. Jest to najbardziej spektakularne pomieszczenie z całego budynku. Galeria zbudowana została przez Juvarra. Ściany tutaj są białe, a podłoga jest z czarnych i białych płytek na wzór szachownicy. Wydaje się, że wszystko emanuje światłem!
Galeria ma 15 metrów wysokości i 73 długości, wygląda jak teatr światła, dzięki białym marmurom i ogromnym oknom .
Wizyta wnętrza kończy się w kaplicy Świętego Huberta, patrona myśliwych.


 Galeria Diany

Kaplica pałacowa 


Sklepienie w kaplicy 


Jednak to, co uderzyło mnie najbardziej były ogrody. Oryginalne ogrody zostały zniszczone w 19 wieku przez wojska francuskie pod dowództwem Napoleona. Zostały przekształcone w plac apelowy. Na szczęście w czasie renowacji za pomocą starych projektów zostały przywrócone proporcje starego ogrodu. Nowy ogród ma te same linie, ale jest w bardziej nowoczesnym stylu. Został wzbogacony o liczne sady owocowe.


 Pałacowa fontanna 


W oddali góry 


Ogrody pałacowe w czasie rekonstrukcji


Współczesna rzeźba przedstawiająca drzewo 
Kompleks otoczony jest starożytnym miastem Venarii.
Od 1997 roku La Venaria Reale została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
La Venaria Reale jest z pewnością jedną z największych atrakcji architektonicznych północnych Włoszech. Jeśli jesteście w Turynie nie zapomnijcie zwiedzić tej rezydencji.


Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)


Share:

1 komentarz

Agnieszka F. pisze...

ale mieli bajkowy widok z pałacu! :)

Kalejdoskop Renaty