środa, 12 marca 2014

Wenecja. Dzwonnica św. Marka

Witam po dłuższej przerwie ;-)
Postanowiłam na blogu ruszyć z postami o Wenecji. Jako, że mieszkam blisko, mam zamiar
Wam przybliżyć Wenecję i lagunę. Zakątki bardziej znane jak i te mniej znane. Dziś będzie o dzwonnicy św. Marka, symbol Wenecji jak i placu św. Marka.
Imponująca struktura dzwonnicy św. Marka to jeden z niewątpliwych symboli zabytków Wenecji. Mierzy 99 m i przez to stanowi doskonały punkt orientacyjny. Platforma widokowa zapewnia doskonałe widoki na plac św. Marka, pałac Dożów, kopułę bazyliki i bardzo wiele innych budynków. Ze szczytu dzwonnicy rozciąga się piękny widok na całe miasto i otaczająca lagunę, mimo to jednak nie widać z niej żadnego kanału. Przy dobrej widoczności od strony północnej widać szczyty Alp Weneckich (Prealpi).
Dzwonnica św. Marka (wł. Campanile di San Marco) wznosi się we wschodniej części Placu św. Marka, naprzeciwko Bazyliki św. Marka.
Pierwsza wieża została tu wzniesiona już w IX w. Początkowo była to wieża obserwacyjna i latarnia morska. Po różnych zmianach i przekształceniach na przestrzeni wieków, obecna forma jest z '500, kiedy to została odnowiona przez Giorgio Spavento, pod kierunkiem Bartolomeo Bon.
Ostateczny wygląd dzwonnica uzyskała w XVI w., gdy główny architekt Wenecji Jacopo Sansovino dobudował do niej u podstawy wieży okazałą Loggettę - z widokiem na bazylikę. Dzwonnica św. Marka przeszła wiele restauracji, zachowując jednakże tę sama formę.
W dniu 14 lipca 1902 roku dzwonnica bazyliki San Marco upadła na placu. Zasypała Loggettę, jeden bok Biblioteki, omijając Bazylikę. Wydarzenie to, choć spektakularne, było raczej do przewidzenia, biorąc pod uwagę słabe podłoże, na którym została ona wzniesiona, a także nieprzychylne warunki atmosferyczne, na które dzwonnica była przez wieki narażona. Wieżę odbudowano po 10 latach wg dawnego wzoru i odpowiednio wzmocniono wg proj. architektów Beltramiego i G, Moretti.
25 kwietnia 1912 roku, w dzień w św. Marka, dzwonnica św. Marka została ponownie otwarta dla publiczności w całej swojej okazałości.
Dziś dzwonnica św. Marka wyposażona jest w windę, która przewozi 14 osób. Koszt wjazdu na górę wynosi 8 euro. Jest na pewno jednym z etapów niemal niezbędnym dla tych, którzy chcą odwiedzić Wenecję.
Zapraszam na widoczki z dzwonnicy św. Marka ;-)


Widok na plac św. Marka


Widok na bazylikę Santa Maria della Salute
Widok na wyspę San Giorgio, w oddali Lido

Widok na wyspę GiudeccaWidok na plac DożówWidok na kopułę bazyliki św. MarkaWidok na kopułę bazyliki św. Marka, w oddali widać lotniskoWidok na Wenecje od strony bazyliki św. Marka, w oddali widać lotniskoWidok na plac św. MarkaZapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)
Share:

4 komentarze

Unknown pisze...

Piękna ta Twoja Wenecja :-) Byłam tam bardzo dawno temu... ale mam nadzieję powtórzyć może na jesieni :-)

Unknown pisze...

piękne miejsce, byłam tam kilka lat temu, chętnie bym tak wróciła ślicznie jest:)

Majana pisze...

Ach,przepieknie! Jeszcze w Wenecji nie byłam, a bardzo bym chciała. Cudowne widoki, czekam na więcej.
A masz może zdjęcie 4 koni z Bazyliki Św Marka?
Pozdrawiam.

IzabelaAB pisze...

W Wenecji byłam kilka razy, ponieważ jeździmy w te regiony na wakacje. Nigdy jednak nie byłam na dzwonnicy. Szkoda, widoki są przepiękne. Znajome, a z innej perspektywy. Piękną pogodę miałaś, zdjęcia są bajeczne. Tylko pewnie w sezonie dostanie się na wieżę zajmuje wieki :( Poza sezonem pewnie do Wenecji nie trafię, a na wakacje w tym roku pierwszy raz dalej jedziemy. Pozostaje mi cieszyć oczy tym co Ty pokazujesz. Dziękuję i pozdrawiam. :)

Kalejdoskop Renaty