piątek, 5 kwietnia 2019

Co to jest Acqua Alta? Wszystko, co musisz wiedzieć o wysokiej wodzie w Wenecji.

Acqua Alta oznacza dosłownie „wysoką wodę”.
Wenecja leży w wyjątkowej pozycji. Kiedy poziom wody
Laguny Weneckiej się podnosi, woda zalewa Wenecję.
Wszystko, co musisz wiedzieć o wysokiej wodzie w Wenecji

Acqua Alta zdarza się co roku w okresie jesienno-zimowym, ale w ostatnim dziesięcioleciu dzieje się to coraz częściej i z roku na rok pogarsza się ze względu na zmiany klimatyczne.
Niedawno odkryto, że miasto tonie pięć razy szybciej, niż wcześniej sądzono — 2 milimetrów rocznie. Może to nie brzmi nie wystarczająco strasznie dla Ciebie, ale pomyśl sobie, że Most Rialto od czasu jego budowy zatonął już 1,7 metra!
 

Najniższy punkt w Wenecji znajduje się na wysokości + 64 cm tuż przed głównym wejściem do kościoła św. Marka. Większość Wenecji, około 78%, znajduje się na poziomie od 110 cm do 140 cm. Gdy poziom wody wynosi 100 cm — 5% miasta jest zalane. Przy +130 cm — miasto jest zalane w 43% i jest to już zagrożenie, +140 cm jest uważane jako sytuacja krytyczna. W historycznych księgach Wenecji odnotowano w listopadzie 1966 roku 194 cm, w grudniu 1979 +166 cm, w lutym 1986 +156 cm i w grudniu 2008 +156 cm. Dotychczas wody osiągały poziom +150 cm tylko sześć razy w historii prowadzenia pomiarów.

KIEDY I DLACZEGO NASTĘPUJE ACQUA ALTA?

Acqua Alta jest spowodowana kombinacją różnych czynników, takich jak fala astronomiczna, niskie ciśnienie w morzu, silny wiatr południowy Scirocco i sessa*.
Do podniesienia poziomu wody przyczyniło się również osadzanie się Laguny Weneckiej — straciła ona około 23 cm w ostatnim stuleciu.

JAK CZĘSTO WYSTĘPUJE ACQUA ALTA?

Wyjątkowe duże przypływy, kiedy to poziom wody w lagunie wynosi 140 cm lub nieco powyżej standardowego poziomu morza, punkt, w którym ponad połowa wyspy Wenecji jest zalana, występują statystycznie raz na 5 lat.
Ale zdarzają się także mniejsze przypływy wody, kiedy woda sięga ponad 110 cm — od czterech do pięciu razy w roku.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli przyjeżdżasz w zimie, między innymi w listopadzie lub grudniu, spodziewaj się, że trafisz na wysoki poziom wody!
Są również wyjątki
wczoraj zdarzyła się Acqua Alta +134 cm  w kwietniu, pierwszy raz od 1934 roku.

JAK DŁUGO TRWA ACQUA ALTA?

Zwykle trwa to tylko kilka godzin. Wysoka woda podąża za cyklem przypływów: (6 godzin fala rośnie, a kolejne 6 spada) w dniach, w których występuje wysoka woda, trwa to tylko przez środkowe godziny fazy wzrostu. Tak więc wysoka woda pozostaje w Wenecji przez około 3-4 godziny. Zaraz, potem woda opada i miasto powraca do normalnego stanu.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, KIEDY POJAWI SIĘ ACQUA ALTA W WENECJI?

Ci, którzy mieszkają w Wenecji, są powiadamiani przez miasto za pomocą wiadomości SMS (dla osób zarejestrowanych w bezpłatnym serwisie informacyjnym przypływu — Centro Maree Comunale) i przez syreny, których dźwięk słychać w całym mieście. Dzięki temu właściciele sklepów i firm mają czas na umieszczanie rzeczy na wysokich półkach, przygotowywanie mini-barier przy wejściach i ustawianie pomp. 
Miej otwarte uszy na wszelkie gwizdki… im ich jest więcej, tym gorzej. 
Przed wyjazdem, proponuje sprawdzić przypływy na stronie internetowej miasta Wenecji. Możesz również zapytać w recepcji hotelu, w którym śpisz, jakie jest prawdopodobieństwo acqua alta — na pewno będą wiedzieć!

JAK PORUSZAĆ SIĘ WENECJI, GDY MIASTO ZOSTAJE ZALANE?

Gdy miasto jest zalane, po Wenecji porusza się przez tzw. passarelle, czyli pomosty. 
Pomosty są zwykle rozkładane na głównych ulicach komunikacyjnych miasta. 
Pamiętaj, że najprawdopodobniej połowa lub więcej miasta będzie sucha. 
Obszar wokół Placu Świętego Marka jest najniższy na wyspie i dlatego zostaje zalany jako pierwszy! Jeśli więc musisz przejść przez zalane obszary lub po prostu chcesz zobaczyć, jak to wygląda, użyj passarelle.
Trzymaj się prawej strony podczas chodzenia, nie przeszkadzaj mieszkańcom! 
Czasem może się zdarzyć, że się przemoczysz bez względu na to, że są pomosty — nie zawsze mogą być połączone w każdym punkcie. 
Uważaj, jeśli chodzisz po zalanych chodnikach obok kanałów! Z powodu zalania często trudniej jest dostrzec krawędź między lądem a kanałem.

CZY MUSZĘ ZAPAKOWAĆ KALOSZE DO WALIZKI?

Niekoniecznie! 
Pamiętaj, że nawet w najgorszym przypadku prawie połowa wyspy będzie sucha. Możesz przeczekać acqua alta w swoim hotelu lub w suchej części miasta. 
W przeciwnym razie kalosze mogą się przydać, ale zajmują one bardzo dużo miejsca w walizce, więc proponuje rozważyć ich zakup, gdy dotrzesz do Wenecji, jeśli odkryjesz, że są Ci potrzebne. Niektóre hotele są nawet na tyle uprzejme, że wypożyczają gościom kalosze.

CZY COŚ MI STANIE, JEŚLI WEJDĘ DO WODY?

Nie polecam! To może być niebezpieczne! Pamiętaj, że woda jest bardzo zimna. Po drugie, jest brudna. Pamiętaj, że to woda, która przemywa ulice, zmiatając za sobą wszystkie śmieci. Myślę, że nie chciałbyś stąpać po potłuczonym szkle lub innych rzeczach i ryzykować np. przecięcia stóp. Nie wspominając, o tym, że woda jest pełna, nie wiadomo jakich bakterii.

CO DZIEJE SIĘ Z TRANSPORTEM I ZABYTKAMI?

Pod wieloma względami życie toczy się normalnie, tylko niektóre rzeczy stają się trudne.
Vaporetto kursuje, ale może zmienić co nieco swoje trasy, ponieważ może nie być w stanie przepłynąć pod niektórymi mostami, więc po prostu sprawdź, czy vaporetto nadal zatrzymuje się w Twoim miejscu docelowym. 
Wenecjanie prowadzą swoje interesy nawet w wodzie. 
Możliwe, że niektóre sklepy, restauracje oraz zabytki będą zmuszone do tymczasowego zamknięcia. 
Jeśli planujesz odwiedzić jakiś zabytek, sklep lub restaurację w obszarze zalanym przez wodę, zawsze możesz zapytać w Twoim hotelu, czy miejsce, które Cię interesuje, jest otwarte.

* Określenie „Sessa” oznacza okresowy ruch wód w obrębie basenu jeziornego, bagien lub zamkniętego morza. Fale sessa polegają na ruchach oscylacyjnych, które powstają w wyniku nagłego obniżenia ciśnienia atmosferycznego.
W jeziorach z powodu silnej nierównowagi barowej lub silnego wiatru następuje wzrost poziomu wody na brzegu.
Po ustaniu działania zakłócającego wiatr, wraz ze stopniowym wzrostem ciśnienia atmosferycznego, masa wody przechodzi szereg stacjonarnych drgań, które zwykle trwają 21-22 godziny.

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:

Kopuła Bazyliki Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji
Weneckie ciekawostki. Regata StoricaWeneckie ciekawostki. Toponimia wenecka

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty