wtorek, 22 października 2019

Scanno, miasteczko znanych fotografów

Muszę wyznać ci sekret. Być może już zdajesz sobie z tego sprawę, jeśli regularnie czytasz moje relacje. Krótko mówiąc: mam szczególną słabość do ukrytych małych miasteczek. W tym być może jestem trochę jak kot, który lubi wybierać ukryte miejsca.
Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć o Scanno — miejsce, które uwodzi oczy, umysł i wyobraźnię. Idealne miejsce na zakosztowanie włoskiego nicnierobienia.
Najpiękniejsze miasteczko w Abruzji.
To miasteczko, do którego mam duży sentyment. Po prostu Scanno trzeba zobaczyć, poraża swoim krajobrazem. Niesamowicie cicha miejscowość, w której – zapewniam – byliśmy jedynymi turystami. Znajduje się w prowincji L'Aquila, w baśniowej scenerii Parku Narodowego Abruzzo.
Poza tym, że należy do klubu najpiękniejszych włoskich miasteczek, jest również znane z bycia przedmiotem badań wśród najważniejszych fotografów XX wieku. 
Wśród fotografów międzynarodowej sławy, którzy zajrzeli do Scanno, jest pionier fotoreportażu Henri Cartier-Bresson, niemiecki fotograf Hilde Lotz-Bauer i włoski Mario Giacomelli, znany ze swoich portretów i krajobrazów oraz słynnego zdjęcia „Il bambino di Scanno” (Dziecko ze Scanno). Fotografia „Il bambino di Scanno” obeszła świat, stając się ikoną kultury Abruzji. Ujęcie zostało wystawione w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA). 
Zdjęcie przedstawia cztery kobiety w tradycyjnych strojach, ale głównym przedmiotem zainteresowania jest dziecko, które spaceruje z rękami w kieszeniach. Fascynuje sposobem chodzenia, który wygląda jak chód osoby dorosłej. 
Niewiele miejsc na świecie odegrało taką dużą rolę w historii fotografii. Na pewno były to znacznie większe miasta, takie jak np. Nowy Jork, Londyn, Paryż czy Tokio. 
Dlaczego akurat Scanno? Dlaczego, aż takie zainteresowanie? Dlaczego właśnie to miasteczko, a nie inne miasto na południu Włoch? Może piękno krajobrazu? Urok małego miasteczka pośrodku pastwisk? Może tajemnica jego wąskich uliczek? A może typowe sukienki kobiet i ich antycznaj biżuteria? A może stare tradycje, które przetrwały tak długo? Żeby sobie odpowiedzieć na te wszystkie pytania, to chyba najlepiej tam pojechać. Wtedy zrozumiesz, dlaczego fascynuje tak wszystkich.  
Scanno to jedno z tych miejsc, które skradło miejsce w moim sercu.
Może poszczycić się pięknym historycznym centrum. Jest bardzo malownicze, a z wielu punktów widać naprawdę przepiękne krajobrazy.
Najpiękniejsze miasteczko w Abruzji.
Najpiękniejsze miasteczko w Abruzji.
Najpiękniejsze miasteczko w Abruzji.
Co zobaczyć w Abruzji?
Brukowane uliczki, niekończące się schody i wąskie uliczki z widokiem na zalesione zbocza gór, tak blisko, że można je prawie dotknąć palcami.
Co zobaczyć w Abruzzo?
Co zobaczyć w Scanno?
Wiele budynków Scanno charakteryzuje barokowa architektura, która dzięki miejscowemu kamieniowi dobrze komponuje się z istniejącymi elementami romańskimi i gotyckimi. Uroku budynkom dodają małe tarasy z kutego żelaza i barokowe balkony oraz fascynujące portale, które noszą symbol ponad 70 starożytnych rodzin ze Scanno o szlachetnym pochodzeniu lub rodzin, które wzbogaciły się dzięki handlowi wełną i kwitnącym pasterstwem oraz starym sklepom z rękodziełami.
Budynki w Scanno osadzone są na skale i są ze sobą powiązane systemem uprzęży wykonanym ze wsporników i żelaznych słupów, tak mocnym, że Scanno zostało nietknięte nawet przez dwa straszne trzęsienia ziemi w 1706 i 1733 roku, które zniszczyły L'Aquilę i Sulmonę.
Wzdłuż ulic miasteczka znajdziesz romańskie i gotyckie elementy doskonale połączone z architekturą w stylu barokowym imponujących pałaców i kościołów.
Jest też ulica poświęcona fotografom, mały taras z widokiem na jeden z najpiękniejszych widoków na miasteczko.
Co zobaczyć w Scanno?
Co zobaczyć w Scanno?
Wspaniale jest więc się przejść wewnętrznymi alejkami, gdzie można oddychać charakterystyczną atmosferą Scanno. 
Co zobaczyć w Scanno?
Łatwo jest się natknąć na kobiety w tradycyjnych strojach. Noszą długie plisowane czarne spódnice i gorsety o wadze około 12 kg, haftowane fartuchy i zwinięty kapelusz w stylu fez, którego używały w czasach starożytnych, żeby móc nosić na głowie kosze z runa.
To typowe miasteczko, w którym po prostu trzeba się zgubić, chodzić bez mapy. Scanno jest sporo zabytków, ale uważam, że bardziej niż w pogoni za odhaczaniem ich z listy, warto po prostu powłóczyć się po miasteczku. Gwarantuję, nic Was nie ominie, bo większość z nich i tak zlokalizowana jest przy głównych alejkach.
Co zobaczyć w Scanno?
Co zobaczyć w Scanno?
Co zobaczyć w Scanno?
Co zobaczyć w Scanno?

Trochę historii

Scanno ma swoje początki w czasach przedromańskich: jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa scamnum (taboret), tak Rzymianie nazywali skalną ostrogę, w której się osiedlili. Pierwszy dokument potwierdzający istnienie miasteczka pochodzi z 1607 roku i jest zachowany w opactwie Montecassino. W ciągu wieków Scanno był lennem hrabiów Valva, Di Sangro, D'Aquino, D'Avalos, De Pascale, D'Afflitto i wreszcie Caracciolo.
W ciągu dziesięcioleci  miasteczko rozwijało się, aż osiągnęła swój maksymalny blask między XVII a XIX wiekiem, kiedy to powstał przemysł wełny i farbiarstwo.
Na początku XX wieku, w wyniku masowej emigracji, pasterstwo znacznie się zmniejszyło.

SCANNO - CO ROBIĆ W OKOLICY?

Jezioro Scanno

Jezioro Scanno jest najpiękniejszym i najczęściej odwiedzanym jeziorem w całej Abruzji.
Znajduje się w prowincji L'Aquila, wśród gór Marsicani, w dolinie rzeki Saggitario. Na jego południowym brzegu znajduje się miasteczko Scanno, a na północnym brzegu Villalago. Rzeka Saggitario wypływa z jeziora w kierunku północnym.
Jest największym naturalnym jeziorem w Abruzji. Leży na wysokości 922 m npm pomiędzy Montanga Grande i Monte Genzana. Ma 1722 metrów długości, 700 metrów szerokości i jego maksymalna głębokość wynosi 32 metrów. Powstało prawdopodobnie z ogromnego osuwiska, które spadło z góry Genzana. Połowa jeziora jest chroniona przez park narodowy regionu Abruzzo, a druga połowa jest pod kontrolą gminy Villalago.
Magiczne, lśniące wody jeziora są idealnym miejscem na wycieczki z całą rodziną, a także dla miłośników turystyki rowerowej i pieszej. Szczególnie polecane dla tych, którzy kochają sporty takie jak wiosłowanie, kajakarstwo i windsurfing.
Jest to jedno z najbardziej ukochanych jezior i sfotografowane przez wszystkich instagrammerów dzięki spektakularnemu kształtowi. Jezioro ma kształt serca.
Taki widok można podziwiać tylko z określonej perspektywy. Trzeba wdrapać się na szczyt wzgórza, na którym stoi pustelnia Sant Egidio. Wystarczy przejść się ścieżką Serca Scanno. Podejście na szczyt zajmuje około 60 minut.
Warto również odwiedzić mały kościółek Madonna del Lago znajdujący się na południowym brzegu jeziora, zbudowany w 1702 roku.
Jezioro Scanno to cudowne, magiczne miejsce, które wywarło na mnie ogromne wrażenie. Jeśli kiedykolwiek będziesz w okolicy, gorąco polecam się zatrzymać. Jest to najpopularniejsze jezioro w Abruzji!
Co zobaczyć w Abruzji?

Frattura

Frattura znajduje się kwadrans drogi jazdy samochodem od Scanno.
Po pierwszych 10 minutach zakrętów między otaczającymi górami, wypełnionymi tysiącami drzew, krajobraz zmienia się nagle.
Frattura to miejscowość podzielona na dwie części: Frattura Vecchia (Stara) i Nuova (Nowa), a historia tej ostatniej zaczyna się dokładnie tam, gdzie ta pierwsza została zniszczona nad rankiem 13 stycznia 1915 roku przez duże trzęsienie ziemi w Marsicano. Zginęła połowa mieszkańców, czyli około 300 osób, głównie kobiety i dzieci. Wielu mężczyzn pracowało w Apulii lub wyemigrowało za pracą do Ameryki. Wezwani do kraju, znaleźli desperacką sytuację: musieli zacząć nowe życie, przenosząc resztki starego miasteczka w nowe miejsce.
Frattura Nuova urodziła się w niewielkiej odległości od tego, co wkrótce stało się miastem-widmem opowiadającym historie o nadziei, którą mogą opowiedzieć tylko małe górskie wioski.
Frattura Vecchia stoi na niewielkim wzgórzu otoczonym potężnym skałami. Pozostały tylko resztki zburzonych domów, fontanna i ruiny małego kościoła na początku wioski.
Frattura jest miejscowością, którą trzeba zobaczyć w Abruzji, aby dowiedzieć się czegoś więcej o Abruzji i jej mieszkańcach, poznać ich niesamowitą siłę i wytrwałość.

GDZIE ZJEŚĆ W SCANNO?

W Scanno polecam ci znakomitą restaurację Ristorante La Foce.
Adres: viale degli Alpini, Scanno.

Gdzie zjeść w Scanno?
Gdzie zjeść w Scanno?
Gdzie zjeść w Scanno?
Gdzie zjeść w Scanno?
Gdzie zjeść w Scanno?

GDZIE SPAĆ W SCANNO? 

Znalazłam pensjonat w samym centrum miasteczka. Byliśmy nim zachwyceni od pierwszego momentu i kolejne dni pobytu potwierdzały to przeświadczenie. To był doskonały wybór i gdybym kolejny raz się tam wybierała, to też rozważyłabym tę lokalizację.
Pensjonat położony w jednym z najbardziej znanych i centralnych historycznych budynków w Scanno. Nie jest duży, za to urokliwie położony i tak też urządzony. Wszystkie pokoje mają swój styl, ale wyjątkową i szczególną wartością jest to, że czujesz się tutaj jak w domu.
La Casa dei Nonni B&B
Strada Silla Vico I ,2,
Tutaj znajdziesz link.

JAK PODRÓŻOWAĆ PO ABRUZJI?

Samochodem

Niezależnie od tego czy jedziesz własnym samochodem czy wynajmujesz go na miejscu, to najlepszy i najwygodniejszy środek transportu w tym regionie.

Transportem publicznym

Niestety, ale transport publiczny w Abruzji pozostawia wiele do życzenia. Siatka połączeń autobusowych i kolejowych jest uboga.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Abruzzo. Już teraz możecie poczytać o:
Abruzja, kraina do odkrycia! Dlaczego warto tam jechać ?
Jezioro Barrea — co zobaczyć, gdzie jeść i spać?
Rocca Calascio — najatrakcyjniejsze miejsce w Abruzji


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty