Co Włosi jedzą na śniadanie?
Dużo z Was podróżuje po Włoszech i na pewno zna już odpowiedź. Inni będą zaskoczeni.
Tak naprawdę nie ma przepisów na włoskie śniadanie, jedyną podstawową zasadą jest to, że musi on być słodkie i na bazie węglowodanów.
Większość Włochów po prostu nie wyobraża sobie, aby rano jeść coś słonego, zwłaszcza mięso czy np.jajka.
Nie jedzą obfitych śniadań. Można nawet powiedzieć, że nic nie jedzą. Niektórym wystarczy dawka skondensowanej energii ukryta w mocnym, zaparzonym z najwyższą starannością espresso, wypitym przy barze.
Tak, Włosi piją swoje espresso, stojąc przy ladzie i nigdy nie zobaczysz ich chodzących z kawą w dłoni.
Pieniste cappuccino lub parzące espresso to kwintesencja włoskiego śniadania.
Przekonałam się, że dla Polaków przybywających na wakacjach we Włoszech pory spożywania posiłków oraz co na nie się składa, bywają lekko uciążliwe.
Otóż Włosi jedzą o bardzo regularnych porach i nie ma tutaj niemalże żadnych wyjątków.
I jedyna rzecz, która Tobie pozostaje, to się dostosować.
Wybór należy do ciebie. Bo pewne jest jedno: Włosi nie zmienią swoich pór jedzenia dla Ciebie.
Przed wyjazdem do Włoch proponuję zapamiętać sobie pory jedzenia.
Śniadanie: 7.00-10.30
Obiad: na północy 12.00-14.00, na południu 12.30-15.00
Aperitif 17.00-19.00
Kolacja: na północy po 19.00, na południu nawet po 20.00
Jeśli jednak chcesz doświadczyć włoskiego stylu życia, to śniadanie (la colazione) spożywane jest w godzinach pomiędzy 7.00 – 10.30, ale wszystko zależy, gdzie to śniadanie chcesz zjeść?!
Postanowiłam podzielić je w zależności od miejsca, gdzie jest spożywane: w domu, w hotelu i w barze.
CO WŁOSI JEDZĄ NA ŚNIADANIE W DOMU?
W domu większość osób, które znam, je śniadanie tylko na słodko!
We Włoszech nie istnieją słone śniadania. Jajecznica, parówki, kiełbaski i inne rzeczy nigdy nie będą ci serwowane na śniadanie w słonecznej Italii. Możesz znaleźć mleko i płatki kukurydziane lub inne zboża. Lub musli dla osób prowadzących zdrowy tryb życia. Czasami jogurt zastępuje mleko.
Zauważyłam, że starsze osoby jedzą mleko z chlebem. Niektóre osoby dodają kawę do mleka lub piją mleko i kawę osobno. Zazwyczaj kawa jest z Mokki. Dzieci jedzą również pakowane słodkie przekąski. Inną możliwością jest chleb i nutella (także dorośli). Lub chleb i dżem (z masłem lub bez). Substytutem chleba są fette biscottate (sucharki), często zalecane przez dietetyków. Kolejną opcją są domowe ciasta.
CO WŁOSI JEDZĄ W B&B LUB HOTELU?
Pensjonaty, B&B etc. prawie zawsze zapewniają śniadanie tylko na słodko. Do jedzenia znajdziesz: ciasteczka, chleb, ciasta, dżemy, nutellę, masło, mleko itp. napoje. Niektóre oferują śniadanie kontynentalne, ale tylko na życzenie i za dodatkową opłatą. Jeśli zatrzymasz się w hotelu, prawie na pewno każdego ranka będzie dostępne śniadanie kontynentalne, ale jego jakość może być bardzo różnorodna.
Włoskie śniadania w formie bufetu obejmują włoskie śniadanie — słodkie ciasta i wypieki, chleb z masłem i dżemem, jogurt, płatki zbożowe i mleko, soki oraz świeże owoce — aż po pełne śniadanie kontynentalne — z dodatkiem wyboru wędlin, serów, i jajka.
Zamówienie na kawę lub herbatę prawie zawsze zostanie odebrane przez personel śniadaniowy, gdy usiądziesz, więc twoje cappuccino, espresso lub herbata zawsze będą świeże.
CO WŁOSI JEDZĄ BARZE?
Większość Włochów uwielbia jeść śniadanie w barze lub cukierni.
Do baru na śniadanie Włosi chodzą z różnych powodów: jest to szybki sposób na śniadanie, gdy muszą iść do pracy lub niedzielny luksus, albo nieformalnie spotkanie z przyjaciółmi. Typowe włoskie śniadanie w barze to caffè espresso (zwykłe lub macchiato) lub cappuccino z dodatkiem rogalika, lub innego słodkiego wypieku.
Włosi, którzy chcą uniknąć kofeiny, nigdy nie zamawiają bezkofeinowej kawy na śniadanie, ale Orzo — gorący, orzechowy, prażony jęczmień, który wygląda jak kakao.
Orzo było pierwotnie przeznaczone jako substytut dla kawy dla dzieci, ale zyskało szeroką akceptację jako zdrowa alternatywa zamiast espresso i cappuccino.
Koszt tego rodzaju śniadania w barze wynosi 2–2,50 EUR.
Możliwe są również słone opcje, takie jak tramezzini, czyli małe kanapki lub rogaliki wypełnione szynką, choć Włosi jedzą to rzadziej.
Jeśli chodzi o rogalika, może on mieć inną nazwę w różnych regionach: brioche w północnych Włoszech, cornetto w południowych Włoszech.
Polecam zwrócić na to uwagę, ponieważ na Sycylii brioche to rodzaj słodkiego ciasta, o okrągłym kształcie z mniejszym okrągłym czubkiem podawane z gelato.
Bary, które są cukierniami, mają duży wybór rogalików, możesz znaleźć kilka różnych rodzajów rogalików — o różnych kształtach lub nazwach (saccottino, fagottino, danese itp.).
Rogalik może być wypełniony: cioccolato (czekolada), crema (krem), mele (nadzienie jabłkowe), frutti di bosco (wypełnione owocnami leśnymi), nutella, marmellata (różne rodzaje nadzień z dżemu) itp. Dobra cukiernia będzie robić własne rogaliki.
A może region w którym przebywasz serwuje coś innego.
W Rzymie proponuje spróbować Maritozzo — słodka bułka wypełnionej bitą śmietaną. W południowych Włoszech wybierz Sfogliatella — łuszczący się rożek wypełniony słodką ricottą i skórką pomarańczową. W Wenecji spróbuj Veneziana — słodkiego brioche zwieńczonego kremem cukierniczym.
Inne popularne napoje w kawiarni to świeży sok pomarańczowy lub soki owocowe. Picie herbaty na śniadanie jest bardzo rzadkie.
Jeśli idziesz do baru lub cukierni, upewnij się, że masz przy sobie trochę gotówki. Włosi nie płacą za śniadanie kartą.
Jeśli chcesz naprawdę autentycznych wrażeń, zjedz śniadanie tak jak to robią Włosi — zamów espresso, stojąc przy barze. Wypij espresso w jednym lub dwóch łykach, trzymając w drugiej dłoni cornetto. Weź udział w lokalnych plotkach lub dyskusjach na temat najnowszych wiadomości. Wspomnij o tym, co będziesz jadł na lunch lub kolację i jak Twoja żona / siostra / babcia jest najlepsza w robieniu tego. Zostaw swój kubek na blacie i zapłać bariście. W przeciwnym razie zamów śniadanie do stołu.
Polecam również:
10 włoskich słówek ekspresyjnych bez których nie można żyć we Włoszech
Anatomia włoskiego posiłku
Aplikacje przydatne w podróży po Włoszech
Cibo di strada, czyli uliczne jedzenie we Włoszech
Co oznacza coperto we włoskiej restauracji?
Co warto kupić w supermarkecie we Włoszech?
Jak znaleźć dobrą restaurację we Włoszech ?
Fare la Scarpetta ? Co to właściwie oznacza ?
Parkowanie we Włoszech
Vademecum turysty, czyli wskazówki dla podróżujących po Italii
Włoska autostrada - co musisz wiedzieć ?
Włoska etykieta jedzenia
Włoskie sposoby picia kawy w barze
Włoskie przesądy
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
- Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
- Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Pozdrawiam
Renata
Brak komentarzy
Prześlij komentarz