środa, 8 lipca 2020

Weneckie ciekawostki. Ponte Chiodo

Co jest nadzwyczajnego w tym moście, że o nim pisze?
Weneckie ciekawostki. Ponte Chiodo
Jest to zdecydowanie jedyny przykład w Wenecji, który pokazuje, jak kiedyś wyglądały wszystkie mosty miasta: bez barierek.  Ponte Chiodo (czyta się ponte kiodo) nie ma poręczy ani barierek, które po wenecku nazywane są „bande”.
Jedno z ładniejszych miejsc w Wenecji a przy okazji jeden z ciekawszych mostów weneckich. Jeśli brak barierek jest wyjątkiem dla Ponte Chiodo, nie było to w Wenecji w ciągu ostatnich stuleci aż do XIX wieku. Pierwotnie wszystkie mosty były zbudowane z kamienia i ogólnie bez bocznych zabezpieczeń, o czym świadczą obrazy wielkich weneckich malarzy z XVIII wieku. Stosunkowo niedawno podjęto decyzję o wyposażeniu istniejących mostów w barierki w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa pieszym podczas ich przekraczania. Przypomnę, że oświetlenie publiczne pochodzi z ubiegłego wieku, a zatem posiadanie barierek ułatwiało przekraczanie mostów, szczególnie w ciemnościach nocy.
Obecnie tylko dwa mosty przetrwały bez barierek. Jednym z nich jest opisany przez mnie most w dzielnicy Cannareggio. Drugi znajduje się na wyspie Torcello i nazywany jest Mostem Diabła. Mówi się, że sam diabeł, pod postacią czarnego kota, pojawia się punktualnie o północy na środku mostu każdego 24 grudnia. Więcej informacji o Torcello znajdziecie tutaj.

Ponte Chiodo bierze swoją nazwę od szlachetnej weneckiej rodziny, która kiedyś była właścicielem mostu.
Dziś most jest nadal prywatny, więc nawet jeśli pokusa jest silna, pamiętaj, że nie wolno się na niego wspinać. Ponte Chiodo prowadzi do prywatnych kamiennic.
Znajduje się kilkadziesiąt metrów od Scuola Grande della Misericordia, jednego z arcydzieł wielkiego architekta Jacopo Sansovino.
Najbliższy przystanek tramwaju wodnego, aby dostać się do Ponte Chiodo, to Ca 'd'Oro (linia 1).

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Pozdrawiam

Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty