środa, 9 stycznia 2013

Karnawał w Wenecji

Na pewno zadajecie sobie pytanie, gdzie najlepiej pojechać na ferie zimowe? Myślę, że wycieczka do Wenecji byłaby wspaniałą propozycją na ferie, szczególnie że akurat traficie na karnawał. Wszyscy wiedzą, że jeden z najsłynniejszych karnawałów w Europie odbywa się właśnie tutaj.
Włoska nazwa karnawału to carnevale. Słowo powstało z połączenia dwóch wyrazów: odrzucić, zrezygnować i mięso, co w wolnym tłumaczeniu oznacza pożegnanie mięsa. Karnawał, który odbywał się przed Środą Popielcową, przypadał więc na ostatnie dni, kiedy można było zjeść mięso. Karnawał to przede wszystkim okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Jego rozpoczęcie oficjalnie następuje w dniu Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Już od połowy stycznia na wystawach sklepów pojawiają się pierwsze strojne suknie z epoki (można kupić lub wypożyczyć), a w hotelach coraz trudniej o wolne miejsce.Tradycja weneckiego karnawału sięga co najmniej XI wieku, pierwsze wzmianki pojawia się już w dokumentach Doży w 1049 roku. Uroczystości karnawału weneckiego trwają 20 dni, który oznacza ponad trzy tygodnie szampańskiej zabawy. Jak zwykle jego sercem będzie gwarny pl. świętego Marka, z którego ruszy huczny pochód przez miasto: pójdą w niej przebrani przedstawiciele poszczególnych dzielnic miasta z Dożą oraz Biskupem na czele. Rozpoczyna się tzw. lotem anioła (Volo dell’ Angelo) polega na tym, że znana osobistość z przyczepionymi do pleców skrzydłami, przymocowana do liny pokonuje odległość z dzwonnicy bazyliki San Marco na balkon Palazzo Ducale, rzucając na zebrany tłum tysiące konfetti.

W czasie karnawału Wenecja zmienia się nie do poznania. Do miasta zjeżdżają turyści z całego świata ze starannie przygotowanymi zawczasu kostiumami, w których paradują na Piazza San Marco i wzdłuż Riva degli Schiavoni między tłumami turystów, paparazzi i fotografów.

Każda edycja karnawału ma temat przewodni, który nadaje ton licznym balom, widowiskom i spektaklom ulicznym. Dodatkowym plusem karnawału w Wenecji jest to, że kulisami w tym teatrze zabawy są najwspanialsze zabytki architektury, w tym bazylika św. Marka, w której idealnie łączą się elementy greckie, bizantyjskie, toskańskie i weneckie oraz gotycki pałac dożów, uznawany za najbardziej ozdobny budynek publiczny tamtych czasów.
To, z czym kojarzy się przede wszystkim wenecki karnawał, to maski. Wytwarzane są przez prawdziwych artystów i stanowią niezwykłe dzieła sztuki.
W Wenecji w szczycie karnawału postacie w maskach i przepięknych kostiumach spotkamy wszędzie, ustawiają się do pozy przy mostkach, przysiadają się niespodziewanie przy barze lub w kawiarni.
Do tej pory obowiązuje zasada absolutnej anonimowości i nietykalności przebierańców. W dawnej Wenecji byli oni chronieni specjalnym prawem. Nie tylko z powodu utrzymania zwyczaju. Wszystko po to, że za maskami i kostiumami mogły się kryć też ważne osobistości. Dziś są zakładane, by zwrócić na siebie uwagę.Zakończenie karnawału ogłaszają w północ z wtorku na Środę Popielcową dzwony XI-wiecznej dzwonnicy bazyliki na Placu św. Marka i w tym właśnie momencie wszyscy zebrani zdejmują maski, ponieważ zaczyna się Wielki Post. Godzinę wcześniej odbywa się pokaz sztucznych ogni oraz parada gondoli z zapalonymi pochodniami na Canale Grande. Karnawał we Włoszech to prawdziwe szaleństwo, bawią się zarówno dzieci, młodzi, jak i dorośli, a nawet starsi, nikt tu nie wstydzi się przebrać. Stroje wmyśla się już z wielkim rozmachem na kilka tygodni przed rozpoczęciem ucztowania. Czemu nie skorzystać z okazji i nie zobaczyć Wenecji w karnawałowej scenerii? Co Wy na to?

Polecam również!
Więcej zdjęć znajdziecie tutaj
Mój krótki wypad na karnawał w Wenecji 


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata


Share:

6 komentarzy

Janusz pisze...

świetne i pozdrawiam https://picasaweb.google.com/118199691212181572928/WenecjaKarnawa2011?noredirect=1

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dziękuję:)

Agnieszka F. pisze...

byłam w Wenecji, ale nie trafiłam na taki karnawał! zazdroszczę i może kiedyś i mi uda się zobaczyć te wszystkie stroje i maski! ;) Pozdrawiam :)

Ewa pisze...

No nie ma wyjścia, muszę się wybrać, tylko nie mogę znaleźć towarzystwa. Cóż, może się jakiś zamaskowany przystojny wenecjanin dosiądzie do stolika w kawiarni...? ;)

gohnamm pisze...

Chłonę Pania artykuły - Rezerwacja wycieczki do Wenecji w czasie karnawału już zaklepana 21-23.02, ale jestem ciekawa czy te poprzebierane osoby pozwalają się fotografować bez przeszkód i czy można zrobić sobie z nimi zdjecie?

Kalejdoskop Renaty pisze...

Miło mi to czytać!
Tak, można zrobić zdjęcia bez problemu, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość w takie dni jak sobota i niedziela, ze względu na duże tłumy! W tygodniu jest łatwiej!

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty