niedziela, 16 czerwca 2013

Risotto z kiełbasą pikantną i serem philadelphia

Scroll down for English

Tak jak już dziś pisałam na moim fanpeg'u, to nie mój przepis. Dziś w kuchni kuchci mój mąż, chociaż w niedziele mu zostawiam miejsce na jego popisy. Kucharzyć lubi, tak jak na każdego Włocha przystało. Coś na temat kuchni wie, bo z zawodu kucharz, choć robi w życiu coś innego. 
Proponuje risotto, bo to jego specjalność, bo na risotto trzeba mieć czas. Jak ktoś czytał instrukcje na dobre risotto, to wie, że nie żartuje. Dziś propozycja na risotto z kiełbasą pikantną i serem philadelphia. Jak Wam się uda znaleźć kiełbasę z Neapolu w jakiś delikatesach  to lepiej, jak nie to użyjcie jaką macie.
Zapraszam;-) 
Składniki na 2 osób:
 • 160g ryżu do risotto (arborio albo carnaroli albo vialone nano)
 • 100 gr kiełbasy pikantnej
 • 80 gr sera philadelphia
 • 1/2 cebuli
 • 100 ml wina białego wytrawnego
 • bulion
 • sól i pieprz do smaku
 • oliwa
Przygotowanie: 

Robimy wywar z bulion, przez cały czas przygotowania risotta trzymamy wywar na małym ogniu, żeby mieć gorący na podorędziu. Cebulę obieramy i drobno siekamy. W głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek. Wrzucamy cebulę i kiełbasę pikantną, smażymy na średnim ogniu przez 5 minut, aż cebula będzie szklista i kiełbasa lekko podsmażona.
Wsypujemy ryż i bardzo dokładnie mieszamy. Smażymy ryż przez kilka chwil, aż zbieleje, ale nie zacznie się przypiekać,wlewamy wino i smażymy przez około 1 - 2 minuty aż cały płyn wyparuje. Teraz zaczynamy dolewać gorący wywar z bulionu, po łyżce wazowej na raz, przed każdym dolaniem czekając, aż wywar zostanie wchłonięty przez ryż. I mieszamy, gotując na wolnym ogniu do momentu gdy ryż wchłonie płyn, wtedy dolewamy kolejną porcję, potem następną, wchon
ęło ? No to jeszcze jedną. W ten sposób rozklejamy ryż. I tak do dopóki ryż nie stanie się miękki gdy już jest miękki dodajemy ostania porcję i patrzymy czy ją wchłonie, nie powinien całej wchłonąć. Podczas dodawania płynów, powinniśmy cały czas mieszać i gotować ryż na małym ogniu. Potrwa to od 25 nawet do 30 minut. W ten sposób mamy nasze lejące się, posklejane risotto. Doprawiamy do smaku solą. Kiedy ryż będzie ugotowany, ale wciąż al dente, zaś konsystencja risotta kremowa, przestajemy dolewać wywar. Zdejmujemy risotto z ognia, dodajemy ser philadelphia. Mieszamy i podajemy natychmiast.

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny:) 

In the English version 

Risotto with spicy sausage and cheese philadelphia


Ingredients for 2 people:

 • 160g risotto rice (Arborio or Carnaroli or Vialone nano) 
 • 100 g spicy sausage
 • 80 gr Philadelphia cheese
 • half onion
 • 100ml dry white wine
 • broth
 • salt and pepper to taste
 • oil
Directions:

Heat the stock to a simmer in a medium saucepan, then lower the heat so that the stock just stays hot. In a large, heavy-bottomed saucepan, heat the olive oil add the chopped onion and chopped spicy sausage, and fry very slowly for about 5 minutes. When the onions have softened, add the rice and turn up the heat.The rice will now begin to lightly fry, so keep stirring it. After a minute it will look slightly translucent. Add the wine and keep stirring — it will smell fantastic. Any harsh alcohol flavours will evaporate and leave the rice with a tasty essence.Turn down the heat to a simmer so the rice doesn't cook too quickly on the outside. Keep adding broth, stirring and almost massaging the creamy starch out of the rice, allowing each ladleful to be absorbed before adding the next. This will take around 25 minutes. Taste the rice — is it cooked? Carry on adding stock until the rice is soft but with a slight bite. Don't forget to check the seasoning carefully. If you run out of stock before the rice is cooked, add some boiling water. Remove from the heat and add Philadelphia cheese. Stir well. Place a lid on the pan and allow to sit for 2 minutes. This is the most important part of making the perfect risotto, as this is when it becomes outrageously creamy and oozy like it should be. Eat it as soon as possible, while the risotto retains its beautiful texture. Share the plates. Serve warm.
Note: It's important to stir constantly, especially while the hot stock gets absorbed, to prevent scorching, and add the next ladle as soon as the rice is almost dry.


Share:

4 komentarze

Wiewióra pisze...

ale smakowite danie :) wpraszam się na miseczkę :P

Kasia pisze...

Ile smacznych przpeisów, będę obserwować :)

Danie musi być pyszne ;)

Kalejdoskop Renaty pisze...

To cieszą się i zapraszam coraz częściej;-)
Pozdrawiam serdecznie!

Kalejdoskop Renaty pisze...

Już podaję;-)

Kalejdoskop Renaty