niedziela, 10 marca 2013

Termy Karakalli

Rzym można by zwiedzać całymi tygodniami — każdy budynek kryje w sobie jakąś historię. Zazwyczaj, gdy podróżuję, szukam miejsc niezwykłych.
Chyba wszyscy znają, choćby ze zdjęć, ruiny Koloseum czy Forum Romanum.
Będąc w Rzymie, warto też jednak obejrzeć pozostałości term Karakalli, które na ogół są pomijane z tras wycieczek.
Pozostały po nich tylko ruiny, które oddają ekskluzywny i ekstrawagancki charakter kompleksu. Pozwalają poznać ogrom term — nagie mury imponują potęgą i rozpalają wyobraźnię, która podpowiada, jak pięknie musiałyby być kiedyś wykończone.
Co zobaczyć w Rzymie?
Co zobaczyć w Rzymie?
Widoczne z daleka ogromne ceglane mury są pozostałością rozległego kompleksu rekreacyjnego. Znajdują się na wzgórzu Awentyn.
Co zobaczyć w Rzymie?
Co zobaczyć w Rzymie?
Co zobaczyć w Rzymie?
Co zobaczyć w Rzymie?
Zbudowane podczas panowania Marka Aureliusza Antoniusza – Karakalli (zapoczątkowane przez Septymiusza Sewera), w okresie od 212 do 221 roku, który postanowił, śladem swoich wielkich poprzedników, Wespazjana i Trajana, zrealizować publiczne przedsięwzięcie, które umocniłoby dobrą opinię dynastii w oczach ludu. Były największym w starożytnym Rzymie kompleksem rekreacyjnym.
Co zobaczyć w Rzymie?
Co zobaczyć w Rzymie?
Stanowiły centrum życia towarzyskiego. Znajdowały się tam liczny baseny, sauny, obiekty sportowe, gastronomiczne, biblioteka oraz ogrody otoczone kolumnadą czy też reprezentacyjne aule.
Ciężko sobie wyobrazić piękne dekoracje licznych basenów z gorącą, ciepłą i zimną wodą.
Zasilane były one wodą dostarczaną akweduktem poza miastowym Aqua Marcia.
Oferowały więcej niż tylko higienę i przyjemność, pełniły także rolę elitarnego klubu, w którym można było poczytać, spędzić leniwe popołudnie, spotkać się ze znajomymi, prowadzić rozmowy o interesach, a także zawrzeć transakcję handlową.
Budynek term miał pierwotnie powierzchnię 100 tys. m kwadratowych. Termy mogły równocześnie przyjąć prawie 10 tys. osób.
Były bogato zdobione. Ściany pokryte były wszelkiego rodzaju malowidłami, posadzki wykładane była mozaiką. Bogaty wystrój uzupełniała zieleń i monumentalne rzeźby. Na użytkowników term zewsząd spoglądały rzeźby mitycznych bogów i herosów, z których najbardziej znane są: Herakles Farnezyjski i Byk Farnezyjski. Zachowały się tylko nieliczne fragmenty mozaik.
W Muzeach Watykańskich można zobaczyć przeniesione stąd mozaiki, np. „ćwiczących atletów”, z monumentalnymi rzeźbami.

Co zobaczyć w Rzymie?
Co zobaczyć w Rzymie?
Kres termom położył najad Gotów w VI wieku, którzy zniszczyli akwedukty i odcięli dostawy wody. Z reguły zwiedzanie rozpoczyna się od jednej z dwóch otwartych salćwiczeń, gdzie pozostały fragmenty mozaikowej, czarno-białej dekoracji oraz fragmenty wielobarwnej mozaiki podłogowej. Następnie można zobaczyć garderobę, a także basen kąpielowy, potem atrium, przez które przechodzi się do frigidarium (pokoju z zimną wodą), a potem do palestry (odkrytej sali ćwiczeń). Nie pozostało nic po ogromnym, kolistym caldarium — pokoju z ciepłą wodą, który posiadał siedem basenów. 6 kwietnia 2009 r. Termy Karakalli doznały uszkodzeń w wyniku trzęsienia ziemi w L'Aquili.

Informacje praktyczne:

Bilety: 
Bilet normalny do Term Karakalli kosztuje 8 euro, bilet ulgowy 4 euro. Osoby, które nie ukończyły 18 lat wchodzą bez opłat. Darmowe wejście dla wszystkich obowiązuje w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Godziny otwarcia: 

Termy otwarte są codziennie od godziny 9:00, godzinny zamknięcia różnią się w zależności od miesiąca, sprawdzisz je pod tym linkiem. W poniedziałki Termy są zamknięte w godzinach popołudniowych.


Polecam również: 
10 filmów do obejrzenia przed wizytą w Rzymie
10 zabytków w Rzymie, których nie można pominąć
Gianicolo czyli 180 stopni widoku na wieczne miasto
Jak zwiedzać Rzym ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną
Malownicze Campo de' Fiori
Najpiękniejsze widoki z góry na Rzym
Noclegi w Rzymie
Quartiere Coppedè - bajkowa dzielnica w Rzymie
Rzym na talerzu czyli czego nie można przegapić kulinarnie w Rzymie
Rzymski wykrywacz kłamstw - z wizytą w Bocca della Verità
Termy Karakalli
Calcata - magiczna dusza włoskich artystów
Ostia Antica - starożytny rzymski port
Zamek w Santa SeveraSpodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

RenataShare:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty