poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Princeton

Princeton city jest uroczym miasteczkiem, w stanie New Jersey w USA.
Choć Trenton jest stolicą stanu, posiadłość gubernatora mieści się tutaj.
Kiedyś Morven było rezydencją gubernatora, a od 1982 roku ten zaszczyt otrzymało Drumthwacket.
Princeton dzieli się na dwie gminy. Jedną z nich jest miasto w którym jest Uniwersytet Princeton, centralna dzielnica biznesowa, w tym część Nassau Street, Witherspoon Street, Palmer Square i kilka innych zabytkowych dzielnic.
Druga to miasteczko, która otacza Borough, bogate dzielnice mieszkaniowe graniczące z Borough w okolicach podmiejskich i wiejskich.
Princeton swoim klimatem przypomina atmosferę europejskich miasteczek.


Princeton jest bogate w historię, to tutaj, w 1777 roku, George Washington prowadził amerykańskich patriotów przeciwko siłom brytyjskim generała Cornwallisa w bitwie o Princeton. 
Latem 1783 roku Kongres Kontynentalny podpisał Deklarację Niepodległości, w Nassau Hall.
Princeton zawsze odgrywała znaczącą rolę w historii New Jersey i Stanach Zjednoczonych. Wielu też nie wie, że to miasto na krótko było stolicą kraju od 30 czerwca do 4 października 1783 roku.
Z miastem tym związane są również znane osobistości – warto wspomnieć chociażby Alberta Einsteina (fizyk), Grover Cleveland (22 i 24 prezydent USA), Woodrow Wilson (28 prezydent USA), Aaron Burr (trzeci wiceprezydent USA), Paul Robeson (piosenkarz, aktor, obywatelskie działacz prawa), Michael Graves (architekt), a John Witherspoon (sygnatariusze Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych), którego potomką jest aktorka Reese Witherspoon.
Miasto zdecydowanie warte obejrzenia. Ciche i pełne drzew z przepiękną architekturą, idealne na spacery lub wizytę na uniwersyteckim kampusie. Leży w równej odległości od Nowego Jorku i Filadelfii.


Princeton University jest dominującym miejscem w mieście. Jest silnym ośrodkiem naukowym, czwartą najstarszą uczelnią w kraju. 
Jego główny kampus zaczyna się przy ulicy Nassau Street i rozciąga się na południe aż do Carnegie Lake. Bardzo rozbudowany kampus uniwersytecki przypomina Oxford.
Nassau Street jest przepełniona księgarńami i kawiarniami.
Centrum miasta skupia się w pobliżu kampusu i nie jest zbyt duże.
Oczywiście, nie jest tak dużo do zobaczenia w Princeton, ale na niedzielne popołudnie w sam raz.
Jeśli nie lubisz zwiedzać na własną rękę możesz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po mieście z Princeton Tour Company.
Natomiast by zwiedzić Uniwersytet, można skorzystać z usługi prowadzonej przez studentów Orange Key, która jest oferowana przez cały rok, jedna godzina wycieczki po kampusie.
Dom Einsteina jest obecnie prywatną posesją i właściciele nie życzą sobie zwiedzania.


Jako ciekawostkę chciałam dodać, że właśnie tutaj został nakręcony film z Russell Crowe "Piękny umysł". Fabułą filmu jest opowieść o matematycznym geniuszu, laureacie nagrody Nobla John Forbes Nash, który wykłada do dziś w Princeton.
Fani serialu Dr House też znajdą coś dla siebie – jeden z budynków na kampusie jest filmowym szpitalem, w którym pracuje House.

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny:)

Share:

8 komentarzy

pola pisze...

Hmmm... Princeton wygląda pięknie - jak pocztówka :)

wiosenka27 pisze...

Pięknie, chciałabym tam kiedyś pojechać:)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Naprawdę tak wygląda :-)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Radzę, naprawdę warto :-)

Kasia S, pisze...

urocze miasteczko.
Niewątpliwie, urody dodała mu też pogoda !

Pozdrawiamy serdecznie

Tapenda

Sylvia F. pisze...

Ale tam piękne słońce! :)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Nie powiem, pogoda była super a miasteczko ma coś w sobie;-)
Pozdrawiam gorąco!

Kalejdoskop Renaty pisze...

Piękne słońce i piękna miejscowość, pozdrawiam!

Kalejdoskop Renaty