29 stycznia 2015

Malownicza Perugia

Dzisiaj w tej notatce chciałabym Wam przybliżyć miejsce, w którym spędziłam mój czas podczas ostatniego weekendu w Umbrii, pozwalając w ten sposób odkryć Wam urok miasta Perugii.

Perugia to jedno z najpiękniejszych miast Włoch. 


Wygląda tak samo, jak w ciągu ostatnich kilku wieków, a niektóre restauracje i firmy istnieją tutaj od ponad stu lat.
Posiada typowo włoskie uliczki, kościoły, majestatyczne zdumiewające pałace i tysiącletnią historię. 
Miasteczko o bogatej przeszłości, klejnot artystyczny i zabytkowy oraz skarb kulturowy Włoch. 

Nawet jeśli zachowuje pozory i rytm życia małego średniowiecznego miasteczka, ma bardzo intensywne życie. Związane jest to z obecnością dwóch głównych uczelni: Università degli Studi - jeden z najstarszych włoskich uniwersytetów oraz Universita per Stranieri - jeden z najlepszych uniwersytetów dla cudzoziemców we Włoszech.
Nazwa miasta związana jest z pseudonim słynnego malarza Pietro Vanucci, tj Perugino, który mówi się, że był mistrzem słynnego Rafaelo.
Perugia leży na szczycie wzgórza więc trzeba być przygotowanym na długie spacery.
Nic na dole. We Włoszech wszystko co stare i historycznie piękne znajduje się zawsze na górze. 

Jeśli chcesz zwiedzić dobrze miasto trzeba być przygotowanym, że trzeba iść i iść w górę.
Wędrując ulicami miasta, podziwiać można wszędzie fascynujące budynki i ciekawą architekturę.



Gliniane cegły starych budynków, dodają miastu charakteru i uroku.
Nawet dachy w Perugii mają charakter.
Jedną z rzeczy, które kocham z miast wznoszących się na wzgórzach są zróżnicowane poziomy dachu, które wynikają ze zestawień kształtów budynków. 

Miasto oferuje niesamowite widoki, mnóstwo krętych i brukowanych uliczek. 
Każda mała uliczka błaga eksploracji i "kiwa" do nas zachęcająco. 
Starożytne wspaniale zachowane i zabytkowe centrum miasta pełne jest zabytków historii sięgającej czasów etruskich i rzymskich. 
Miasto o magicznym charakterze, które łączy w sobie wspaniałą swoją wyjątkowość współistnieniu dwóch światów: starożytnemu i nowoczesnemu, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. 
Perugia to małe miasto. Można zobaczyć je w jeden dzień lub przyjechać na weekend, tak by zobaczyć dużo więcej i przy okazji rozkoszować się życiem lokalnym.
Chodząc po ulicach miasta nie mogliśmy pominąć przepięknej architektury.
Liczba najpiękniejszych i najbardziej godnych odwiedzenia zabytków Perugii, znajduje się w okolicach szerokiego placu Piazza 4 Novembre. 

 Piazza 4 Novembre
Pierwszym z nich jest Fontana Maggiore, symbol miasta i jedna z najpiękniejszych fontan we Włoszech. To arcydzieło pokryte dziesiątkami reliefów i rzeźb.
Fontanna została zaprojektowana przez rzeźbiarzy Nicola Pisano i Giovanni Pisano. Wybudowana między 1277 i 1278 rokiem z okazji pierwszego wybudowanego wodociągu w mieście od czasów rzymskich. Znajduje się między katedrą San Lorenzo i Palazzo dei Priori.

  Fontana Maggiore

Kolejnym zabytkiem, którego nie można pominąć w Perugii jest Palazzo dei Priori.
Pałac ten znajduje się miedzy Corso Vannucci i Piazza IV Novembre. Od 14 wieku mieści się tam ratusz. Zbudowany w stylu gotyckim z imponującą klatką schodową, zwrócon
ą w kierunku Piazza IV Novembre. Na trzecim piętrze znajduje się Umbria National Gallery, gdzie znajduje się większość arcydzieł sztuki umbryjskiej pochodzącej ze środkowych Włoszech. Można tutaj znaleźć obrazy Piera della Francesca, Pinturicchia i Perugino.
Palazzo dei Priori
Teraz, kiedy mam nadzieję, że przekonałam Was co do uroku Perugii, czas na czekoladę.
Znacie czekoladki Baci, które smakują tak dobrze? Wykonane są w Perugii!
Miasto słynie z czekolady i Festiwalu Eurochocolate który odbywa się co roku w październiku, którego nigdy nie miałam jeszcze okazji zobaczyć. 


Sklep z czekoladą
Perugia jest również znana z Umbria Jazz Festival i Międzynarodowego Festiwalu Dziennikarstwa odbywających się w kwietniu.
Miasto oferuje wiele sklepów, wspaniałych barów i restauracji.
Emanuje wdziękiem niemal na każdym rogu, dlatego zasługuje na Waszą wizytę.


Polecam również:
JezioroTrazymeńskie i okolice
Citta di Castello -miasteczko z klimatem


Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-) 

 
Share:

8 komentarzy

 1. Byłam kilka lat temu w Perugii- cudowne miejsce, klimatyczne, jadłam tam pyszne pieczone kasztany i grzanki z truflami!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia... W tym roku byłam na wakacjach we Włoszech (akurat nie w Perugii) i od Twoich zdjęć od razu chce się tam wrócić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam w Perugii w dniu święta czekolady.Polecam i miasto piękne i czekolada smaczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, że Perugia musi super wyglądać w dniu czekolady.

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń
 4. Cudnie opisane, az mi sie zachcialo na nowo odkrywac miasto ;) Ja bym to Twojej listy dodala jeszcze Borgo Bello - jak sama nazwa mowi, mozna tam odkryc kilka pieknych zakatkow.
  p.s. Z Umbria Jazz, rodowicie Perugini sa dumni, czego powiedziec nie mozna o Eurochoclate. Wzbudza ono mieszane uczucia i generalnie stworzona jest pod turystow a mieszkancy zadaja sobie pytanie co w tym takiego specjalnego?

  OdpowiedzUsuń
 5. Perugia jest naaaaajpiekniejszym miejscem na świecie. Bywam tam kiedy tylko mogę. Jest magicznym miejscem. Zawsze wracam stamtąd z nową siłą do życia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.

Kalejdoskop Renaty