czwartek, 15 stycznia 2015

Toledo - miasto trzech kultur

Toledo jest jednym z tych miast, które naprawdę warto odwiedzić.
To jedno z najstarszych miast w Hiszpanii - nikt dokładnie nie wie, kiedy zostało założone, mówi się że jego początki sięgają czasów rzymskich.


Wiem, wiem, jest wiele pięknych miast w Hiszpanii i nie jestem ekspertem tego kraju, ale na mnie miasto zrobiło ogromne wrażenie.
Byłam już w wielu miastach na całym świecie ale historyczne piękno tego miasta naprawdę robi wrażenie. Nie bez powodu wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Widok na Alcazar

Dopóki nie widziałeś Toledo, nie widziałeś Hiszpanii - tak mówi słynne hiszpańskie przysłowie. Architektura tego miasta otoczonego murami jest bardzo wyjątkowa i prawdopodobnie miało na to duży wpływ współżycie chrześcijan, muzułmanów i żydów.
Słynne "miasto trzech kultur" to mała miejscowość położona na wzgórzu nad rzeką Tag w regionie Kastylia-La Mancha, około 70 km na południowy zachód od Madrytu.
Wizyta w mieście jest idealną wycieczką z Madrytu. Szybko, tanio i przepięknie - co więcej można prosić od jednodniowej wycieczki?
Tak też zrobiliśmy z mężem będąc w Madrycie, wybraliśmy się na wycieczkę do Toledo.
Spędziliśmy wspaniały dzień, wędrując wśród krętych i wąskich uliczek, ciesząc się pięknem miasta.
Jeden dzień w Toledo to na pewno za mało ale zawsze to lepsze niż nic.
Toledo było kiedyś stolicą Hiszpanii i nadal zachowuje atmosferę i aurę, charakterystyczną dla wielu europejskich stolic.
Magiczne miejsce, prawdopodobnie jedno z najbardziej spektakularnych miast na świecie.
Budynki i kręte uliczki mieszczące się w obrębie starych murów miejskich posiadają setki lat historii a rzeka Tag, która biegnie obok murów miejskich dodaje miastu uroku i piękna.
Toledo było stolicą Hiszpanii aż do roku 1560. Ten fakt wyjaśnia średniowieczną architekturę miasta.
Faktycznie, spacerując chodnikami miasta można poczuć się jakby w epoce średniowiecza.
W XIII wieku Toledo było jednym z niewielu miejsc w Hiszpanii, gdzie muzułmanie, chrześcijanie i żydzi żyli razem i tolerowali siebie nawzajem, a połączenie stylów i kultur, które wynikają z tego okresu w historii Toledo jest jedną z unikalnych cech miasta.
Zwiedzający mogą nadal podziwiać pozostałości kościołów, meczetów i sinagog zbudowanych w tym czasie.
Toledo było grodem warownym pod rzymską okupacją - jego lokalizacja i rzeka Tag były idealną twierdzą. Miasto było jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych i kulturalnych w Hiszpanii za czasów rzymskich.
Po odzyskaniu przez wojska hiszpańskie kontroli nad miastem, stało się one oficjalną rezydencją królów hiszpańskich i królowych aż do XVI wieku.
 
Więc co warto zobaczyć?
Toledo jest pełne skarbów, i jednym z nich jest już spacer po jego ulicach.
Jednym z głównych budynków, które warto zobaczyć podczas wizyty w Toledo na pewno jest gotycka katedra w centrum miasta. Jest przepiękna.
Katedra  
Mimo, iż Toledo nie jest już stolicą polityczną, to jest nadal jest religijną stolicą kraju.
Kardynał z Toledo jest głównym kardynałem w Hiszpanii.
Katedra jest jedną z najbardziej imponujących na świecie. Prawie w całości została zbudowana w stylu gotyckim. Budowa rozpoczęła się w 1236 roku ale została zakończona w 1493 roku.
Najbardziej imponującą częścią katedry są główne drzwi - drzwi przebaczenia. Zdobione wejście używane jest tylko na specjalne okazje np. kiedy nowy arcybiskup przejmuje króla czy papież odwiedza Toledo.
Jak dla mnie zdecydowanie najbardziej imponującym budynkiem w Toledo jest Monestarie de S. Juan de los Reyes. Być może najpiękniejszy budynek w Toledo.
Klasztor ma wspaniały kościół z kamienia, jak również piękny taras wewnętrzny - patio. Kościół widać zza rzeki. Zresztą widać go z wielu punktów w mieście.
Miejsca do zobaczenia w Toledo jest dużo.
Polecam zajrzeć do Sinagogi del Transito. Synagoga jest ważnym symbolem dla Żydów sefardyjskich. Zbudowana została przez żydowskiego Samuel Halewiego w 1357, który był radnym króla Pedro. Gdy zaczęto wydalać Żydów z kraju, synagogę zamieniono na szpital, później w kościół, a następnie została ona przekształcona w muzeum.
W muzeum możemy znaleźć wiele ciekawych informacji zarówno na temat Żydów sefardyjskich i historii generalniej o Żydach. 
 Sinagoga del Transito
Kulminacyjną atrakcją Toledo jest twierdza Alcazar, położona w najwyższym punkcie miasta. Alcazar wcześniej był zamkiem, obecnie mieści się w nim Museo del Ejercito czyli Muzeum Wojska.
 Alcazar
Nie można być w Toledo i i nie zajrzeć do Muzeum El Greco. Uważa się, że ten słynny grecki artysta mieszkał tutaj kiedyś. Muzeum zawiera autentyczne meble z XVI wieku i oczywiście kilka znanych dzieł El Greco.
Co kupić?
Miecze i słodycze!
Toledo jest znanym producentem mieczy i noży. Miecze kute w Toledo są światowej klasy jakości. Istnieje wiele sklepów, gdzie można je kupić. W rzeczywistości myślałam, że kosztują o wiele mniej(około 150 € za jeden!).
Miasto słynie również z domowej roboty marcepanu. Znaleźć można mnóstwo cukierni i eleganckich sklepów spożywczych sprzedających słodkie przysmaki z migdałów. Nigdy nie byłam osobą kochającą marcepan, ale musiałam spróbować. Były naprawdę pyszne.
Co zjeść?
Toledo znane jest z obfitego jedzenie. Dziczyzna, dziki, ptactwo, faszerowane papryki, kiełbasa i jajka ... tak doskonałe dania można tutaj zasmakować!
Jak dojechać do Toledo?
Najlepszą opcją jest pociąg. Podróż pociągiem szybkiej prędkości pomiędzy dwoma miastami trwa mniej niż godzinę i kosztuje tylko nieco ponad 20 euro.
Pociąg odjeżdża z dworca Atocha co godzinę lub dwie godziny, począwszy od 07:00 w dni powszednie i 09:00 w weekendy i święta.
Ostatni pociąg z powrotem do Madrytu od 19:00 a 21:30, w zależności od dnia.
Zostawiam was z migawkami z tak pięknego dnia spędzonego w tym mieście.
Spacerując w centrum miasta 

Widok z mostu 

Wspaniały dworzec kolejowy w Toledo


Podczas pobytu w Madrycie, wizyta w pobliskim Toledo jest absolutną koniecznością.

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)

Share:

7 komentarzy

Mo. pisze...

Twoje zdjęcia "przebijają" wszystkie jakie do tej pory widziałam w internecie. A obejrzałam je z wielką przyjemnością bo będę w Toledo w lipcu i teraz wiem co mnie czeka :). A jeśli już mowa o czekaniu - to doczekać się nie mogę :). Piękne są Twoje zdjęcia. Mam pewność, że będę Toledo oczarowana tak jak Ty.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dziękuję za miłe słowa ;-)
I Toledo na pewno Ci się spodoba.

Pozdrawiam serdecznie

Kalejdoskop Renaty

Unknown pisze...

Bardzo ładne zdjęcia :) aż chciałoby się tam przeniść tak na chwilkę.

Una pisze...

Zawsze czytam Twoje teksty z przyjemnością smakowania zdjęć. Następny mój Madryt koniecznie z Toledo!

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dziękuję bardzo za przemiły komplement ;-)
Życzę miłego zwiedzania Madrytu i Toledo.

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dziękuję bardzo :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Giga pisze...

Była w Toledo i zachwyciłam się tym miastem. Pięknie je pokazałaś na zdjęciach. Pozdrawiam.

Kalejdoskop Renaty