piątek, 4 lutego 2022

Weneckie ciekawostki. Różowe kolumny pałacu Ducale

Wenecja to cud, który nigdy nie przestaje mnie zadziwiać. Ma w sobie niezliczoną ilość ciekawych anegdot historycznych, legend i tradycji, związanych zarówno z wielkimi zabytkami, jak i drobnymi szczegółami. 

Mam dla ciebie kolejną wenecką ciekawostkę.Weneckie ciekawostki. Różowe kolumny pałacu Ducale

Czy będąc w Wenecji, patrząc na pałac Ducale, zwróciłeś uwagę na różowe kolumny, które wyglądają inaczej niż wszystkie inne? Wszystkie są białe… z wyjątkiem dwóch, które są różowe.
Może zastanawiałeś się, co mogą oznaczać?

Kolumny znajdują się centralnie wzdłuż loggiato (galerii zewnętrznej), naprzeciwko Piazzetta, tuż przed Biblioteca Marciana.

Dlaczego są różowe?

Do tej pory nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, dlaczego wyróżniają się w całej bieli kolumnady.
Legenda głosi, że w tym miejscu stał doża podczas oficjalnych ceremonii. Inna mówi, że w tym miejscu ogłaszano publicznie wyroki śmierci (różowy kolor sugeruje kolor krwi).
Jeśli winowajcą był arystokrata, wieszano go między dwiema kolumnami i pozostawiano tam na kilka dni, jako ostrzeżenie dla Wenecjan. Szubienica była umieszczona tuż przed Wieżą Zegarową, aby skazany mógł zobaczyć dokładny czas jego śmierci. Inne źródła podają wyjaśnienie, że dwie różowe kolumny stoją w miejscu, w którym kiedyś zaczynały się schody prowadzące na plac, zanim architekt Filippo Calendar przeprowadził prace restauracyjne Pałacu Dożów w XIV wieku.

Pałac Dożów to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budynków Wenecji. Był nie tylko centrum rządów Republiki Weneckiej, ale także rezydencją Dożów. Jego dzieła sztuki, ciekawa historia i kultowe piękno sprawiają, że jest to jedna z głównych atrakcji Wenecji wśród turystów.


Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

 


Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty