piątek, 11 grudnia 2020

Weneckie ciekawostki. Pałac Desdemony

Każdy pałac na Canal Grande w Wenecji kryje w sobie wiele historii i legend. Jeśli jesteś fanem legend, tajemnic i ciekawostek, moja kolejna ciekawostka o Wenecji na pewno Cię zainteresuje. Jednym z moich ulubionych pałaców na Canal Grande jest malutki Palazzo Contarini-Fasan, którego początki sięgają XV wieku. Weneckie ciekawostki. Pałac Desdemony

Pałac znajduje się naprzeciw bazyliki Salute. Powstał prawdopodbnie w latach 1470–1480 i był własnością rodziny Contarini. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli (Contarini) oraz wielkiej pasji właściciela powiązanej z łowiectwem — polowania na bażanty, bo fasan w dialekcie weneckim oznacza właśnie bażant. Natomiast według legendy uważany jest za Pałac Desdemony — postaci z Othello, tragedii Williama Szekspira. William Shakespeare umieścił w Wenecji dwa swoje dzieła — Kupca Weneckiego i Otella. Historycy jednak piszą, że nigdy nie odwiedził Wenecji, ale o jej miejscach i zwyczajach dowiedział się z opowieści niektórych podróżników. Ponoć pomysł zaczerpnął z powieści „Il moro di Venezia” di Giambattisty Giraldiego Cinzio z Ferrary, z jego zbioru Ecatommiti z 1565 roku, który z kolei zainspirował się prawdziwą historią: Nicola Contarini.
Legenda głosi, że Nicola Contarini bohater wenecki przywódca w wojnach z Turkami, który zdaje się miał tak ciemną skórę (co było bardzo powszechne w Wenecji w tamtych czasach, kiedy stosunki ze światem arabskim były intensywne), stąd to przezwisko il Moro (po wenecku)
co oznacza czarny. Jego historia różniłaby się nieco od tej, którą później opowiadał pisarz: jego żona Palma Querini, zirytowana straszliwą zazdrością męża, wróciła do swojej rodziny, a on, oskarżony o próbę uduszenia żony, został następnie zabity. Historia była dla Szekspira inspiracją do napisania Otella, a Desdemona została uśmiercona właśnie w tym pałacu.
Istnieje też inna legenda, która utożsamia Szekspirowskiego Otello z Cristoforo Moro (stąd przydomek il Moro). Cristoforo Moro był admirałem floty weneckiej, który w 1515 roku poślubił córkę Donato da Lezze, zwanego Białym Demonem — stąd Desdemona. Wyjechał w 1508 roku do Candia (dzisiejsza Kreta, wówczas królestwo Serenissimy), gdzie podczas podróży stracił żonę w tajemniczych okolicznościach. 

Jako ciekawostkę dodam, że dom Nicoli Contariniego znajduje się przed kościołem Carmini, podczas gdy rodzinny pałac wychodzi na Canal Grande, naprzeciwko Bazyliki della Salute i jest nim właśnie Pałac Desdemony.
Kiedy Orson Welles kręcił Otello w Wenecji w 1952 roku, użył tego pałacu jako domu pięknego Wenecjanina.

Pałac Desdemony to piękny, niewielki pałac z widokiem na Canal Grande. Wyróżniają go prześliczne, koronkowe balustrady balkonów. Specjaliści nazywają ten styl późnogotyckim — styl kwiecisty (gotico fiorito). Budynek charakteryzuje się wysoką fasadą i trzypoziomową konstrukcją: 

 • parter, bez dostępu do kanału i trzema małymi prostokątnymi okienkami; 
 • piętro z trzema ostrołukowymi słupkami i balkonem; 
 • drugie piętro, z dwoma lancetowymi oknami. 
Pomiędzy dwoma oknami, pod małym kwadratowym wlotem, znajduje się herb Contariniego. Natomiast po lewej stronie mały pasaż łączy pałac z sąsiednim budynkiem, który ma gotyckie ostrołukowe okna, takie jak te z pałacu Contariniego.

Budynek znajduje się w tym samym miejscu, w którym kiedyś była wieża, z której przechodził łańcuch zamykający Canal Grande, który uniemożliwiał wpływanie wrogich statków do miasta.

Palazzo Contarini-Fasan ma jeszcze jedną tajemnicę. Jeśli przyjrzysz się uważnie kamiennemu maswerkowi dwóch balkonów na drugim piętrze, zobaczysz, że szprychy koła na prawym końcu (prawego balkonu) skierowane są w innym kierunku niż jego trzech sąsiadów. Błąd czy coś bardziej tajemniczego? Nie udało mi się dowiedzieć dlaczego. 

Weneckie ciekawostki. Pałac Desdemony

Obecnie można podziwiać pałac tylko z zewnątrz. Zwiedzanie jest niemożliwe.
Adres: Campiello Contarini 2307


Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.


Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
 • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
 • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

 


Share:

1 komentarz

Emilia pisze...

Zwiedzić Wenecję to moje marzenie! Może kiedyś się uda :)

Kalejdoskop Renaty