Ciche i czyste miasteczko, z potężnymi murami w samym sercu Toskanii.
Miejscowość turystyczna, ale nie za bardzo.
Dlaczego więc nie dać jej szansę?
Tak też zrobiliśmy, jadąc do Volterry zatrzymaliśmy się tam na popołudnie.
Colle di Val d'Elsa znajduje się w strategicznym miejscu, położone jest pomiędzy Sieną i Florencją. Popularne przez to, już w średniowieczu jako punkt tranzytowy wzdłuż starożytnej drogi Via Francigena.
Nazwa Colle di Val d'Elsa w dosłownym tłumaczeniu to Wzgórze doliny Elsa. Elsa to nazwa rzeki, która przecina miasteczko.
Colle di Val d'Elsa uosabia nieco wzór typowego miasteczka Toskanii, znajduje się na wzgórzu i powstało w średniowieczu. Prawdopodobnie zostało założone około X wieku, wtedy to została udokumentowana o nim pierwsza wzmianka.
Podczas swojej wczesnej historii, Colle di Val d'Elsa była rządzona przez biskupów, a później stała się lennem rodziny Aldobrandini (rodzina Aldobrandini pochodziła z Florencji).
W okresie średniowiecznym Colle di Val d'Elsa słynęła z produkcji wełny i produkcji papieru. Od XV wieku była ważnym ośrodkiem drukarstwa i produkcji butelek szklanych. Produkcja butelek szklanych rozwinęła się później w przemysł produkcji szkła kryształowego, z którego miasteczko jest do tej pory wciąż znane.
Colle di Val d'Elsa znana jest na całym świecie z produkcji szkła kryształowego. Należy do niego aż 15% światowej produkcji. Jest stolicą włoskiego kryształu, prawie wszystkie włoskie artykuły z kryształu są produkowane tutaj — ok. 95% produkcji krajowej.
Colle di Val d'Elsa podzielone jest na dwie części: Colle Bassa, czyli dolna część — miasteczko zbudowane na równinie oraz Colle Alta, czyli górne miasteczko znajdujące się na wzgórzu o średniowiecznej architekturze — znane również pod nazwą Castelvecchio.
Coś jak Bergamo, tylko trochę mniejsze, może przez to bardziej urokliwe.
W szczególności podobała mi się ta starsza część - Colle Alta — wąskie uliczki, średniowieczne mury, pałace, kościoły.
Obie części połączone są ze sobą windą zaprojektowaną przez architekta Jean Nouvel.
Dolna część rozwinięta jest wzdłuż brzegów rzeki Elsa.
Główną częścią dolnej Colle di Val d'Elsa jest Piazza Arnolfo. Najciekawszym zabytkiem jest kościół św. Augustyna z XIII wieku. Oprócz tego w dolnej części możemy znaleźć kilka ciekawych sklepów, nowoczesny basen publiczny — Olympia i piękny park z widokiem na górną część Colle di Val d'Elsa.
Wśród miejsc wartych odwiedzenia w górnej części znajduje się kilka kościołów, sanktuarium, oraz wiele pięknych budynków cywilnych. Do najciekawszych na pewno należy Katedra Świętych Alberto i Marziale, zbudowana na planie greckiego krzyża. Prawdziwym klejnotem katedry jest bogato zdobiona krypta Miłosierdzia.
Ciche i chłodne miejsce, prawdziwe miejsce spokoju! Jako ciekawostkę mogę dodać, że w katedrze możemy znaleźć relikwię — gwóźdź z krzyża Jezusa.
Oprócz tego w górnej części miasteczka możemy podziwiać:
- Palazzo Campana — perła architektury XIV wieku;
- Il Conservatorio di San Pietro — historyczny klasztor, w którym odbywają się wystawy sztuki;
- la Casa-Torre di Arnolfio di Cambio — miejsce narodzin Arnolfo di Cambio.
Dom znakomitego architekta i rzeźbiarza, chyba najbardziej znany obywatel Colle Val d' Elsa. Urodził się on tutaj w 1240 roku. Był architektem, który rozpoczął prace budowlane katedry we Florencji;
- Teatr Varii - jeden z najpiękniejszych teatrów we Włoszech;
- Palazzo Pretorio powstały w 1355 roku, w którym znajduje się muzeum archeologiczne z licznymi zabytkami etruskimi oraz średniowiecznymi;
- Il Museo del Cristallo powstałe w 2001 r., przechowuje rzadkie egzemplarze z czasów od średniowiecza po dzień dzisiejszy.
Warto również przejść się Via delle Volte — malowniczy średniowieczny długi tunel o długości ponad 100 metrów. Żeby Was zachęcić do odwiedzenia tej małej miejscowości, załączam galerię zdjęć. Spojrzycie poniżej i nie zapomnijcie o Colle di Val d'Elsa, gdy jesteście w pobliżu Sieny.
Widok na Colle Alta z Colle Bassa
Widok z Colle Alta na Colle Bassa
Widok na windę zaprojektowaną przez architekta Jean Nouvel
Casa Torre di Arnolfo di Cambio
Plac Katedralny
Krypta Miłosierdzia
Laboratorium i sklep z ceramiką
Palazzo Campana
Widok z Osteria La Sapia
Obiad w Osteria La Sapia
Polecam również:
Colle di Val d'Elsa - mały klejnot Toskanii
Cortona
Karnawał w Viareggio
Montepulciano - czarujący zakątek Toskanii
Most Diabła w Borgo a Mozzano
Toskania na talerzu czyli czego nie można przegapić kulinarnie w Toskanii
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Renata
4 komentarze
Przejeżdżaliśmy niedaleko tej miejscowości w zeszłym roku, jakże teraz żałuję, że jej nie odwiedziliśmy...
Jestem spanikowana jak rozdzielić 10 dniowy pobyt na ten obłędnie piękny rejon.
Byliśmy dzisiaj...jesteśmy zakochani e tej małej mieścinie...ciężko było się pożegnać
Zachwyciliśmy się miasteczkiem w 2019r., w 2022 mieszkaliśmy tam 10 dni u przemiłej Polki. Miasteczko urocze, niestety, winda nie działa, a władze nie zamierzają jej naprawić, bo podobno koszty za wysokie. Polecam spacer wzdłuż rzeki Elsa- bajkowo! Można się kąpać, w weekendy sporo miejscowych, w tygodniu mniej ludzi. Nas zachwyciła
Prześlij komentarz