poniedziałek, 26 lutego 2024

Monterano Antica — miasto duchów

Kto czytał moją książkę Włochy. 111 przygód. Miasteczka, festiwale, szlaki i smaki to z pewnością o miasteczku już wie.
Jeśli lubisz stare, opuszczone miasteczka-widma, musisz zobaczyć Monterano Antica. 

Miasteczko znajduje się na zachód od jeziora Bracciano i ok. 2 km od miasta Canale Monterano, pomiędzy górami Tolfa i Sabatini, w sercu rezerwatu przyrody Monterano; na tufowym wzgórzu, którego zbocza opadają na ok.100 metrów w dół do dwóch leżących poniżej wąwozów utworzonych przez rzekę Mignone na północy i potok Bicione Torrent na południu i wschodzie.

Monterano Antica — miasto duchów

Share:

poniedziałek, 12 lutego 2024

Linguine z kalfiorem rzymskim i anchois

Przepyszny, jeden z moich ulubionych! Ten makaron doskonale smakuje z kalafiorem rzymskim, jak i z brokułem! To dodatek podpieczonego startego pieczywa dodaje potrawie smaku i zarazem chrupiącej nuty. Przepis jest szybki i praktyczny, można go przygotować w niecałe pół godziny, a efekt jest naprawdę pyszny.
Zapraszam ;-)Linguine z kalfiorem rzymskim  i anchois

Share:

czwartek, 1 lutego 2024

Frittata z makaronu — błyskawiczny sposób na szybki obiad!

Akurat tego wam nie napiszę, co najczęściej czytam, kiedy ktoś proponuje przepis na frittatę, to znaczy: jeśli pozostało ci trochę makaronu po obiedzie, to zrób frittatę. Ale tak szczerze zapytam komu zostaje ponad 300 g makaronu?! Na pewno nie u mnie w domu! U mnie makaron zawsze zostaje spałaszowany do ostatniego kęsa.

Frittatę nauczyłam się robić w Kalabrii, od tamtej pory bardzo często pojawia się na moim stole. Nawet nie wiem, jakim cudem przepis nie znalazł się jeszcze na blogu. Miał być w książce, ale stwierdziłam, że książka będzie trochę za gruba, bo się rozpisałam.
Frittata z makaronu, to klasyka dania na piknik, symbol wiosennych wypadów lub dni nad morzem; przepis jest łatwy w przygotowaniu i bardzo smaczny.
Do tej frittaty możesz dodać co wolisz np. ser mozzarella lub provolę, kiełabasę pikatną, boczek itp.


Frittata z makaronu — błyskawiczny sposób na szybki obiad!
Share:
Kalejdoskop Renaty