środa, 30 grudnia 2020

Spaghetti z burakami, anchois i pistacjami

Spaghetti z kremem z buraków, anchois i pistacjami to moje odkrycie tej zimy. Danie kolorowe, bardzo proste w przygotowaniu, ale o bogatym i innym smaku niż zwykle — finezyjna kombinacja smakowa odskakująca od tradycji. Ten przepis jest po prostu genialny! Nie dość, że pysznie smakuje, to jeszcze energetycznie wygląda na talerzu. Nie jest to oczywiście tradycyjna wersja makaronu, a moja swobodna interpretacja, która wg mnie smakuje wyśmienicie. Co tu dużo gadać — palce lizać!
Zapraszam :-)

Przepis na makaron z burakami, anchois i pistacjami — finezyjna kombinacja smakowa odskakująca od tradycji.

Share:

czwartek, 17 grudnia 2020

Kolędy włoskie i piosenki świąteczne

Włochy cieszą się wieloma świątecznymi piosenkami dobrze znanymi na całym świecie: mnóstwo utworów, które kojarzą się z tradycją katolicką, takich jak Adeste Fideles czy Silent Night (z niemieckiego pochodzenia i przetłumaczone na włoski jako Astro del Ciel).
Czy wiesz, że pierwsze pieśni bożonarodzeniowe narodziły się we Włoszech?
Kolędy włoskie i piosenki świąteczne
Źródło zdjęcia
Share:

piątek, 11 grudnia 2020

Weneckie ciekawostki. Pałac Desdemony

Każdy pałac na Canal Grande w Wenecji kryje w sobie wiele historii i legend. Jeśli jesteś fanem legend, tajemnic i ciekawostek, moja kolejna ciekawostka o Wenecji na pewno Cię zainteresuje. Jednym z moich ulubionych pałaców na Canal Grande jest malutki Palazzo Contarini-Fasan, którego początki sięgają XV wieku. Weneckie ciekawostki.  Pałac Desdemony

Share:

środa, 9 grudnia 2020

Włochy śladami Michała Anioła – dzieła i miejsca, które musisz zobaczyć!

Michał Anioł twórca wspaniałej monumentalnej i nieśmiertelnej sztuki, nasycił swoje dzieła energią, pasją i ogromną kreatywnością, której zawsze towarzyszyła wspaniała osobowość. Obok Leonarda da Vinci jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców swoich czasów. Włoski artysta epoki renesansu.
Dzięki swoim nowatorskim dziełom uchodzi też za prekursora baroku. Bez wątpienia jedna z najbardziej wpływowych postaci w sztuce. Od zawsze uważany był za artystę eklektycznego i genialnego malarstwa, rzeźby i architektury.
Michelangelo Buonarroti urodził się 6 marca 1475 roku w małej wiosce Caprese, niedaleko Arezzo w Toskanii, a zmarł 18 lutego 1564 roku. Pochodził z mieszczańskiej rodziny. Jako młody chłopak przeprowadził się do Florencji. Tam dorastał i chłonął musującą energię tego niesamowitego miasta. Michał Anioł nie mógł być w lepszym miejscu w lepszym czasie. Florencja była eksplozją sztuki i kultury (i jedzenia!).
Jego miłość do sztuki zaczęła się, gdy miał zaledwie 13 lat. Gdy przeniósł się do Florencji, został uczniem Domenico Ghirlandaio, studiował dzieła Giotta i Masaccia. Uczył się szybko, kończąc trzyletnie praktyki w ciągu jednego roku. Jego praca szybko przyciągnęła uwagę i patronat potężnego Lorenza de Medici. W wieku 25 lat stworzył Pietę. 4 lata później wyrzeźbił prawie 5,5 -metrowego Dawida. Artysta udowodnił swoją wszechstronność tworząc freski na sklepieniu w Kaplicy Sykstyńskiej oraz projektując kopułę na skrzyżowaniu naw Bazyliki św. Piotra. Michał Anioł wykonał w swoim życiu wiele dzieł, ale w tym poście wymienię te najlepsze (według mnie).
Jeśli chcesz odkryć życie, udręczoną duszę i spektakularne dzieła tego florenckiego geniusza, ten artykuł jest dla Ciebie!
Włochy śladami Michała Anioła – dzieła i miejsca, które musisz zobaczyć!

Share:

poniedziałek, 7 grudnia 2020

Paczuszki z indyka faszerowane kasztanami – indyk, który pokochacie!

Jednym z naszych obiadowych hitów są „paczuszki” z indyka faszerowane kasztanami. To genialnie prosty przepis na wykwintne danie. Wystarczy upolować ładny kawałek piersi z indyka i poświęcić kilkanaście minut. Indyk piecze się praktycznie sam! Nie raz i nie dwa paczuszki z indyka dostawały pochwały.
Do sosu użyłam wytrawnego wina Marsala, ale jeśli wolicie, możecie wykorzystać białe wytrawne wino. Będzie dobre, ale jeśli kiedyś uda Wam się dostać Marsala, spróbujcie chociaż raz doprawić nim indyka. Z pewnością przyznacie mi rację, że smakuje wspaniale.
Zapraszam ;-)
Paczuszki z indyka faszerowane kasztanami – indyk, który pokochacie!

Share:
Kalejdoskop Renaty