poniedziałek, 22 marca 2021

Pikantne żeberka wieprzowe pieczone w piwie – to jest hit!

Pokażę Wam najprostszy sposób na pyszne pikantne żeberka wieprzowe pieczone w piwie. Ten przepis to czyste złoto. Wystarczy dosłownie kilka prostych składników. Niby nic, a taki smak! 
Danie piecze się praktycznie same! Przygotowanie nie jest trudne i poradzi sobie z tym nawet mało wprawny kucharz. 
Bardzo lubię takie jednogarnkowe, proste przepisy.
Zapraszam :-)
Pikantne żeberka wieprzowe pieczone w piwie – to jest hit!
Share:

czwartek, 18 marca 2021

Włoskie przysłowia i powiedzenia — część pierwsza

Czy chcesz śmiało podróżować we Włoszech? Chcesz naprawdę brzmieć jak Włoch?
W dzisiejszym wpisie przedstawiam kilkanaście włoskich przysłów i powiedzeń, których często używają Włosi w rozmowie. To ciekawa grupa słów i wyrażeń, które mają charakter przenośny, ale których znaczenia są zrozumiałe dla osób posługujących się językiem. Dodają koloru i bogactwa naszej wypowiedzi.
Włosi są znani z ekspresji we wszystkim, co robią, od gestów po jedzenie, sztukę i oczywiście język.
Mam nadzieję, że wykorzystasz te zwroty i moje wyjaśnienia ich znaczenia, aby lepiej zrozumieć język włoski i jego mieszkańców.

Włoskie przysłowia i powiedzenia — część pierwsza

Share:

wtorek, 2 marca 2021

Jak zorganizować wyjazd na Lampedusę? – praktyczne wskazówki

Podróżując Mehari po wąskich uliczkach Lampedusy było więcej niż wspaniałe.
Wyjazd na Lampedusę był dla nas strzałem w 10. Miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie i bardzo przypadło nam do gustu. Lampedusa to niezwykła wyspa. Nie jest to taka oczywista jak inne włoskie krajobrazy. Tu mało co jest wymuskane i eleganckie, ale za to ma super klimat, który nas ujął i skradł nasze serca.

Lampedusa ma bardzo żywą kulturę i historyczną przeszłość — na przestrzeni wieków zamieszkiwało ją wiele różnych narodowości i plemion, w tym Rzymianie, Arabowie i Grecy. Budynki, kultura i architektura nadal zachowały wpływy tych wszystkich różnych kultur. 

Lampedusa leży bliżej Afryki niż Europy, tak blisko, że z geologicznego punktu widzenia jest częścią Afryki. Wyspa jest włoska, ale na pewno nie jest już tak włoska, jak inne miejsca we Włoszech — poczujesz się tutaj trochę jak w Afryce Północnej, od zakurzonych dróg po krajobrazy. Oprócz kuchni, która tak jak na sycylijską przypada, jest wspaniała. Tu jadłam najwspanialsze owoce morza — czerwone krewetki skradły moje serce.

Jednak wyspa znana jest głównie z nielegalnej imigracji, na którą cierpi w ostatnich latach. Większość osób, które nawet słyszeli o Lampedusie, zna ją tylko jako miejsce, do którego uciekają uchodźcy, udający się w podróż z Libii czy Tunezji. To oczywiście zaszkodziło turystyce na Lampedusie w ciągu ostatnich kilku lat. Teraz Lampedusa z całą pewnością zboczyła z utartych ścieżek miłośników Włoch. I dopóki nie wróci na stare tory, polecam pomyśleć o wakacjach w tym małym raju.

Być może nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę jej położenie, na Lampedusie nie ma zbyt wielu turystów, którzy przyjeżdżają, aby cieszyć się krajobrazami i pięknymi plażami. Wyspa jest bardzo popularna wśród płetwonurków, ze względu na wyjątkowo czystą wodę oraz różnorodność występujących tu ryb i organizmów morskich.

Od kiedy wróciłam z tej magicznej wyspy, zostałam zasypana mnóstwem pytań, w których najczęściej mnie pytacie jak zorganizować wyjazd na wyspę Lampedusa?
Chciałabym odpowiedzieć na Wasze pytania i wątpliwości, dlatego też przygotowałam ten wpis. Wyjaśnię jak najlepiej się tam dostać, czym podróżować, gdzie spać i gdzie jeść. I odpowiedzieć na najczęstsze zadawane przez Was pytanie, czy na Lampedusie jest niebezpiecznie?

Share:
Kalejdoskop Renaty