czwartek, 28 września 2023

Weneckie ciekawostki. Zaginiony kościół Santa Lucia.

Czy zastanawialiście się dlaczego dworzec kolejowy w Wenecji nosi nazwę Santa Lucia?

Weneckie ciekawostki. Zaginiony kościół Santa Lucia.


Prawdopodobnie nigdy nie zauważyliście, ale tuż przed dworcem kolejowym w Wenecji znajduje się wmurowana w podłogę tablica upamiętniająca kościół Santa Lucia. 

Okazuje się, że kościół ten został zburzony w 1861 roku pod budowę pierwszego dworca kolejowego. 

Powiem szczerze, że sama nie miałam o tym pojęcia przez pewien czas. Może dlatego, że kiedy wychodzę z dworca, jestem tak pochłonięta pięknem przed oczami, zbyt zachwycona, aby zadawać sobie jakiekolwiek pytania. A historia nazwy stacji kolejowej jest głęboko powiązana z Wenecją i historią słynnego dworca kolejowego Santa Lucia.
Mało kto wie, że szczątki świętej z Syrakuz przechowywane są w Wenecji od ponad ośmiuset lat.

Ale żeby lepiej zrozumieć historię, musimy cofnąć się do XIII wieku, a dokładniej do roku 1279, kiedy Konstantynopol został złupiony przez Wenecjan. Podczas napadu ciało Świętej Łucji przewieziono do Wenecji  na wyspę San Giorgio Maggiore.

Ciało pozostało tam do nabożeństwa 13 grudnia 1279 r., kiedy to ogromny napływ pielgrzymów spowodował wywrócenie się niektórych łodzi i dużą liczbę ofiar śmiertelnych. Dlatego Senat Serenissimy postanowił przenieść szczątki Świętej Łucji i wyznaczył w tym celu inną świątynię w dzielnicy Cannaregio: kościół Santa Maria Annunziata, znany pod nazwą „della Nunciata”; świątynia znajdowała się w miejscu, w którym obecnie mieści się dworzec kolejowy Santa Lucia.
Ciało Świętej Łucji przybyło tu w uroczystej procesji w 18 stycznia 1280 roku.

Tak było do 1860 r., kiedy to władze miasta zadecydowały, że Wenecja musi zostać połączona z resztą Włoch i jest jej potrzebny dworzec kolejowy.
A gdzie najlepiej było go zbudować? 

Oczywiście tam, gdzie obecnie się znajduje. 

A co stało się z ciałem Świętej Łucji? 

Zostało przeniesione do znajdującego się obok kościoła pod wezwaniem San Geremia. Ponadto wymurowano tablicę upamiętniającą kościół, która do dziś znajduje się na placu przed dworcem kolejowym.

Budowę mostu kolejowego rozpoczęto w 1841 r., który od tamtej pory łączy miasto z lądem. Dopiero w 1931 r., rozpoczęto budowę obecnego mostu Wolności dla pojazdów kołowych, który miał być połączeniem równoległym do linii kolejowej.

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:

Kopuła Bazyliki Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji
Weneckie ciekawostki. Regata StoricaWeneckie ciekawostki. Różowe kolumny pałacu DucaleWeneckie ciekawostki. Toponimia wenecka

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter
  • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę

Pozdrawiam 


Renata
Share:
Kalejdoskop Renaty