wtorek, 18 lipca 2023

Weneckie ciekawostki. Archanioł Gabriel z dzwonnicy z placu Świętego Marka

Wenecja to dla mnie studnia bez dna. Choć tak wiele już wiem o tym mieście, to dosyć niedawno dowiedziałam się kolejnej ciekawostki. Jedną z nich jest historia posągu anioła, który wieńczy wierzchołek dzwonnicy San Marco w Wenecji.
Weneckie ciekawostki. Archanioł Gabriel z dzwonnicy z placu Świętego Marka
Figura przedstawia Archanioła Gabriela i została tam umieszczona na pamiątkę założenia Wenecji, które miało mieć miejsce 25 marca 421 r.
Według Marina Sanudo (1466-1536) ponad pięciometrowego anioła umieszczono na dzwonnicy 6 lipca 1513 r. Nie wiadomo jednak do tej pory, kto jest jego pierwszym pomysłodawcą.

Nie wiem, czy wiecie, ale Archanioł Gabriel nie stoi tak sobie na dzwonnicy, pełni tam swoją funkcję. Jego zadaniem jest sygnalizacja kierunku wiatru (obraca się wokół własnej osi, dzięki swoim skrzydłom). A z tym wiąże się przysłowie ludowe i brzmi ono w ten sposób: Co l'angeo Varda ea piassa scravasa, co Varda casteo fa beo. Tłumacząc z dialektu weneckiego, wychodzi coś w tym stylu: Jeśli anioł sika na plac, to będzie padać, jeśli patrzy na Castello, to będzie ładna pogoda.
Ponoć coś też oznacza, kiedy Archanioł z placu patrzy w kierunku anioła z dzwonnicy wyspy św. Jerzego, ale do tej pory nie udało mi się odkryć, co to przepowiada.

Pierwszy posąg przetrwał mniej niż pół wieku: prawdopodobnie ze względu na swoje rozmiary i wagę,  w 1557 r. okazał się w tak złym stanie, że trzeba go było wymienić na inny, mniejszy (3 metry), co niektórzy autorzy przypisują go Alessandro Vittorii (1525-1608).
Po prawie stuleciu, ok. 1650 r., 
Archanioł ponownie musiał zostać odrestaurowany, ponieważ stał się niestabilny, a z tym wiązało się konkretne ryzyko, że spadnie na ziemię. Naprawy dokonał mistrz Giorgio de Cristofolo, proto dei remeri (wytwórcy wioseł) z Arsenale, z pomocą pięciu innych pracowników.
Ale to nie koniec burzliwej historii anioła. Ponoć w 1818 r. figurka ponownie została ściągnięta, kiedy przestała się obracać wokół własnej osi; nie spełniała swojej pierwotnej funkcji. Postanowiono zamówić nową. Projekt powierzono Luigiemu Zandomeneghiemu (1778-1850), uczniowi Antonia Canovy i profesorowi rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji — nad posągiem pracowali rzeźbiarze Andrea Monticelli i Giovanni Casadoro.
Nowa statua Archanioła Gabriela została podniesiona ponownie na górę 30 lipca 1822 r. Zaznała spokoju tylko niecały wiek. Kiedy 14 lipca 1902 r. zawaliła się dzwonnica, na ziemię spadła również ona: wpadła w gruzy tuż przed głównymi drzwiami bazyliki św. Marka. Rozpadła się na wiele kawałków i fragmentów, które zostały odzyskane i ponownie połączone w Pałacu Dożów. Kiedy przyszedł czas na uruchomienie wiatrowskazu, zdano sobie sprawę, że wielu części nie da się naprawić i trzeba je przerobić, np. mechanizm, który pozwalał obracać się wokół własnej osi, został przeprojektowany zgodnie z bardziej nowoczesnymi kryteriami. Jednak pod kierunkiem Emanuele Munarettiego podjęto próby przywrócenia w jak największym stopniu oryginalnych elementów i w styczniu 1911 r. można było powiedzieć, że prace, które przywróciły dzieło Zandomeneghiego, zostały zakończone.
Pod koniec grudnia ukończono budowę rusztowania do odbudowy piramidy dzwonnicy: ustawiono tam na wysokości prawie stu metrów mały plac budowy, aby przygotować wszystko, co niezbędne do umieszczenia złotego anioła. Udało się go przenieść 5 marca 1912 r., kiedy do otwarcia odbudowanej dzwonnicy pozostało około półtora miesiąca.
I tak od ponad stu lat Archanioł z placu Świętego Marka sygnalizuje wiatr, ale też pogodę według ludowej przepowiedni.

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:

Kopuła Bazyliki Santa Maria della Salute — nowy punkt widokowy w Wenecji
Weneckie ciekawostki. Regata StoricaWeneckie ciekawostki. Różowe kolumny pałacu DucaleWeneckie ciekawostki. Toponimia wenecka


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter
  • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę

Pozdrawiam 


Renata

Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty