poniedziałek, 13 maja 2024

Cammino dei Borghi Silenti – jak się przygotować? Część1

Chcę Ci opowiedzieć o mojej wyprawie z plecakiem po Umbrii, która zauroczyła mnie w wyjątkowy sposób: Cammino dei Borghi Silenti.

Cammino dei Borghi Silenti – jak się przygotować? Część1
Cammino dei Borghi Silenti to nazwa camino w Umbrii. Ponad 90 kilometrów czystego powietrza i wspaniałego piękna.
Trasa wije się przez winnice, lasy i średniowieczne wioski w mało turystycznym rejonie położonym pomiędzy jeziorem Corbara a Górami Amerini, wokół najwyższego punktu gór Amerini góry Croce di Serra o wysokości prawie tysiąca metrów. Trasa przecina 13 średniowiecznych wiosek między innymi Montecchio, Guardea, Avigliano Umbro i Baschi. Wędrówka zaczyna się i kończy w małej wiosce Tenaglie.

Polecam to camino wszystkim, którzy tak jak ja po raz pierwszy spotykają się z tego typu doświadczeniem: wystarczy kilka dni, aby je ukończyć i jest idealne na zrozumienie, czy damy radę wędrować dużej niż jeden dzień. Trasę można pokonać pieszo w 5, 6 lub 7 dni, bardziej przeszkolone osoby mogą skrócić wędrówkę do 3 lub 4 dni. Rowerem całą trasę można pokonać w kilka dni.
Camino zaczyna się w Tenaglie, ale my zaczęliśmy w Baschi ze względu na dojazd do Umbrii, dlatego w pierwszy dzień wybraliśmy  jedną z najkrótszych tras.

Podczas całej wędrówki moje oczy miały wspaniałą ucztę: krajobrazy zapierały dech w piersiach. Był to dla mnie spacer po tej mniej znanej Umbrii. 
Wioski, od których camino wzięło swoją nazwę, są malutkie i charakterystyczne, przede wszystkim bardzo ciche! Dlatego wyobrażam sobie, że trudno jest tu przyciągnąć turystykę, ale w kontekście camino są wspaniałym i przyjemnym przystankiem. Każda z tych wiosek jest według mnie warta odwiedzenia. 
To było całkowite zanurzenie, fizyczne i duchowe, w ciszy tego, co określa się mianem zielonego serca Włoch. Podróż, która niczym wehikuł czasu przeniosła mnie w przeszłość i umożliwiła bezpośredni kontakt z naturą! 
Wioski, przez które przeszłam, są naprawdę piękne, wręcz nie do opisania, ale o nich postaram się ci  opowiedzieć w przyszłości. 
Podczas mojej wędrówki miałam czas na wyciszenie i zadumę. Wspomnieć muszę także o mieszkańcach tych miejsc: wszyscy byli autentycznie życzliwi...nie znajdziesz tu jeszcze zepsucia turystycznego.

W tym poście chciałabym rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania, które mogą się pojawić, gdy już przyjdzie wam do głowy pomysł – a może by tak wybrać się na camino w Umbrii! Jak podzielić trasę? Czy sobie poradzę? Co zabrać na kilka dni wędrówki? Gdzie nocować?

Pierwszą radą, jaką chcę Ci dać i którą powtarzam za każdym razem, kiedy opowiadam o jednej z moich przygód, jest to, abyś szanował przyrodę i wszystkie miejsca, które odwiedzasz, zostawiając je dokładnie takie, jakie je zastałeś, jeśli uznasz to za stosowne, nawet lepiej niż je zastałeś.

Pierwszym krokiem w organizacji camino w Umbrii jest zamówienie papierowego przewodnika i paszportu pielgrzyma, które zostaną przesłane pocztą; przez maila można poprosić o file GPX całej trasy. 
Paszport jest ważny, aby uzyskać akredytację pielgrzyma wędrówki i uzyskać dostęp do zarezerwowanych usług.
W papierowym przewodniku znajdziesz wszystko,  co jest ci potrzebne do organizacji, t.j.  bogatą listę wszystkich obiektów noclegowych, barów,  sklepów spożywczych, restauracji i aptek.


Jakie są etapy Cammino dei Borghi Silenti?

I. ETAP Baschi – Tenaglie 16 km
RÓŻNICA WZROSTU: podejście 648 m, zejście 481 m
TRUDNOŚĆ: średnia
NAWIERZCHNIA: 65% Grunt 35% Asfalt

II. ETAP Tenaglie– Melezzole 23,5 km
RÓŻNICA WZROSTU: podejście 863 m, zejście 586 m
TRUDNOŚĆ: średnia
NAWIERZCHNIA: 80% droga gruntowa, 20% asfalt

III ETAP Melezzole – Morre 18,2 km
RÓŻNICA WZROSTU: podejście 814 m, zejście 884 m
TRUDNOŚĆ: trudna
NAWIERZCHNIA: 95% droga gruntowa, 5% Asfalt

IV ETAP Morre – Civitella del Lago 15,3 km
RÓŻNICA WZROSTU: podejście 669 m, zejście 733 m
TRUDNOŚĆ: średni / trudny
NAWIERZCHNIA: 80% droga gruntowa, 20% asfalt

V ETAP Civitella Del Lago – Baschi Ścieżki Bachusa 13 km
RÓŻNICA WZROSTU: podejście 282 m, zejście 589 m
TRUDNOŚĆ: łatwa
NAWIERZCHNIA: 70% Grunt 30% Asfalt

Ja przeszłam camino w 5 etapach, od Baschi do Baschi.

Oznakowanie
Podczas camino należy uważnie podążać za żółtymi znakami, ścieżka przebiega przez duże niezamieszkane odcinki z długimi przejściami w lesie. Po drodze znajdziesz wyłącznie żółte znaki, strzałki i naklejki. Nie kieruj się znakami o innych kolorach, gdyż mogą Cię one sprowadzić na manowce. Na skrzyżowaniach, aby uniknąć błędów, znajdziesz także naklejki z żółtym X i napisem „zła trasa” w kierunku, którego nie należy iść. 
Dla tych, którzy mają problemy z noszeniem bardzo ciężkich plecaków lub po prostu chcą wygodniej chodzić, jest możliwość zamówienia transportu plecaka na koniec etapu do obiektu noclegowego, w którym nocujesz. Choć moim zdaniem noszenie plecaka to część przygody.

Kiedy wybrać się na camino?
Trasa wije się przez wzgórza i góry, na wysokości od 350 do 1000 metrów nad poziomem morza. Zimy, mimo epizodów mroźnych i śnieżnych, są stosunkowo łagodne, dlatego trasę można pokonać przez cały rok. Klimat jest umiarkowany, typowy dla wewnętrznych obszarów środkowych Włoch. Należy zachować ostrożność, ponieważ miesiące letnie, przede wszytkim lipiec i sierpień, mogą być bardzo gorące, z temperaturami powyżej 30 stopni. Moim zdaniem idealna pora na Cammino dei Borghi Silenti to wiosna lub jesień, ale pamietaj, że to wtedy mogą wystąpić trudności ze znalezieniem miejsc noclegowych.

Gdzie spałam?
Na początku  muszę napisać jedną rzecz: byłam w grupie z psem, więc szukaliśmy noclegów, gdzie można było przenocować ze zwierzakiem.
Istnieją różne rodzaje zakwaterowania, na każdą kieszeń i na każdą potrzebę. Osobiście nocowałam w następujących obiektach:
 • w Tenaglie w B&B Il Pettirosso (tel.3405319985 lub 3494059129);
 • w Melezzole w La casa di Aurelia (tel. 3472274584 lub 3285790289);
 • w Morre w B&B da Maria (tel. 3771212774 lub 3355955546 lub 0744958241);
 • w Civitella del Lago  w agroturystyce  Poggio San Giacomo (tel. 3887435864).
Nazwy i dane kontaktowe do innych obiektów noclegowych znajdziesz w oficjalnym przewodniku, który można zamówić tutaj
W każdym bądź razie wszyscy właściciele okazali się niezwykle pomocni i gościnni, a pokoje i usługi zdecydowanie spełniły moje oczekiwania. Najlepiej wspominam nocleg w Tenaglie i Morre.

Camino dei Borghi Silenti jest zbudowana w stylu Camino de Santiago. Oznacza to, że poza klasycznymi obiektami turystycznymi, można zatrzymać się także w obiektach komunalnych lub darczyńców (obiektach, które przyjmują pielgrzymów w zamian za bezpłatną ofiarę), do których można wejść wyłącznie z legitymacją pieszą. W sezonie, a co za tym idzie większej frekwencji, zalecam rezerwację telefoniczną. Można również rozbić namiot. Istnieje kilka możliwości.

Paszport / Credenziale
Na oficjalnej stronie Cammino dei Borghi Silenti można poprosić o paszport, który jest niezbędny do korzystania ze zniżek w ramach działań towarzyszących i umożliwia przenocowanie w obiektach przeznaczonych dla spacerowiczów (darowizny i schroniska). Do legitymacji dołączony jest też przewodnik, który jest bardzo dobrze wykonany i zawsze aktualizowany. W przewodniku znajdziesz wszystkie etapy camino oraz porady, gdzie spać i jeść. Paszport jest bardzo pomocny przy organizacji całej wyprawy. Po zakończeniu podróży otrzymasz pergamin, który będzie można odebrać w Tenaglie (początkowym i ostatnim mieście camino) w siedzibie Amerini Trekking, twórców i organizatorów wędrówki.

Cammino dei Borghi Silenti to nie tylko wycieczka: to podróż przez duszę Umbrii, połączenie nieskażonej przyrody i bogactwa historyczno-kulturowego, które muszę powiedzieć kompletnie mnie oczarowało.

Każdy poszczególny etap opiszę w najbliższym czasie.Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
 • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
 • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
 • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę
Pozdrawiam


Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty