czwartek, 12 lipca 2018

Grotta della Poesia w Apulii

Świat jest pełen malowniczych miejsc, które zasługują na uwagę. 
Nie wszyscy mamy szczęście, że możemy podróżować daleko i zobaczyć wszystkie, ale czasem perły o rzadkiej urodzie można również znaleźć we Włoszech, które nie znajdują się tak daleko od Polski.
W Salento obszarze turystycznym, który kształtuje piętę Włoch, znajdziesz niesamowite naturalne piękno — legendarną Grottę della Poesia, jeden z najbardziej fascynujących naturalnych basenów na świecie.

To magiczne miejsce, jest nie tylko niezwykle piękne i relaksujące, ale również absolutnie interesujące dzięki swojej historii i legendzie.
Nazwa jaskini pochodzi od greckiego słowa „posià”, terminu używanego w starożytności, aby wskazać jaskinię, w której można było napić się wody pitnej, wydaje się, że w przeszłości znajdowało się w niej źródło. „Posià” w języku greckim oznacza świeżą wodę.
Oprócz niezwykłego i nieprzewidywalnego piękna, jaskinia jest miejsce wyjątkowym, ze względu na setki inskrypcji pochodzenia łacińskiego, greckiego i mesapijskiego znajdujących się na jej ścianach (język używany w starożytności przez ludność zamieszkującą Apulię). Jest bardzo ważnym obiektem archeologicznym.
Dzięki tym inskrypcjom historycy odkryli pierwotną funkcję jaskini — była miejscem kultu boga Taotora.
Według bajkowej i romantycznej wersji, nazwa pochodzi od księżniczki, która uwielbiała kąpać się w czystych wodach jaskini. 
Miejscowi poeci, podziwiając piękną młodą kobietę i chcąc wejść w jej łaski, poświęcili jej kilka poetyckich wersetów. Jej piękno zainspirowało wersety wielu poetów. 
Stąd nazwa: Grotta delle Poesie — jaskinia Poezji.

To miejsce jest szczególnie cenione przez młodych ludzi, którzy lubią skakać z klifów do czystych wód, nurkować, pływać z zatoki do morza.
Nieduża głębokość, a także brak niebezpiecznych prądów, sprawiają, że jaskinia jest idealna również dla rodzin.
Grotta della Poesia jest szeroka na 100 metrów. Znajduje się w małym miasteczku Roca Vecchia, frazione Melendugno, pomiędzy San Foca i Torre dell'Orso około 20 km od Otranto i 50 km na południe od Brindisi. 

Zarówno San Foca, jak i Toree Dell'Orso to dwa duże nadmorskie kurorty, które są bardzo zatłoczone, szczególnie w sierpniu, kiedy Włosi przyjeżdżają do Salento na swoje letnie wakacje.

La Grotta delle Poesia ma swoją siostrę bliźniaczkę o mniejszych rozmiarach. Znajduje się zaledwie 60 metrów od niej i jest połączona z nią głównym podziemnym tunelem. Obie jaskinie stały się naturalnymi basenami wskutek zawalenia się stropu z powodu działania zjawisk krasowych.

Niedaleko jaskini znajdują się wzdłuż wybrzeża inne miejsca archeologiczne. Możesz znaleźć Roca Vecchia, które jest podobne do Egnatia. 

Jeśli masz zamiar zatrzymać się w tej okolicy, polecam wynająć mieszkanie, lub pokój hotelowy w pobliskim San Foca, lub Torre Dell'Orso, przy czym to pierwsze jest lepsze. Większe miasto portowe ze sklepami, restauracjami i targami. Możesz również zatrzymać się w Lecce często uważanym „Florencją Południa” z jego XVII-wieczną architekturą barokową.

INFORMACJE

Najlepszy okres: zdecydowanie lato, aby móc w pełni cieszyć się pogodą, kąpać i nurkować.
Jedyne zalecenie: jeśli przyjedziesz tu w sierpniu — nie oczekuj ciszy i spokoju. Liczne pary i grupy chłopców skaczą jedno po drugim do jaskini.
Krótko mówiąc, miejsce jest cudowne, ale podczas szczytowych tygodni relaks to ostatnia rzecz, który można się spodziewać w tym miejscu.

Lipiec i sierpień są zatłoczone, najlepiej w czerwcu i wrześniu.
Zalecane dni i godziny: jeśli to możliwe, w dni powszednie. Mniej ludzi w poniedziałek i wtorek, najwięcej ludzi w sobotę i niedzielę. Szczytowe godziny są od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00.
Najlepiej wybrać się pod koniec dnia, około 17:00, by móc cieszyć się ostatnimi promieniami słońca przed zachodem słońca. 
Odzież: jeśli chcesz się kąpać to koniecznie strój kąpielowy. Buty do morza na skalne wybrzeże, są absolutnie niezbędne. 
Jeśli wybierasz się w miesiącach wiosennych do czerwca, weź ze sobą bluzę, bo o zmierzchu trochę wieje.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Apulii. 
Już teraz możecie poczytać o:
- Bajkowa kraina Alberobello
- Gargano - dlaczego warto tam pojechać ? Praktyczny przewodnik
- Wyspy Tremiti

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Pozdrawiam
Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty